5180
تاریخ انتشار : 13:03:11 , 1396/10/03    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

اضافه شدن یک اداره‌کل به بدنه سازمان میراث فرهنگی
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به بلاتکلیفی14 ساله شرکت‌ تصفیه صنایع‌دستی از راه‌اندازی اداره‌کل جدید با عنوان اداره‌کل مجامع در این سازمان خبر داد و درباره عدم حضورش در جشن ثبت جهانی دو شهر و روستای صنایع دستی توضیح داد.

 به گزارش ايوانا، علي‌اصغر مونسان ، درباره مشخص شدن اموال شرکت تصفيه صنايع‌دستي که زهرا احمدي‌پور- رييس سابق سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري- ختم تسويه آن را در بهمن ماه سال 1395 اعلام کرده بود، توضيح داد: يکي از موضوعات ما، شرکت‌هاي در حال تسويه هستند که صنايع دستي بخشي از آن است. متاسفانه اين تسويه‌ها حدود 14 سال‌ طول کشيده است و هنوز تلکيف آن مشخص نشده است.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با بيان اينکه شايد ما نيز در سازمان توجه لازم را به اين شرکت‌ها نداشتيم، افزود: متاسفانه در ساختار سازمان، متولي براي رسيدگي به امور شرکت‌ها نداشتيم و در حال راه‌اندازي اداره کل مجامع و استقرار آن در سازمان هستيم که يک متولي براي رسيدگي به امور شرکت‌هاي در حال فعاليت و تسويه آنها باشند و بتوانيم در اين دوره تسويه چند شرکت را تمام کنيم تا اموال موجود آزاد و قابليت بهره برداري پيدا کنند.

 مونسان اضافه کرد: متاسفانه شرکت‌هايي داريم که از منابع اندک زجر مي‌کشند، اما عمده‌ي منابعي در شرکت تصفيه وجود دارد که هنوز تعيين تکليف نشده و به عبارتي منابع آن قفل شده است. متاسفانه برخي از سازمان‌ها، بسياري از املاک و دارايي‌ها مربوط به آن را تصرف کرده‌اند و ما  نتوانستيم در اين‌باره اقدام خاصي انجام دهيم و اميدواريم در اين دوره بتوانيم چند مورد از حجم گسترده اين کار را به سرانجام برسانيم.   

او همچنين درباره دليل حضور پيدا نکردن در جشن ثبت جهاني دو شهر سيرجان و مريوان همچنين روستاي کلپورگان که موجب اعتراض برخي از صنعتگران و هنرمندان و توجه نکردن رييس سازمان به صنايع دستي شد، توضيح داد: سه حوزه ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري هيچ فرقي براي من ندارند. من، هر سه معاونت را مکمل يکديگر مي‌دانم و اينکه اين سه معاونت را در سه بخش ببينيم اتفاق خوبي نيست.

معاون رييس جمهور اضافه کرد: در روز معارفه هم به اين موضوع اشاره کردم که ما يک سازمان هستيم و هيچ بخشي نسبت به ديگري اولويت ندارد. تا کنون اين سه بخش با هم همکاري خوبي داشتند. هر کدام از اين سه حوزه‌ در جايگاه خودش اهميت دارد. قانونگذار نيز بي‌دليل اين سه حوزه را کنار هم نگذاشته است، زيرا مي‌توانند با هم‌افزايي، اتفاقات خوبي را رقم بزنند.

مونسان گفت: بخش صنايع‌دستي را به شدت در امر ايجاد اشتغال، عدالت اجتماعي و درآمد براي روستاها و شهرهاي کوچک موثر مي‌دانم، به همين دليل تلاش زيادي کرديم تا صنايع دستي را با بخش‌هاي ديگر از جمله قانون حمايت روستايي يکي نکنند.

او با بيان اينکه شرکت در يک مراسم دليل بر توجه يا بي‌توجهي من نسبت به صنايع دستي نيست، اعلام کرد: من بايد به عنوان رييس سازمان به موضوعات مختلف رسيدگي کنم. هفته پيش از مراسم ثبت جهاني همراه هيات دولت به سيستان و بلوچستان سفر کردم، حتي خودم را به سفر رييس جمهور محدود نکردم و به نيک شهر  نيز سر زدم و مسائل مختلف را بررسي کردم.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري افزود: من هم بايد زمان خودم را در بخش‌هاي مختلف توزيع کنم. سفر به کلپورگان دقيقا با رسيدگي به پرونده بودجه مصادف شد که دولت تاکيد کرده بود اعضاي آن  برنامه‌اي نگذارند و در همه‌ي جلسات حضور داشته باشند. ما دو هفته به صورت فشرده صبح و بعد از ظهر جلسه هيات دولت داشتيم.

مونسان ادامه داد: سفر به سيرجان با زلزله کرمان مصادف شد. درست نبود در شرايطي که استان ستاد مديريت بحران تشکيل داده است، معاون رييس جمهور در اين شهر جشن برگزار کند. اگر من در اين جشن شرکت مي‌کردم، تبديل به يک خبر منفي مي‌شد که استان کرمان در وضعيت بحران قرار دارد و معاون رييس جمهور در جشن شرکت کرده است.

او گفت: اعضاي هيات دولت نيز براي ورود به استان بايد نظر استاندار را به عنوان نماينده عالي توسعه داشته باشند و  استاندار کرمان هم معتقد بود که حضور من در آن جشن صحيح نيست. حتي تصميم گرفتيم با توجه به وقوع  زلزله در استان، جشن ثبت جهاني سيرجان کنسل شود اما چون در اين باره اطلاع رساني شده بود و براي تدارکات اين کار برنامه ريزي صورت گرفته بود، اين برنامه با حضور معاون صنايع دستي برگزار شد.

رييس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري بيان کرد: شايد من يکي از عضوهاي دولت باشم که بيشترين سفر استاني را در مدت زمان کاري‌ام داشتم. در بازده زماني کوتاه شروع کارم در سازمان بيش از10 سفر استاني داشته‌ام که همين طور ادامه دارد.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
نمايشگاه آثار 13 هنرمند معاصر و پيشكسوت در با عنوان «در جست و جوي خود» در گالري
فراخوان بستر معماری آینده - CALL FOR IDEAS 2019
"تائو" روی دیوار گالری فردا
گالری پردیس ملت میزبان «هنر فراتر از محدودیت ها»
برگزاری نمایشگاه ساخت ایران در نیاوران
فراخوان جایزه‌ی محصول سبز 2019
فراخوان رقابت هنری ویرانشهر
تسلیت رییس موزه هنرهای معاصر تهران در پی درگذشت احمدرضا دالوند
"جان های سبز"؛ نمایش عکس های آرمان جدیدیان
نمايشگاه نقاشي هاجر رهگذر با عنوان «ماضي مطلق» در گالري آ افتتاح شد
درگذشت احمدرضا دالوند هنرمند مطرح حوزه رسانه
نمایشگاه آثار مصطفی دمیرچی با نام "مرگ لوکس" در هتل اسپیناس پالاس
نمايشگاه نقاشي احمد وكيلي با عنوان «انعكاس ذهن» در گالري ساربان
آثار 13 هنرمند معاصر کشور در گالری کلاهدوزان
اعلام فراخوان ششمین سالانه تبادل چاپ دستی


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph