5345
تاریخ انتشار : 10:15:56 , 1396/11/02    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

آغاز به کار دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر
دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر با سه بخش جدید از روز سه‌شنبه سوم بهمن‌ماه آغاز به کار می‌کند.

به گزارش ايوانا، دهمين جشنواره بين‌المللي تجسمي فجر پس از يک دوره برگزاري در موزه هنرهاي معاصر تهران، به دليل عدم وجود مکاني ثابت براي برگزاري اين جشنواره، بار ديگر به موسسه فرهنگي و هنري صبا بازگشت و 3 بهمن‌ماه با ارائه آثار منتخب، آغاز به کار مي‌کند.

جشنواره تجسمي فجر همانند دوره گذشته، رويکردي بينارشته‌اي دارد و هنرهايي چون ويدئو آرت و چيدمان حضور پر رنگي در اين دوره از جشنواره دارند. شوراي هنري دهمين جشنواره تجسمي فجر متشکل از فرح اصولي، منيژه صحي، کامبيز درم‌بخش، بهروز دارش، صداقت جباري، محمدعلي بني اسدي، اصغر کفشچيان مقدم، بيژن صيفوري، بهزاد اژدري، جمشيد حقيقت‌شناس و مجتبي آقايي دبيرکل اين جشنواره پس از چند جلسه داوري، آثاري را انتخاب کردند که ايده هنرمند و خلاقيت هنري او در آنها مورد توجه قرار گرفته است.

در دهمين دوره جشنواره تجسمي فجر علاوه بر روال هميشگي، چند بخش جديد براي اولين بار مشاهده مي‌شود که باعث مشارکت بيشتر هنرمندان در جشنواره شده است.

رکورد درخواست حضور در جشنواره شکست

امسال جشنواره تجسمي فجر از نظر تعداد آثار ارسالي، شلوغ‌ترين دوره خود را گذراند. در پايان مهلت ارسال آثار 2764 هنرمند ايراني و خارجي با بيش از 4 هزار اثر در سايت رسمي اين جشنواره ثبت نام کردند که از اين ميان 168 هنرمند خارجي از 53 کشور جهان متقاضي شرکت در جشنواره بودند. تعداد متقاضيان تهراني بالاتر از ساير شرکت‌کنندگان بود و پس از آن هنرمنداني از اصفهان، البرز، خراسان رضوي و فارس قرار داشتند.

پس از بررسي تصاوير آثار توسط شوراي انتخاب، تعداد 1622 اثر انتخاب شدند و در مرحله بعد 159 اثر به صورت حضوري مورد بررسي داوران قرار گرفت و در نهايت 91 اثر براي نمايش در جشنواره انتخاب شدند. اين آثار به 33 هنرمند زن و 58 هنرمند مرد اختصاص دارد و 8 اثر متعلق به هنرمنداني از کشورهاي بلژيک، برزيل، بنگلادش، پرو، ترکيه، صربستان و عراق است.

آثار بخش مسابقه در موسسه فرهنگي هنري صبا به نمايش درمي‌آيد و موسسه فرهنگي اکو به بخش بين‌الملل اختصاص دارد و آثار هنرمندان خارجي در آن نمايش داده مي‌شود.

جشنواره‌هاي استاني تجسمي

جشنواره تجسمي فجر در دهمين دوره خود براي اولين بار اقدام به برگزاري نمايشگاه‌هاي استاني کرده است تا علاوه بر حضور پر رنگ‌تر هنرمندان شهرستاني، اين جشنواره را به شهرستان‌ها ببرد تا شور و هيجان آن براي هنرمندان شهرستاني هم محسوس باشد. بر همين اساس دبيرخانه جشنواره فراخواني را براي همه استان‌ها ارسال کرد تا استان‌هايي که امکان اين کار را دارند، مشارکت خود را در جشنواره اعلام کنند. در مرحله اول 25 استان اعلام آمادگي کردند و در نهايت 14 استان به عنوان شرکت‌کنندگان در اين بخش از جشنواره معرفي شدند.

آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، اردبيل، اصفهان، البرز، ايلام، چهارمحال بختياري، خوزستان، فارس، قزوين، گيلان، گلستان، يزد و همدان استان‌هايي هستند که آثار هنرمندان برگزيده خود را در نمايشگاه استاني به نمايش مي‌گذارند. علاوه بر آن هر استان يک هنرمند شاخص خود را معرفي مي‌کند تا آثار او در تهران و در بخش خارج از مسابقه نمايش داده شود. در نهايت استان برگزيده در روز اختتاميه جشنواره معرفي مي‌شود.

همراهي گالري‌هاي خصوصي با جشنواره فجر

يکي ديگر از اقدامات جديد جشنواره هنرهاي تجسمي فجر مشارکت با گالري‌هاي فعال تهران است. دبيرخانه جشنواره براي اولين بار از چند گالري‌ فعال تهران خواست در جشنواره تجسمي فجر به معرفي هنرمندان خود بپردازند و براي اين کار بخش ويژه‌اي در نظر گرفته شده تا هر گالري در فضاي مخصوص خود بتواند آثار هنرمندش را عرضه کرده و آنها را معرفي کند.


بخش جديد ديگري که به جشنواره تجسمي فجر اضافه شده است "ستارگان" نام دارد و به معرفي هنرمندان ايراني برگزيده رويدادهاي خارجي اختصاص دارد. اين بخش که از 10 بهمن در فرهنگسراي نياوران برگزار مي‌شود به معرفي و نمايش آثار هنرمنداني اختصاص دارد که در طول 2 سال گذشته در رقابت‌هاي جهاني رتبه‌اي کسب کرده‌اند. در اين نمايشگاه ضمن نمايش اصل آثار برگزيده هنرمندان، آنها مورد تقدير قرار مي‌گيرند.

تجليل از مفاخر و نمايش آثار در موزه فلسطين

از دوره هفتم جشنواره تجسمي فجر، مفاخر هنرهاي تجسمي در مراسم اختتاميه مورد تقدير قرار مي‌گيرند. اما دبيرخانه دهمين جشنواره تجسمي تصميم گرفت در اين دوره نمايشگاهي از آثار اين هنرمندان را نيز در موزه فلسطين برگزار کند تا مخاطبان بتوانند بيشتر با آثار اين هنرمندان آشنا شوند.

امراله فرهادي، عبدالصمد صمدي، حبيب‌اله صادقي، هادي شفاعيه، فريده تطهيري‌مقدم، حسين محجوبي، اکبر نيکان‌پور، ايرج محمدي، علي ديواندري و اميرهوشنگ جزي‌زاده 10 هنرمندي هستند که در بخش مفاخر مورد تجليل قرار مي‌گيرند.


در کنار آثاري که در بخش رقابتي به نمايش درمي‌آيد، پروژه‌هايي از هنرمندان شناخته شده عضو شوراي سياست‌گذاري جشنواره هم ارائه مي‌شود. کامبيز درم‌بخش، جمشيد حقيقت‌شناس، منيژه صحي و اصغر کفشچيان‌مقدم هنرمنداني هستند که آثار خود را در دهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر به نمايش مي‌گذارند.

همانند سال گذشته از سري پروژه‌هاي جشنواره تجسمي فجر، پروژه اينستاگرام در راستاي اهداف جشنواره و با رويکرد تحقق ارتباط جهاني برگزار مي‌شود. علاقه‌مندان تا 22 بهمن ماه فرصت دارند ويدئوآرت‌هاي خود را با موضوع آزاد و با توجه به ارزش‌ها و ظرفيت‌هاي فرهنگي و انساني جشنواره، در صفحه اينستاگرام خود قرار دهند و در جشنواره شرکت کنند. داوري اين آثار در مرحله اول بر اساس لايک‌هاي هر ويدئو و در مرحله بعد توسط 3 نفر از اعضاي شوراي سياست گذاري جشنواره انجام مي‌شود.

گفتني است، مراسم افتتاحيه دهمين جشنواره بين المللي هنرهاي تجسمي فجر 3 بهمن‌ماه 1396 در موسسه فرهنگي و هنري صبا برگزار مي شود و اين جشنواره تا 4 اسفندماه ادامه خواهد داشت.

 

 

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
نهمین روز همایش 10روز با عکاسان
گالری فرشته میزبان "جهان فراموش شده"
طبیعت بی جان های حجت امانی در فرانسیسکو
ششمین دوسالانه مجسمه شهری
46 افتتاحیه و 71 فرصت گالری گردی در آدینه 23 آذرماه
نمايشگاه آثار 13 هنرمند معاصر و پيشكسوت در با عنوان «در جست و جوي خود» در گالري
فراخوان بستر معماری آینده - CALL FOR IDEAS 2019
"تائو" روی دیوار گالری فردا
گالری پردیس ملت میزبان «هنر فراتر از محدودیت ها»
برگزاری نمایشگاه ساخت ایران در نیاوران
فراخوان جایزه‌ی محصول سبز 2019
فراخوان رقابت هنری ویرانشهر
تسلیت رییس موزه هنرهای معاصر تهران در پی درگذشت احمدرضا دالوند
"جان های سبز"؛ نمایش عکس های آرمان جدیدیان
نمايشگاه نقاشي هاجر رهگذر با عنوان «ماضي مطلق» در گالري آ افتتاح شد


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph