4872
تاریخ انتشار : 10:43:24 , 1396/08/21    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

فروش 3 میلیون دلاری آثار هنرمندان ایرانی در حراج کریستیز و ساتبیز
فروش آثار هنرمندان مدرن و معاصر ایرانی در دو حراج بین‌المللی ساتبیز و کریستیز که در ماه جاری برگزار شد، نزدیک به 3 میلیون دلار، معادل 9 میلیارد و 500 میلیون تومان را نشان می‌دهد.

به گزارش ايوانا، دو حراج ساتبيز و کريستيز در ماه اکتبر (آبان) با رويکرد هنر مدرن و معاصر خاورميانه، برگزار شدند و آثار 20 هنرمند ايراني در اين رويدادهاي بين‌المللي به فروش کلي 2 ميليون و 915 هزار دلار، معادل 9 ميليارد و 500 ميليون تومان دست پيدا کردند.

اين دو حراج جمعا 9,657,000 دلار فروش داشتند که هنرمندان ايراني يک سوم سهم اين فروش را به خود اختصاص دادند و از هنرمندان خاورميانه، جهان عرب و ترکيه در جايگاه بالاتري قرار گرفتند.

در حراج ساتبيز که در روز 23 اکتبر (اول آبان‌ماه) در لندن با عنوان حراج آثار قرن بيستم خاورميانه برگزار شد؛ 57 اثر عرضه شد که 20 اثر از 16 هنرمند معاصر ايران در اين حراج چکش خوردند. اين حراج جمعا با مبلغ فروش کل 2,745,000 دلار به پايان رسيد و سهم فروش کل هنرمندان ايراني 1,580,000 دلار بود که بيش از 60 درصد فروش کل حراج به آثار هنرمندان ايراني اختصاص داشت.

اما در بيست و سومين حراج خاورميانه کريستيز که 25 اکتبر (سوم آبان) براي اولين بار در شو روم اختصاصي کريستيز در لندن برگزار شد؛ 57 اثر هنرمندان خاورميانه عرضه شد که 14 اثر از 12 هنرمند ايراني در اين حراج چکش خوردند. اين حراج با فروش کل 6,912,500 دلار به پايان رسيد و سهم هنرمندان ايراني 1,335,000 دلار بود که يک پنجم از فروش کل به آثار ايراني تعلق گرفت.

از نکات قابل توجه در اين دو حراج فروش 5 اثر سهراب سپهري، بهمن محصص، حسين زنده‌رودي، پرويز تناولي و فرهاد مشيري بالاي 200 هزار دلار و 7 اثر، سهراب سپهري، علي بني صدر، منير فرمانفرماييان، منوچهر يکتايي و فرهاد مشيري بالاي 100 هزار دلار بود که نقش تعيين‌کننده‌اي در بالا رفتن فروش کلي آثار هنرمندان ايراني داشتند.

ساتبيز پاييز 2017
اثر سهراب سپهري رکوردار حراج ساتبيز شد

 
سهراب سپهري چهره اصلي حراج‌هاي بين‌المللي خاورميانه

آمار تفکيک شده هنرمندان ايراني در اين دو حراج بين‌المللي اما همچنان نشان دهنده اين موضوع است که سهراب سپهري همچنان چهره اصلي حراج‌هاي خاورميانه است. در اين دو حراج آثار 20 هنرمند ايراني به فروش رسيد که يک هنرمند 4 اثر، دو هنرمند 3 اثر و پنج هنرمند 2 اثر داشتند.

بر اين اساس سهراب سپهري با دو اثر در حراج ساتبيز و يک اثر در حراج کريستيز فروشي معادل 550 هزار دلاري داشته است. اين هنرمند که با اثر 360 هزار دلاري خود از مجموعه "تنه درختان" رکوردار اين دوره حراج ساتبيز شد، اثري ديگري از او نيز در اين حراج به مبلغ 74,250 به فروش رفت. همچنين در حراج کريستيز اثر اين هنرمند 115,750 دلار چکش خورد تا سهراب سپهري بيش از ساير هنرمندان ايراني سهم بازار بين‌المللي هنر ايران را به خود اختصاص دهد.

اما دومين هنرمندي که سهم قابل توجهي در فروش‌هاي پاييز هنر ايران داشت؛ فرهاد مشيري است که با 4 اثر، فروش 462 هزار دلاري را براي خود ثبت کرد. اين مبلغ در حالي به نام اين هنرمند ثبت شد که يکي از آثار او در حراج کريستيز فروش نرفت. دو اثر فرهاد مشيري در ساتبيز هر دو 115,500 و اثر ديگر او در حراج کريستيز 231 هزار دلار چکش خوردند.

پرويز تناولي نيز با دو اثري که در حراج کريستيز داشت در ميان هنرمندان ايراني در جايگاه سوم قرار گرفت و به فروش 310 هزار دلاري دست يافت. دو اثر اين مجسمه‌ساز در کريستيز به مبلغ 264 هزار دلار و 46 هزار دلار چکش خوردند.

بهمن محصص ديگر چهره بين‌المللي هنر ايران با اينکه اثر او در حراج‌ کريستيز فروش نرفت اما اثري از او که در ساتبيز به مبلغ 280 هزار دلار چکش خورد، او را در جايگاه چهارم هنرمندان پرفروش پاييزي هنر ايران قرار داد.

منوچهر يکتايي نيز با 3 اثر در دو حراج کريستيز و ساتبيز، فروش کلي 277 هزار دلاري داشت. آثار اين هنرمند در ساتبيز 115,500 و 38 هزار دلار و ديگر اثرش در کريستيز 123,500 دلار چکش خوردند.

حسين زنده‌رودي نيز از جمله هنرمنداني بود که آثارش در اين دو حراج بين‌المللي حضور داشتند، اثر او در ساتبيز 264 هزار دلار فروش رفت و با توجه به فروش نرفتن اثر او در کريستيز اما اين چهره بين‌المللي هنر ايران در جايگاه ششمين قرار گرفت.

منير فرمانفرماييان نيز از ديگر هنرمنداني بود که در اين دو حراج حضور داشت و اثر او در ساتبيز 57,750 دلار و در کريستيز 148,500 دلار چکش خوردند تا او با فروش کلي 206,250 دلار از چهره‌هاي تاثيرگذار هنر ايران در حراج‌هاي بين‌المللي باشد.

علي بني صدر با يک اثر در کريستيز به مبلغ 198 هزار دلار و نصرالله افجه‌اي و رضا درخشاني هر دو با فروش 82,500 دلار در حراج کريستيز 10 هنرمندي هستند که سهم قابل توجهي در فروش کلي هنرمندان ايراني داشتند.

کريستيز+لندن.jpg1
جايگاه‌هاي بعدي نيز به اثر کوروش شيشه‌گران در حراج کريستيز با 43 هزار دلار اختصاص دارد. اما ساير هنرمندان در حراج ساتبيز نيز رکوردهاي خوبي به دست آوردند. بهجت صدر با دو اثر در حراج ساتبيز 30,500 ، حسين خسروجردي با يک اثر به مبلغ 29,700، طلا مدني 24,750، ناصر عصار 19,800، عذرا حقيقي بخشايش 18,150 ، رکني حائري‌زاده 13,200، حسين کاظمي 9,900 و پرويز کلانتري و اردشير محصص هر دو با 6,600 ديگر هنرمنداني هستند که در ثبت اين رقم براي هنر ايران نقش داشتند. اما بايد فرامرز پيلارام و قاسم حاجي‌زاده را دو ناکام حراج‌هاي بين‌المللي پاييز دانست که آثار آنها در کريستيز و ساتبيز به فروش نرسيدند.

رکوردها دست مدرنيست‌ها

اما نگاه با آمار حضور هنرمندان و فروش‌ آثار آنها در حراج‌هاي بين‌المللي نشانگر اين موضوع است که هنر ايران نيز تابع نگاه جهاني اقتصاد هنر است و همچون ديگر حراج‌هاي بين‌المللي که در آمريکا، اروپا و آسياي شرقي برگزار مي‌شود اين هنرمندان مدرنيست هستند که جايگاه اقتصادي تثبيت شده‌تري دارند.

نگاهي گذرا به آثار فروش رفته در اين دو حراج نشان مي دهد که سهم هنرمنداني همچون، سهراب سپهري، پرويز تناولي، بهمن محصص، حسين زنده‌رودي، منوچهر يکتايي، منير فرمانفرماييان و... بيش از 2 ميليون دلار و آثار نقاشي معاصر هنرمندان ايراني همچون فرهاد مشيري، رضا درخشاني، علي بني صدر، حسين خسروجردي، طلا مدني، رکني حائري‌زاده کمتر از 900 هزار دلار است.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله
گالری فرشته میزبان "جهان اشیاء"
نمایش آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران در نگارخانه لاله
نمایش آثار هنری ایران در مرکز فرهنگی بغداد
نقاشی‌های هیتلر خریداری نداشت
تائید اصالت تابلوی ون گوگ در موزه آمریکا
جشنواره بین ‌المللی هنرمحیطی در چابهار برگزار می شود
نمایشگاه "از یوحنای آبزیان. به روایت فائزه بهارلو
گالری سایه میزبان " بی نشان"


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph