5099
تاریخ انتشار : 13:18:38 , 1396/09/17    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

دهمین دوره فروش بزرگ آثار تجسمی
جمعه روز پایانی هفت نگاه دهم است؛ برگزیدگان این دوره را کیفی ترین هفت نگاه می خوانند و در عین حال از دلایل عدم فروش بالای آن گفتند:

به گزارش ايوانا، دهمين دوره فروش آثار هنري "هفت نگاه" با آثاري از 200 هنرمند سوم آذرماه در فرهنگسراي نياوران آغاز به کار کرد و آثار نقاشي، نقاشى‌خط و مجسمه از هنرمندان پيشکسوت و جوان را در معرض ديد علاقه‌مندان به هنر قرار داد.

در اين دوره نيز علاوه بر آثار گرانقيمت اساتيد پيشکسوت، آثاري از هنرمندان جوان با قيمت‌هاي متوسط و ارزان به نمايش درآمد تا مخاطبان را به خريد آثار هنري اصل ترغيب کند. گرانترين اثري که در "هفت‌نگاه" دهم به نمايش درآمد تابلويي از سهراب سپهري است که با بهاي 700 ميليون تومان به فروش رسيد و از سوي ديگر مجسمه‌هايي از يک هنرمند جوان با قيمت 100 هزار تومان مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت. دهمين دوره نمايشگاه "هفت نگاه" تا 17 آذرماه پذيراي علاقه‌مندان به هنر است و به بهانه برگزاري اين نمايشگاه با بنيانگذاران آن گفت‌وگو کرده‌ايم.

 
باعث تاسف است که "هفت نگاه" کم ديده شد

ليلي گلستان، مترجم و گالري‌دار، دهمين دوره نمايشگاه "هفت نگاه" را داراي سطح کيفي بالاتري نسبت به دوره‌هاي قبل دانست و  دراين‌باره به خبرنگار هنرآنلاين گفت: با وجود اينکه در دهمين دوره نمايشگاه "هفت نگاه"، حساسيت بيشتري را در جهت بالا بردن کيفيت آثار لحاظ کرديم، اما متأسفانه در فروش شرايط رضايت بخشي را نداشتيم.

او ادامه داد: دهمين دوره اين نمايشگاه با تفاوت‌هاي بسياري در بحث کيفيت آثار و کاهش قيمت فروش رو به رو بود اما با وجود اين مشخصه‌هاي خوب، متأسفانه فروش چندان رضايت‌بخشي را تجربه نکرديم زيرا کشور در حال حاضر به لحاظ اقتصادي دوره مناسبي را سپري نمي‌کند.

مدير گالري گلستان درباره دلايل حضور هنرمندان جوان در اين دوره از نمايشگاه توضيح داد: چيزي که براي ما مهم بود، حضور هنرمندان شهرستاني و جوان‌ترها در چرخه هنرهاي تجسمي است چرا که اين هنر سال‌هاست که مختص به تهران شده است.

گلستان تصريح کرد: من طي اين مدت سفرهاي متعددي به شهرهاي مختلف داشته‌ام به همين خاطر نيز دوست دارم که نمايشگاه خاصي براي هنرمندان شهرستاني تدارک ببينم زيرا معتقدم که بايد بر اين عرصه تمرکز کنيم و از استعدادهاي برتر شهراي مختلف بهره‌مند شويم.

او پرفروش‌ترين آثار اين دوره از نمايشگاه "هفت نگاه" را متعلق به جوانان شهرستاني خواند و بيان کرد: از نظر من در شهرستان‌ها استعدادهاي بسيار خوبي وجود دارد کما اينکه در اين دوره از نمايشگاه "هفت نگاه" نيز پرفروش‌ترين آثار مربوط به يک جوان با استعداد از ساري بود که مجسمه‌هاي بسيار زيبايي داشت.

مدير گالري گلستان تأکيد کرد: تلاش ما اين است که هنرمندان با استعداد را در شهرهاي مختلف ايران کشف کنيم تا به حال خود رها نشوند؛ البته اميدواريم که بتوانيم شرايط بهتري را براي معرفي اين افراد به مجموعه‌داران و علاقه‌مندان به هنر فراهم کنيم.

گلستان درباره کاهش تعداد آثار به نمايش گذاشته شده در دهمين دوره "هفت نگاه" گفت: يکي از عمده دلايل کاهش تعداد آثار از 230 اثر به 200 اثر، سخت‌گيري‌هاي انجام شده بود که سبب شد حتي بسياري را از خود برنجانيم، اما ما در راستاي افزايش کيفيت دست به چنين اقدامي زديم.

او اقتصاد هنر را در شرايط نامناسبي خواند و بيان کرد: از نظر من طي چند ماهه اخير اقتصاد به شدت دچار افت شده است زيرا خريد آثار هنري به روحيه و جيب مردم مربوط است که ظاهراً هر دو آن‌ها در حال حاضر خالي هستند.

مدير گالري گلستان خاطرنشان کرد: مشکل اقتصاد امروز تنها در عرصه هنر نيست و تمام بخش‌هاي توليد و خدماتي با آن درگير هستند البته اميدواريم که به زودي با تدابير دولت اين مشکلات از سر راه برداشته و شرايط بهتري فراهم شود.

گلستان در پايان اظهار کرد: بسيار باعث تأسف است که آثار دهمين نمايشگاه "هفت نگاه" کم ديده شد اين در حالي است که ما هميشه در گالري گلستان با حجم زيادي از علاقه‌مندان به هنر رو به رو بوديم به نحوي که عموماً افراد براي ديدن آثار چند روز پياپي به گالري مراجعه مي‌کردند به همين خاطر خلوت بودن فضاي گالري براي ما بسيار عجيب و ناخوشايند بود.
 
افزايش بي‌رويه قيمت آثار در ايران به ضرر مارکت هنر است

مژگان والي‌پور، مدير گالري والي و ديگر بنيانگذار "هفت نگاه" درباره وجه تمايز دهمين دوره اين رويداد گفت: در اين دوره با وسواس بسيار در زمينه انتخاب آثار، بسيار سخت گرفتيم. پيش از اين فضاي "هفت‌ نگاه" بازتر بود و قصد داشتيم هنرمنداني که فرصت زيادي براي قرار گرفتن در نگاه مخاطب و ارائه آثارشان ندارند، اين شانس را پيدا کنند که در "هفت نگاه" حضور داشته باشند. ولي امسال انتخاب را سخت‌تر کرديم و برخلاف هميشه که اين کار در يک مرحله انجام مي‌شد، در 2 و حتي گاه 3 مرحله  انتخاب صورت گرفت. به همين خاطر فکر مي‌کنم آثار خيلي بهتري انتخاب شدند. همچنين از اساتيد نامي آثار خيلي خوبي در اين دوره وجود دارد، زيرا هر قدر، قدرت مارکت هنر توسعه پيدا کند آدم‌هايي که مجموعه هنري در اختيار دارند تمايل پيدا مي‌کنند آنها را براي فروش عرضه کنند.

والي‌پور ادامه داد: بعضي از مجموعه‌دارها آماده فروش آثار هستند اما نمي‌خواهند آنها را در حراج ارائه کنند و بيشتر به دنبال مخاطبي هستند که هنردوست باشد، به همين دليل ترجيح مي‌دهند آثار را در "هفت نگاه" عرضه کنند. دليل ديگر هم مي‌تواند اين باشد که معمولا فروش آثار در "هفت نگاه" نقدي است و فروشنده زودتر به پول خود مي‌رسد.

او درباره حضور هنرمندان شهرستاني در "هفت نگاه" دهم گفت: در اين دوره از شهرهاي بيشتري مراجعه داشتيم و هنرمنداني از شيراز، اصفهان و شمال کشور حضور داشتند. اين روزها بُعد مسافت دليلي بر دور بودن از فضاي هنري نيست و هنرمنداني که بخواهند در جريان فضاي هنري قرار بگيرند مي‌توانند از طريق اينترنت به آثار و روند هنر دسترسي داشته باشند. در نتيجه نبوغ و خلاقيت ارتباطي با حضور در تهران و شهرستان ندارد و همه هنرمندان مي‌توانند در اين رويدادها شرکت کنند.

او با اشاره به کاهش تعداد شرکت‌کنندگان در اين دوره از نمايشگاه گفت: پس از بررسي آثار رسيده به اين نتيجه رسيديم که اگر بخواهيم آثار بسيار خوب را انتخاب کنيم بهتر است به 200 هنرمند اکتفا کنيم. در "هفت‌نگاه" تلاش کرديم هر اثري را ارائه نکنيم و با سخت‌گيري آثار را انتخاب کرديم. البته در "هفت‌ نگاه" نيز مانند يک حراجي، بخش اقتصاد هنر ارجح است، زيرا هر کدام از ما در گالري‌هاي خود نمايشگاه‌هايي را برگزار مي‌کنيم که مي‌دانيم فروش نخواهند داشت ولي براي معرفي يک هنرمند با استعداد اين کار را انجام مي‌دهيم. اما در "هفت نگاه" خلاقيت، کيفيت اثر و امکان فروش رفتن آن اهميت برابر دارد.

والي‌پور با بيان اينکه در حال حاضر اقتصاد هنر ايران نسبت به 10 سال پيش عالي و نسبت به 4 سال پيش با رکود مواجه است گفت: يک دليل اين موضوع شرايط اجتماعي است و زماني که جامعه آرامش نداشته باشد مردم انرژي و علاقه روي آوردن به کار هنري را ندارند. حتي افرادي که ثروتمند هستند و درگير مسائل زندگي روزمره نيستند هم به فکر حظ بصر نيستند. از سوي ديگر مي‌بينيم که اين روزها جلسات متعددي در زمينه اقتصاد هنر برگزار مي‌شود و افرادي که ممکن است حتي تحصيلات بالايي هم در اين زمينه داشته باشند به سخنراني و نقد مي‌پردازند، ولي جاي کساني که نمايشگاه برگزار مي‌کنند، آثار را قيمت‌گذاري مي‌کنند، مخاطب جذب مي‌کنند و... در اين جلسات خالي است و از تجربيات آنها استفاده نمي‌شود. به کرات ديده‌ام که در اين جلسات افراد تاثير‌گذار حضور ندارند و در نتيجه اين صحبت‌ها هيچ تاثيري در رشد اقتصاد هنر ندارد.

 او افزود: از سوي ديگر گالري‌هاي جديدي در زمان اوج مارکت هنر ايران آغاز به کار کردند که دغدغه‌اي براي توسعه کيفيت هنر و انجام يک حرکت فرهنگي ندارند. حدود 25 سال پيش که ما آغاز به کار کرديم گالري‌ها بسيار تحت نظر بودند و اگر نمايشگاه‌هاي مرتب و با کيفيت برگزار نمي‌کردند زيرسوال مي‌رفتند. اما در حال حاضر تعدادي از گالري‌ها با سرمايه کلان شروع به کار کرده‌اند و به جاي دغدغه فرهنگي در حال بيزنس هستند. اين گالري‌ها بيشتر به اقتصاد هنر ضربه مي‌زنند.

والي‌پور ادامه داد: چه معياري وجود دارد هنرمندي که سال گذشته قيمت اثر او 20 ميليون تومان بوده است امسال اثرش را 100 ميليون بفروشد؟ دليلش آن است که گالري‌دار مي‌خواهد خودش را مطرح کند، بنابراين تبليغات کاذب مي‌کند و متاسفانه از سوي مسئولان فرهنگي و افراد ثروتمند هم حمايت مي‌شوند. بسيار مي‌بينيم که نمايشگاه خوبي از يک هنرمند ناشناس برگزار مي‌شود اما کسي از آن استقبال نمي‌کند، در حالي که بعضي نمايشگاه‌ها با تبليغات سيل جمعيت را به سمت خود مي‌کشانند. بنابراين نگاه فرهنگي به آثار هنري افت کرده است.

او با اشاره به حضور خود در حراج تهران گفت: من تاکيد مي‌کنم که اين اتفاق بسيار ضروري و تاثيرگذار است و حراج يک بخش جداگانه در فرهنگ کشور ما است که بايد وجود داشته باشد. اما دليل نمي‌شود که هنرمند جوان يا پيشکسوت ما اثري را که 5 ميليون ارزش دارد 40 ميليون تومان عرضه کند. چند سال پيش مارکت هنر در کشور ما مشکل داشت اما در خارج از ايران اقتصاد هنر ما رشد کرده بود، ولي حالا برعکس شده و آثار خوبي را با قيمت مناسب مي‌توان در اروپا و امريکا پيدا کرد. افزايش بي‌رويه قيمت آثار در ايران به ضرر اين مارکت است و من از همه بزرگان هنر و مردم مي‌خواهم به 10 سال قبل خود بازگردند و جوان‌ها را به قيمت‌هاي بالا تشويق نکنند چون اين کار در اولين قدم به خود هنرمندان ضربه وارد مي‌کند.


کيفيت عامل تمايز دهمين نمايشگاه "هفت نگاه" است

آريا اقبال، مدير گالري آريا، دهمين دوره نمايشگاه "هفت نگاه" را به لحاظ کيفي متمايز از دوره‌هاي قبل دانست و دراين‌باره به خبرنگار هنرآنلاين گفت: در اين دوره از نمايشگاه تعداد آثار کمتري انتخاب و به نمايش گذاشته شد چرا که ما مساله کيفيت آثار را بيشتر مد نظر قرار داديم لذا به جرات مي‌توان گفت که آثار متمايزي را به لحاظ سطح کيفي در اين دوره از "هفت نگاه" شاهد بوديم.

او در خصوص حضور پررنگ جوانان و هنرمندان شهرهاي مختلف در اين نمايشگاه بيان کرد: توجه به جوانان و هنرمندان شهرهاي مختلف همواره از جمله سياست‌گذاري‌هاي ما و مسائل مورد توجه بوده است اما در اين دوره ما تعداد بيشتري از آثار هنرمندان شهرستان‌ها و جوان‌ترها را واجد نمايش ديديم.

مدير گالري آريا ادامه داد: در اين دوره از نمايشگاه "هفت نگاه" بسيار بيشتر از ساير دوره‌ها آثار متقاضيان به دست ما رسيد و استقبال بسيار خوبي انجام شد اما از آنجايي‌که نوع انتخاب آثار بر اساس کيفيت بود، گاهي آثار و هنرمنداني که به‌هيچ‌ عنوان نمي‌شناختيم، انتخاب شدند البته اين آثار مورد استقبال عموم قرار گرفتند و فروش خوبي نيز داشتند.

اقبال دليل کاهش تعداد آثار اين دوره از نمايشگاه را تأکيد بر بهبود روند اين رويداد خواند و اظهار کرد: به جرات مي‌توان گفت که اين دوره از نمايشگاه "هفت نگاه" به لحاظ کيفي بسيار متمايز از دوره‌هاي قبل است زيرا براي رسيدن به اين تمايز و سطح کيفي، آثار کمتري آن هم با دقت بيشتر انتخاب شدند.

او فروش اين دوره از نمايشگاه را کمتر از ميزان مورد انتظار دانست و بيان کرد: ميزان فروش آثار اين دوره از نمايشگاه کمتر از انتظار ما بود البته مي‌توان در اين راستا زلزله و حادثه وحشتناک غرب کشور را دخيل دانست.

مدير گالري آريا وضعيت اقتصاد هنر را در شرايط مناسبي خواند و گفت: به نظر من از سال گذشته تا امروز شرايط اقتصاد هنر تفاوت چنداني را تجربه نکرده است.
 
نمايشگاه "هفت نگاه" بر حضور جوانان تأکيد دارد

الهه جواهري، مدير گالري الهه حضور بيشتر چهره‌هاي جوان را از جمله وجوه تمايز دهمين دوره از نمايشگاه هفت نگاه دانست و دراين‌باره به خبرنگار هنرآنلاين گفت: مسائل متعددي در راستاي رشد کيفي نمايشگاه هفت نگاه هر ساله مد نظر قرار دارد لذا مي‌توان گفت که اين رويداد هر ساله سطح کيفي بهتري را تجربه مي‌کند.

او افزود: با توجه به اينکه امسال نيز تأکيدات ويژه‌اي در راستاي رشد کيفيت و قيمت‌گذاري وجود داشت، مي‌توان گفت که دهمين دوره نمايشگاه هفت نگاه از دقت بيشتري برخوردار بود.

مدير گالري الهه درباره کاهش تعداد آثار پذيرفته شده در اين نمايشگاه بيان کرد: کميته انتخاب نمايشگاه "هفت نگاه" هر ساله آسيب‌شناسي‌هاي لازم را انجام مي‌دهد تا در دوره بعد روند بهتري را شاهد باشيم بر همين اساس و با توجه به دقت نظر اجرايي تعداد آثار پذيرفته شده براي نمايش در اين دوره کاهش يافت که البته بر سطح کيفي نمايشگاه افزود.

جواهري استقبال هنرمندان شهرهاي مختلف براي ارسال آثار به نمايشگاه "هفت نگاه" را قابل توجه خواند و اظهار کرد: امسال نيز نظير دوره‌هاي قبل تعداد زيادي اثر از شهرهاي مختلف دريافت کرديم که تعداد قابل توجهي از ميان آن‌ها انتخاب شدند و البته فروش خوبي نيز داشتند لذا اميدواريم که چنين اتفاقي سبب تشويق بيشتر هنرمندان در سراسر کشور شود تا در دوره‌هاي بعدي بيشتر شاهد کارهاي خوب باشيم.

او افزود: از نظر من بين هنرمندان داخل تهران و ساير شهرها هيچ تفاوت عمده‌اي وجود ندارد چرا که امروز استعدادهاي بسيار درخشاني در سطح کشور حضور دارند ضمن اينکه ما در همه شهرها شاهد گسترش فعاليت‌هاي هنري و رشد گالري‌ها هستيم لذا اين بدان معناست که عملاً نمي‌توان تفاوت چنداني بين کار هنرمندان پايتخت‌نشين و ساير شهرها قائل شد.

مدير گالري الهه ادامه داد: ما مانند هر سال تلاش کرديم تا نمايشگاهي در خور و با کيفيت ارائه کنيم که البته به نظر من اين‌گونه نيز بود.

جواهري تأثير اقتصاد کلان بر هنر را بديهي خواند و بيان کرد: به طور حتم اقتصاد هنر بخشي از شرايط کلان جامعه است لذا وقتي مردم از نظر اقتصادي دچار ضعف در قدرت خريد شوند، ناخودآگاه تغييراتي را نيز در حوزه اقتصاد هنر شاهد خواهيم بود.

 دهمين دوره فروش بزرگ آثار تجسمي 
افت اقتصاد باعث لطمه به هفت نگاه است

لي‌لا ثمري مدير گالري هفت ثمر درباره دهمين دوره "هفت نگاه" گفت: در اين دوره آثار را با دقت زيادي انتخاب کرديم و به نظرم نمايشگاه بسيار خوبي شکل گرفت. در تمام طول تابستان و مهرماه در حال ژوژمان آثار بوديم و سعي کرديم بهترين آثار را انتخاب کنيم. تلاش ما اين است که نمايشگاه هرسال بهتر از سال قبل باشد و امسال از آن کاملا راضي هستيم.

ثمري ادامه داد: تعدادي از هنرمندان شهرستاني در نمايشگاه امسال فروش بسيار خوبي داشتند و خيلي خوشحال هستيم که آنها توانستند خودشان را نشان دهند. همچنين تعداد شرکت‌کنندگان جوان بسيار زياد بود و اين نشانه فعاليت خوب هنرمندان جوان است. اما با توجه به اينکه امسال سخت‌گيري بيشتري در انتخاب آثار داشتيم تعداد هنرمندان شرکت کننده کاهش پيدا کرد.

او با بيان اينکه افت اقتصاد باعث لطمه به "هفت نگاه" است گفت: اقتصاد هنر کمي افت کرده است چون اقتصاد کشور مشکل پيدا کرده و در اين مواقع اولين چيزي که لطمه مي‌بيند هنر است. با وجود اين همچنان بيشتر خريداران به خريد آثار هنرمندان درگذشته علاقه دارند، هرچند آثار جوانان هم با استقبال خوبي مواجه مي‌شود و نمونه‌هاي بسيار خوبي در اين نمايشگاه داشتيم که آثار هنرمندان جوان با استقبال خوبي مواجه شد.

ثمري افزود: با وجود اين ما سعي خودمان را مي‌کنيم و مجموعه خوبي را شکل داده‌ايم که 10 سال است به کار خود ادامه مي‌دهد. اميدوارم وضع اقتصاد کشور رونق پيدا کند تا اقتصاد هنر هم پيشرفت کند. همچنين فرهنگسراي نياوران همکاري خوبي با ما داشت و بينندگاني از اقشار مختلف براي بازديد آثار به نمايشگاه محل آمدند.

گفتني است دهمين دوره هفت نگاه با مشارکت گالرى‌هاى آريا، الهه، گلستان، والى، هفت ثمر و ماه مهر با هدف رونق‌افزايى به اقتصاد هنر و ارائه آثار هنرى اصيل با قيمت‌هاى مناسب، تا هفدهم آذر ماه در فرهنگسراي نياوران، روبروي پارک نياوران ادامه دارد.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
درخشش شش ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2018
راه یابی 604 اثر از 485 هنرمند به جشنواره تجسمی فجر
اختتامیه جشنواره هنر ایران
یادداشت معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره دغدغه‌های این روزهای هنر
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی بلژیک
نمایشگاه "فرسایش" به روایت حمیده گل‌محمدی
معرفی منتخبان3 بخش دیگر جشنواره «هنر مقاومت»
گالری آس میزبان "شوخ‌طبعی، اضطراب، ترکیب‌بندی"
برگزاری نمایشگاه عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین
دومین روز نشست جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی در فرهنگستان هنر
آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
گالری ساربان میزبان «خاطرات رنگ‌یافته»
79 اثر در مرحله نهایی انتخاب بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره فجر
برپایی نمایشگاه "محفظه‌های من" در گالری ویستا
برگزاری آیین افتتاح نمایشگاه و اهدا جوایز ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph