5238
تاریخ انتشار : 19:53:28 , 1396/10/09    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  
در باب دزدی از موزه هنرهای معاصر
و گنجي كه رفت و قرار است بيايد
مجيد احمدي : و گنجي كه رفت و قرار است بيايد.

 ايوانا: مجيد احمدي:  داستان به چند سال قبل بازمي‌گردد. هياتي5نفره شامل آيدين آغداشلو، غلامحسين و غلامرضا نامي، حبيب‌الله صادقي و زنده‌ياد مجيد حسيني‌راد به گنجينه موزه رفتند و آثار گنجينه را بخش‌بندي كردند و  بخشي را مازاد بر نياز و به قولي فاقد ارزش نگهداري در موزه هنرهاي معاصر تشخيص دادند و اين آغاز ماجرا بود.

 رفتني كه گويا بازگشتي برايش متصور نمي‌شد. رفتني كه بعد از چند سال آثاري از ميان آنها در بازار هنر پيدا شد و مشخص شد كه امين اموال و بازهم تاكيد مي‌كنم كسي كه نامش امين اموال است آثار را دزديده و به فروش رسانده؛ حال چه شد كه اين ماجرا برملا شد، خود داستان ديگري است كه ذكر اين نكته كه اگر جناب امين اموال اگر كمي باهوش‌تر بود داستان لو نمي‌رفت و بخشي از گنجينه موزه هنرهاي معاصر سر از ناكجاآباد درمي‌آورد، بماند ولي به‌هرحال داستان لو رفت و دست‌هايي رو شد و نشد آنچه بايد مي‌شد.

 در آن زمان غلامرضا نامي كه يكي از مسوولان موزه در زمان سميع‌آذر بوده و اكنون مسوول خريد و كارشناس هنري مجموعه بانك پاسارگاد است در گفت‌وگويي درباره اين جريان گفت كه گنجينه موزه هنرهاي معاصر شلوغ بود و به دستور آقاي سميع آذر لازم دانستيم كه آرشيو دومي نيز ايجاد كنيم. ايجاد اين آرشيو دوم در موزه هنرهاي معاصر ميسر نبود پس مكاني در معاونت هنري را براي اين مهم در نظر گرفتيم و يك هيات كارشناسي درست كرديم تا اين آثار را از گنجينه موزه انتخاب كنيم و به اين مكان جديد ارسال كنيم. 

برخي از اين آثار، آثاري بودند كه به موزه هديه داده‌شده بود و برخي ديگر آثاري بود كه ارزش گنجينه‌اي نداشت ولي نمي‌توان گفت كه اين آثار از درجه اعتبار و اهميت ساقط بودند. در زمان سميع آذر اين كارها از اين جيب به آن جيب شد يعني با دستور مدير وقت از گنجينه موزه به گنجينه دوم موزه رفت ولي قرار نبود كه آثار خراب شوند يا دزديده شوند. 

آرشيو دوم هم جاي بدي نبود. البته يكي از مواردي كه پيش‌از اين هم گفته شد اين است كه آيا خريدارها براي خريد آثار هيچ سند و مدركي طلب نكرده‌اند و حتي به اين‌ شك نكرده‌اند كه چطور به گفته مديركل تجسمي ارشاد، يكي حاضرشده است كارهايي اين‌چنين نفيس را به يك‌دهم يا يك‌پنجم قيمت بفروشد؟ در ماجراي رفت‌وبرگشت آثار هنوز مجهولات زيادي وجود دارد.

 اما به‌هرتقدير آثار از موزه هنرهاي معاصر رفت و درجايي بلوكه شد و به فروش هم رسيد و بازگشت هم خورد و داستان به‌زعم مديران فعلي ارشاد و موزه تمام شد ولي چرا هيچ‌كس به ابهامات اين سريال پليسي پاسخ درستي نداد و چرا ملانوروزي با تمام قوا پشت اين جريان ايستاد كه خريداران اين آثار بدون شك نمي‌دانستند كه چه اثري را مي‌خرند (درصورتي‌كه آثار گنجينه موزه هنرهاي معاصر حتما بايد برگه اموال و برچسب خورده باشند) و چرا از امضاكنندگان برگه خروج آثار از موزه بازخواستي نشد و ده‌ها سوال ديگر هنوز به آنها پاسخي داده نشده است. اما آب‌ها از آسياب افتاد و اكنون ملانوروزي كه ديگر بايد نام رييس سابق موزه هنرهاي معاصر را به وي اطلاق كرد چند روز پيش در مصاحبه‌اي اعلام كرده كه گنجايش گنجينه، كفاف تمامِ آثارش را نمي‌دهد. 

در گالري‌هاي موزه بيش از 100 اثر قابل نمايش نيست. در دوره رياست آقاي سميع‌آذر، تعدادي از آثار موزه پالايش شدند. بسياري از آثاري كه پيش از انقلاب به وزراي وقت اهداشده بود، آنها نيز به موزه هنرهاي معاصر اهدا كرده بودند و بعضا چندان آثار مهمي نبودند. به همين دليل چون موزه با كمبود فضا مواجه بود، به همين دليل512 اثر توسط كار‌شناسان انتخاب شد و به انبار حوزه تجسمي منتقل شدند. 

تقريبا بيش از 100 اثر از اين تعداد، آثار قابل‌اعتنايي است كه مي‌توان دوباره به موزه بازگرداند؛ مثل آثاري از فريده لاشايي و عليرضا اسپهبد كه مي‌توانند امروز جزوِ آثار موزه‌اي قرار بگيرند. از اين ‌بين، 112 اثر انتخاب‌شده و قرار است به موزه هنرهاي معاصر مرجوع شوند. بقيه اين آثار هم به موزه‌هايي مثل موزه صنعتي كرمان اهدا خواهد شد. ولي ملانوروزي هنوز هم از ذكر اينكه با آثار به سرقت رفته و با آثاري كه اكنون ارزش مالي پيداكرده‌اند دقيقا چه مي‌خواهند بكنند و اينكه چرا از نمايش آنها سرباز زده مي‌شود؟ چرا موزه هنرهاي معاصر اين آثار را به نمايش درنمي‌آورد تا ابهام‌ها برطرف شود؟

منبع:روزنامه اعتماد

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
سید عباس صالحی انتقال موزه هنرهای معاصر را تکذیب کرد
بزرگداشت صادق تبریزی درموزه هنرهای معاصر تهران
اتفاقات سال 88 را نشان ندادیم، اعتراضات امسال را هم نشان نمی‌دهیم
آثار ون گوگ در تیت مدرن لندن به نمایش گذاشته می شود
افتتاحیه نمایشگاه عکس و چیدمان و ویدئو لیلا جوینده در گالری ویستا
امضای تفاهم‌نامه برگزاری جشنواره‌های هنری بین‌المللی امام رضا (ع)
روایت هما دلورای از نمایشگاه "هفت پیکر"
افتتاح نمایشگاه عکس نیکی کریمی در میان استقبال گسترده هنرمندان
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
خرید اثر توسط آقای مرادخانی در حراج تهران یک کار فرهنگی بود یا یک پز سیاسی با پول بیت المال؟

   
آخرین اخبار  
گالری ایده میزبان" آپامه"
نمایشگاه نرگس در نگارخانه برگ
امضای تفاهم‌نامه برگزاری جشنواره‌های هنری بین‌المللی امام رضا (ع)
آثار ون گوگ در تیت مدرن لندن به نمایش گذاشته می شود
اتفاقات سال 88 را نشان ندادیم، اعتراضات امسال را هم نشان نمی‌دهیم
بزرگداشت صادق تبریزی درموزه هنرهای معاصر تهران
معرفی هیات داوران چهارمین دوره جایزه فرشته
افتتاح نمایشگاه عکس نیکی کریمی در میان استقبال گسترده هنرمندان
نصب سردیس عباس کیارستمی در فضای باز گالری بوم
روایت هما دلورای از نمایشگاه "هفت پیکر"
افتتاحیه نمایشگاه عکس و چیدمان و ویدئو لیلا جوینده در گالری ویستا
سید عباس صالحی انتقال موزه هنرهای معاصر را تکذیب کرد
تشکیل مجمع انجمن‌های تجسمی
فراخوان طراحی صنعتی Design Excellence Awards
سرقت تابلوی استاد هاشم پور


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph