5412
تاریخ انتشار : 10:40:14 , 1396/11/11    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

آثار هنری دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر استان ها
مریم درویش: جشنواره تجسمی فجر آثار تعدادی از هنرمندان شهرستانی را در بخش خارج از مسابقه به نمایش گذاشته است.

به گزارش ايوانا،  دهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر در موسسه فرهنگي هنري صبا در حال برگزاري است. در اين دوره براي مشارکت و حضور هنرمندان شهرستاني، فراخواني براي برگزاري بخش هنرمندان استان‌ها اعلام شد و 20 استان براي مشارکت در جشنواره اعلام آمادگي کردند تا با توجه به وضعيت، شرايط هنري و آثار هنرمندان استان خود، نمايشگاه‌هاي استاني را همزمان با جشنواره تجسمي فجر برگزار کنند.

از سوي ديگر مديران هنري هر استان آثار يک هنرمند شاخص استان خود را انتخاب کردند تا اين آثار در موسسه صبا در کنار ساير آثار شرکت کننده در بخش مسابقه و مدعو، به نمايش درآيد. هم اکنون آثار 13 هنرمند از استان‌هاي مختلف در جشنواره تجسمي فجر قابل مشاهده است و اين آثار که در شاخه‌هاي مختلف هنري خلق شده‌اند نماينده‌اي از هنرمندان خارج از پايتخت، در جشنواره تجسمي فجر هستند.

آذربايجان غربي

عليرضا قوجاري هنرمند نقاشي است که 4 اثر خود از مجموعه "جنون گياهي" را در جشنواره به نمايش گذاشته است. در اين آثار خطوط پيچان و درهم تنيده رنگين، فرم‌هايي را به وجود آورده‌اند که گاه تصاوير آشنايي در آنها به چشم مي‌آيد. دسته‌اي گل زنبق يکي از آشکارترين اين تصاوير است، اما در تابلويي ديگر ترکيب غريبي از انسان و پرنده در ميان فرم‌هاي گياهي و پر پرندگان ديده مي‌شود.

اردبيل

شهرام رضايي با چند کاريکاتور در نمايشگاه حضور دارد. او در تصاويري که با مهارت تکنيکي بر کاغذ نقش بسته است به نمايش لحظاتي خيالي و کميک از اتفاقات روزمره و عادي زندگي انسان پرداخته است. اين آثار جنبه انتقادي يا اجتماعي آشکاري ندارند اما اين قابليت را دارند که شوخي‌هاي آنها را به عنوان نمادي از رفتارها يا مشکلات اجتماعي دانست.

اصفهان

علي محبوبي صوفياني با يک چيدمان در نمايشگاه حضور دارد که با استفاده از ماده‌اي مانند پارچه، با مواد مختلف ساخته شده و از سقف گالري آويخته است. اين اثر ساده و بي نام با نقوشي که روي خود دارد گاه يادآور قطعات خوشنويسي است و گاه نقوشي مختلف در آن ديده مي‌شود، اما در نهايت هيچ تصوير واضحي روي اين سطع معلق وجود ندارد و تنها ارتباطي که با فضا برقرار مي‌کند قابل توجه است.

قزوين

چهار تابلوي نقاش با عنوان " کوچه‌هاي 16 تا 19" آثاري هستند که از مهدي چيت‌سازها به نمايش درآمده است. چيت‌سازها در اين مجموعه سوژه‌اي ساده را انتخاب کرده و به نمايش کوچه‌هاي باريک شهر پرداخته است. اما برخورد او با سوژه تنها به بازنمايي آن محدود نمي‌شود و هنرمند توانسته تصويري معمولي و واضح را از فيلتر ذهن خود گذرانده و چهره ديگري از شهر را براي مخاطب آشکار کند. رنگ‌هاي متنوع و غيرطبيعي در کنار آزادي قلم و خطوط، در تضاد با ساختمان‌ها و کوچه‌هاي خشک و بي‌روح است و شايد شهر آرماني نقاش است که در اين تصاوير به چشم مي‌آيد.

البرز

منصور آذري با يک اثر حجمي در جشنواره حضور دارد. سر انساني که در ابعاد بزرگ با سيم خاردار ساخته شده است در فضاي گالري معلق است، اما آنچه بيشتر جلب توجه مي‌کند چمدان سفيدي است که در مغز انسان جا گرفته و گوياي خيالي عميق در سر اوست. آدمي که به رفتن مي‌انديشد اما در فضايي ذهني يا واقعي محصور شده است، امکان حرکت ندارد اما عمر خود را با خيال اين حرکت مي‌گذراند.


سيستان و بلوچستان

علي راشکي با 4 اثر طراحي در جشنواره حضور دارد و با استفاده از راپيد روي کاغذ سفيد آثار فيگوراتيو خود را خلق کرده است. سوژه آثار راشکي انسان است و در اين تابلوها رابطه انسانها با يکديگر يا رابطه انسان با حيوان به نمايش درآمده است. هاشورهاي اين هنرمند فضايي بيانگر و اکسپرسيو ايجاد کرده‌اند که وضعيت انسان‌هايي تغيير شکل يافته را بازنمايي مي‌کنند.

يزد

مجموعه "روياي کودکي" آثاري از ندا نکويي است که در فضايي فيگوراتيو به نمايش تصاويري از انسان پرداخته و به نوعي بازنمايي عکس‌هاي قديمي به شمار مي‌رود. نکويي در اين مجموعه که تصاويري از فضاي شاد جشن عروسي يا مهماني را نمايش مي‌دهند، بخشي از اثر را به شکل واقع‌گرا به تصوير کشيده و بخشي ديگر را به شکل نقاشي‌هاي کوکانه نمايان کرده است. در هر دو رويکرد، نشاني از گذشته وجود دارد، چه آنجا که عکس‌هاي سياه و سفيد قديمي بازسازي شده و چه آنجا که نقاشي‌هاي کودکانه يادآور روزگار گذشته است.

چهار محال و بختياري

احسان خاکسار حقاني دهکردي مجموعه‌اي با نام "رزم" را به نمايش گذاشته است که  ديدگاه جديدي به نگارگري ايراني دارد. او نقوشي کهن را بازسازي کرده است اما در ميان اين نقوش نمادهايي قرار داده که جدا از بستر اصلي کار هستند. پرهاي کنده شده پرنده که نشاني از مرگ و نابودي مي‌توانند باشند بر روي تصويري قديمي از جشن و شادماني قرار گرفته تا شايد پايان ناخوشايند اين شاديها را در مقابل ديدگان بيننده قرار دهد.

کردستان

لاله يزدان‌جو چند اثر طراحي را در جشنواره شرکت داده است که عناويني مانند سوگ، امنيت و فرشته دارند. يزدان‌جو در اين آثار به بيان مفاهيمي انساني پرداخته است و روحيه‌اي حماسي و پر قدرت را در آثارش به نمايش گذاشته است. فضاسازي، خطوط و ديدگاه هنرمند در اين آثار شباهت زيادي به آنچه تحت عنوان هنر انقلابي شناخته مي‌شود دارد.
همدان

مجسمه‌هاي چوبي وحيد خضايي از ديگر آثار به نمايش درآمده در اين بخش جشنواره است. خضايي کنده‌هاي درخت را بدون تغيير چنداني به کار گرفته است و تلاش کرده از فرم طبيعي چوب در کارها استفاده کند. او تنها بخش‌هايي از کنده‌ها را با برش دادن مهار کرده و حجم‌هايي انتزاعي به وجود آورده است.

فارس

بهروز مسلمي دو نقاشي با عنوان "بهار در اردشيري" را به نمايش گذاشته و در اين آثار طبيعتي بکر را به تصوير کشيده است. او بدون دخل و تصرف چندان در آنچه مقابل چشمانش قرار گرفته است تلاش کرده با ضرب قلمها و رنگ‌هاي درخشان، فضايي خيال‌انگيز و احساسي را به تصوير بکشد.


اما در اين بخش از جشنواره با نکته عجيبي برخورد مي‌کنيم. اثر حسين محجوبي که از شناخته‌شده‌ترين هنرمندان ايراني است و آثار او سال‌هاست در نمايشگاه‌هاي مختلف ديده مي‌شود، به عنوان نماينده استان گيلان به نمايش درآمده است. در اينجا اين سوال مطرح مي‌شود که تنها محل تولد هنرمند اهميت داشته است، يا تصميم بر اين بوده که هنرمندان ناشناخته شهرستاني در جشنواره معرفي شوند؟ از سوي ديگر صادق تبريزي که او هم يکي از هنرمندان مطرح ايراني است به عنوان نماينده تهران در اين بخش حضور دارد.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله
گالری فرشته میزبان "جهان اشیاء"
نمایش آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران در نگارخانه لاله
نمایش آثار هنری ایران در مرکز فرهنگی بغداد
نقاشی‌های هیتلر خریداری نداشت
تائید اصالت تابلوی ون گوگ در موزه آمریکا
جشنواره بین ‌المللی هنرمحیطی در چابهار برگزار می شود
نمایشگاه "از یوحنای آبزیان. به روایت فائزه بهارلو
گالری سایه میزبان " بی نشان"


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph