4094
تاریخ انتشار : 18:29:36 , 1396/04/18    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  
نقدهایی بر حراجی که حرف و حدیث زیاد دارد
حراج تهران، فرار به سوی خوشبختی
حراج تهران باز هم برگزار شد و باز هم حرف و حدیث های زیادی داشت ولی کمتر نقادی به نکات فنی حراج نگاه کرد.
ايوانا _ مجيد احمدي: حراج تهران باز هم برگزار شد و باز هم حرف و حديث هاي زيادي داشت ولي کمتر نقادي به نکات فني حراج نگاه کرد. حراجي که دوره هفتم خود را پشت سر مي‌گذاشت و توانست حدود 27 ميليارد تومان به جريان هنري کشور و به اقتصاد هنر وارد کند.

نمي‌خواهم وارد مبحث مهم اصالت آثار و حرف و حديث‌هايي که شنيده مي‌شود بشوم زيرا معتقدم که اولا کارشناس اين حوزه نيستم و ثانيا يکطرفه به قاضي رفتن اشتباه است. اميدوارم که مديران حراج خود پاسخگوي اين موارد باشند و ادله خود براي اثبات اصالت آثار را ارائه بدند که حتما هم اين کار را خواهند کرد.

روي سخن من با مديران حراج تهران است و نکاتي از سر دلسوزي متذکر مي‌شوم که اميدوارم به اين موارد توجه کنند تا در دوره هاي بعدي حراج بتوانيم يک برنامه موفق‌تر از قبل را ببينيم.

1: هيچوقت يک حراج موفق وابسته به يک فرد نيست ولي يکي از مهمترين کساني که مي تواند حراجي را موفق کند آکشنر حراج است. ما در ايران آکشنر حرفه اي نداريم و اين يک واقعيت تلخ است. از بهرام رادان تا آتيلا پسياني و رضا کيانيان و همايون ارشادي و حتي داريوش ارجمند تا حسين پاکدل. مي بينيد دست به دامان بازيگران شده‌ايم. به چهره روي آوريدم. کساني را انتخاب کرده‎‌ايم که آشنا باشند برايمان و براي مخاطب ولي هيچکدام يک آکشنر موفق و 100 درصد نبودند. براي بازديد به حارج کريستي رفته بودم و يکي از دوستانم که مشتري ثابت کريستي است را هم ديدم. حرف جالبي ميزد. او مي‌گفت فلاني (آکشنر کريستي) آنقدر حرفه اي است که اگر در تمام طول حراج خواب هم باشيد و بعد از حراج بيدار بشويد مي‌بينيد که 2 تا کار خريديد.

حراج هفتم تهران ولي اينگونه نبود که اتفاقا حراج ششم هم نبود و پنجم. همه خواب بودند. مجلس رونق نداشت. کسي تحريک نمي‌شد که براي رقابت به حراج وارد شود. خاطرم هست در زماني که رضا کيانيان آکشنر بود کمي حراج جذابتر بود. البته من به ساحت حسين پاکدل جسارت نميکنم زيرا از ته قلب او را دوست دارم ولي نه در مقام يک آکشنر. پاکدل کسي است که تئاتر ايران را در دهه 70 و اوايل 80 زنده کرد ولي دليل نميشود که او آکشنر خوبي باشد.

2: قيمت‌گزاري اوليه آثار کمي بالا بود که اين از مديران باتجربه اين حراج بعيد بود. لازمه يک حراج قيمت گزاري اوليه درست و منطقي است. برخي آثار قيمت هاي اوليه بالايي داشتند که اين هيجان رقابت را از حراج ربوده بود.

3: از برخي هنرمندان دو اثر ارايه شده بود که اين هم خاصيت رقابت حراج را گرفته بود.

4: برگزاري يک حراج در زماني که برخي دوستان ايرداتي به آن وارد کرده‌اند سخت است ولي بدون شک اگر قبل از حراج پاسخ‌هاي روشن و کاملي در مورد برخي انتقادات داده شود خريدارن بيشتري به رقابت براي آثار مي‌پردازند.

5: وقتي يک اثر چکش مي‌خورد يعني فروش رفته و تمام شده است. بازگرداندن يک فروش غيرمنطقي و غيرحرفه‌اي است.

و در آخر روي سخنم با مرادخاني، معاون هنري ارشاد است که يک اثر از بهجت صدر و يک اثر از کمال الملک را براي موزه هنرهاي معاصر خريداري کرده‌اند. آقاي مرادخاني يا معني درست موزه هنرهاي معاصر تاکيد مي‌‎کنم معاصر را ئرک نکرده‌ايد و يا نمي دانيد چه اثري براي اين موزه مهم است. کمال الملک تاج سر ماست ولي کاري که قبل از سفر وي به اروپا و وارد شدن وي به حيطه مدرن و معاصر را براي چنين موزه اي خريداري کردند نه درست و است و نه منطقي ولي از اينکه يک اثر از بهجت صدر خريديد را هم به فال نيک مي‌گيرم و دست شما را به گرمي مي‌فشارم واميدوارم اين راه ادامه داشته باشد ولي خواهشا براي خريد براي موزه هنرهاي معاصر کمي مشورت کنيد.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
خرید اثر توسط آقای مرادخانی در حراج تهران یک کار فرهنگی بود یا یک پز سیاسی با پول بیت المال؟

   
آخرین اخبار  
مجوز 6 نگارخانه جدید تهران در بهار امسال
نمایشگاه آشفته رقص در گالری آما
نخستین تیرآرت با حضور 10 گالری افتتاح شد
نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان "نهالان حیات بخش" در نگارخانه هنر ایران
روایت علی محمد زارع از موزه هنرهای معاصر
نخسیتن گام برای آرت فر تهران
نمایشگاه گروهی عکس ثمرنگار در گالری یاسمین
معاون هنری نشان هنری‌اش را برگرداند
نمایشگاه "من" در گالری خط سفید به روایت آزاده تیموریان
فراخوان ششمین جشنواره کارتون و کاریکاتور رومانی
نمایشگاهی از آثار هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی با عنوان "بر چهره جهان رنگ نهادن"
نمایشگاه نقاشی «بوی بادام» در خانه هنرمندان
آخرین نمایشگاه گالری سیحون 2
نشست گفتمانی کیوریتوری به 6 تیر ماه موکول شد
هنرجویان ایرج شافعى در گالرى زمان هنر


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph