5473
تاریخ انتشار : 11:31:01 , 1396/11/19    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

تجدید میثاق وزیر ارشاد و هنرمندان با آرمانهای بنیان گذار جمهوری اسلامی
سید عباس صالحی در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی (ره) گفت: امام از سینما به عنوان هنر مشروع نام برد؛ ایشان از فیلم هایی نام بردند که گرچه صبغه دینی نداشتند، اما موضوع آنها اجتماعی بود.

به گزارش ايوانا،  صبح امروز سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به همراه معاونان و جمعي از اهالي فرهنگ و هنر در حرم مطهر بنيان گذار جمهوري اسلامي ايران با حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني ديدار کردند.

سيدعباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم طي سخناني، اظهار کرد: امام  يک سرمايه علمي، معنوي و ديني را به يک سرمايه بزرگ فرهنگي و اين سرمايه بزرگ فرهنگي را به يک سرمايه عظيم اجتماعي تبديل کرد که مبنايي شد براي يک نهضت و انقلاب بزرگ.

او ادامه داد: امام با انقلاب، کمک‌هاي زيادي به حوزه فرهنگ و هنر کرد و حق اصحاب فرهنگ و هنر است که به امامي که کمک کننده به حيطه فرهنگ و هنر ايران در اين دوره معاصر بوده، اداي دين کنند.

صالحي خاطرنشان کرد: امام گسل‌هاي ميان جامعه متدين و جامعه فرهنگ و هنر را برداشت، ايشان فاصله ميان دينداري و هنرمندي را کاهش دادند و حيطه‌هاي ممنوعه را تبديل به حيطه‌هاي مجاز کردند.

وزير فرهنگ خاطرنشان کرد: امام زماني که به ايران آمد در بهشت زهرا و در همين جايي که مدفن ايشان شد، از سينما سخن گفت. امام از سينما به عنوان هنر مشروع نام برد؛ ايشان از فيلم‌هايي نام بردند که گرچه صبغه ديني نداشتند، اما موضوع آنها اجتماعي بود.

 صالحي تصريح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي خود را موظف مي‌داند که بتواند در آنچه امام گشوده است، گشايش ايجاد کند، راه‌هايي را که او باز کرده است، را باز نگه دارد، امام تلاش کرد که دو قطب دين داري و نوگرايي را از بين ببرد.

وزير ارشاد در پايان تاکيد کرد: امام  يک جامعه معتدل و واحد مي‌خواست، او تلاش  کرد تا نوفهمي ديني را ارتقاء ببخشد و اينها حرکت‌هايي بود که بخش وسيعي از منافع آن در حيطه اهالي فرهنگ و هنر و رسانه قرار گرفت. اميدواريم که تعاليم و نگاه امام (ره) همچنان فراروي ديد ما باشد تا بتوانيم با تعاليم ايشان تعالي پيدا کنيم.  

در راستاي اثبات خوبي هيچ زباني گويا تر از هنر نيست

حجت الاسلام و المسلمين سيد حسن خميني نيز در ديدار با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، معاونان و جمعي از اهالي فرهنگ، هنر و رسانه گفت: امروز چنانکه مرسوم است به نوعي همه از وضعيت فرهنگي جامعه گلايه داريم. طبيعي هم هست؛ انسان همواره نبايد به وضع موجود خودش راضي باشد. ولي بعضي وقت ها اين نارضايتي پررنگ تر و بعضي وقت ها کمرنگ تر است.

يادگار امام تأکيد کرد: البته به اين معنا نيست که کارهاي فرهنگي کم انجام داده ايم؛ يا اگر مي گوييم در بخش هايي نارضايتي داريم به اين معنا نيست که نارضايتي در همه حوزه ها وجود دارد. بايد اذعان کرد که در بسياري حوزه ها پيشرفت هاي بسيار بالايي صورت گرفته است.

او با بيان اينکه سينماي ما قابل مقايسه با گذشته نيست، افزود: امروز ما داراي يک سينماي داراي سبک و انديشه و مطرح در همه عرصه ها هستيم. در صنايع و جهات ديگر مثل تئاتر و موسيقي، تحجرستيزي انقلاب پيوندي بين متدينين و ابعاد مختلفي از حوزه فرهنگ ايجاد کرد و در حقيقت بخشي عظيمي از جامعه را با اين حوزه آشتي داد که به تعالي اين هنرها انجاميد.

تجديد ميثاق وزير ارشاد و هنرمندان با آرمانهاي بنيان گذار جمهوري اسلامي
سيد حسن خميني با اشاره به پيشرفت هاي حوزه هنرهاي تجسمي و حوزه نشر کتاب، گفت: معمولا وقتي مي گوييم از فضاي فرهنگي ناراضي هستيم منظور ما توجه به بعد اخلاقي است. يعني شايد بعد اخلاق در هنرهاي ما کمرنگ شده يا در زندگي فردي و جمعي ما اخلاق آن گونه که توقع داريم وجود ندارد.

او ادامه داد: باز هم ممکن است کسي بگويد در قياس با کشورها، ملت ها و يا زمان هايي وضع ما يکسان نيست و در بعضي مواقع بدتر هستيم و در بعضي آيتم ها برتري و پيشرفت داريم. اما در مجموع مي توانيم بگوييم چيزي که يک مسلمان ايراني از جامعه خودش انتظار دارد را در حوزه اخلاق نمي بينيم.

يادگار امام افزود: اين امر به رابطه حکومت و فرد خلاصه نمي شود و رابطه فرد با فرد هم هست. البته خوب داريم و بد هم داريم و هميشه اين خوبي و بدي وجود دارد؛ مهم جمع جبري همه اينها است که در کنار هم چه مجموعه اي را به ما معرفي مي کند. البته همه امکانات و اختيارات با وزارت ارشاد نيست اما بخش بزرگي از فرهنگ کشور در اين مجموعه شکل مي گيرد يا سياستگذاري مي شود.

وي يادآور شد: يکي از عالمان غربي به نام کي ير کگارد مناظره اي با يکي از کشيشان سرزمين خودش دارد و مي خواهد اثبات کند که مسيحيت برتر است و آخر مي گويد فرضا من قبول کردم که مسيحيت دين برتر است؛ اما چه کسي مي گويد تو مسيحي هستي؟

وي ادامه داد: اين گرفتاري بزرگ ما است که بيش از اينکه تلاش کنيم خودمان مسلمان باشيم، همه بحث ما اين است که مسلماني چيز خوبي است.

سيد حسن خميني با تأکيد بر اينکه يک انقلاب حرکتي لازم داريم، تصريح کرد: در اينکه مسلماني چيز خوبي است شک نداريم و همه قبول داريم؛ بياييد مسلمان باشيم. آنقدر کتاب ننويسيم که مسلماني چيز خوبي است. وجهه حرکتمان را براي خوب شدن قرار دهيم؛ نه براي  اينکه ثابت کنيم خوبي خوب است.

وي افزود: يکي از بزرگترين متکلمين مسيحي به نام توماس آکوئيناس در کليسايي که درس مي داد، يکي از شاگردانش گفت الاغي دارد در حياط پرواز مي کند. آکوئيناس به حياط رفت و ديد الاغ پرواز نمي کند و برگشت. بقيه شاگردان گفتند شما نمي دانستيد که الاغ پرواز نمي کند؟ گفت من عاقلانه ترين کار ممکن را کردم؛ انسان عاقل بين عجيب و عجيب تر، عجيب را انتخاب مي کند. نظر من بر اين بود که يک کشيش دروغ بگويد عجيب تر از پرواز الاغ است.

يادگار امام تأکيد کرد: وقتي مي گوييم کار فرهنگي کنيم، به دنبال اين نباشيم که مسائل مسلم را مبرهن کنيم. به جاي اينکه بگوييم خوبي چيست و کتاب بنويسيم که اثبات کنيم فلان برهان درست است، گام برداريم که حرکت کنيم و از اثبات خوبي به ثبوت خوبي برويم و دنبال خوب بودن باشيم.

وي ادامه داد: بعضا ما گرفتار سؤالاتي هستيم که سائلي ندارد. يعني بحث پيرامون اينکه چيزهايي را جواب دهيم که براي کسي سؤال نيست و اصلا درد جامعه نيست. همه توفيق امام اين است که درد جامعه خودش را شناخت و روي اين درد دست گذاشت. ما در جامعه روحاني، مرجع و سياستمدار داشته ايم؛ دليل اينکه امام مورد استقبال قرار مي گيرد اين است که درد جامعه را مي شناسد و تلاش مي کند درد روزگار خودش را بردارد.

سيد حسن خميني تأکيد کرد: مشکلات فرهنگي عمدتا به معناي مشکل اخلاقي است که ريشه ها و عللي مثل فقر و بيکاري دارد. بايد مردم را به سمت خوب شدن ببريم؛ نه اينکه براي آنها تعريف هايي از خوب بودن داشته باشيم. راهش اين است که اين فضا را از خودمان شروع کنيم تا کلاممان تأثيري در روح و جان افراد داشته باشد. با رفتارتان آموزش دهيد و حرف بزنيد.

وي در پايان گفت: جهت مجموعه توليدات فرهنگي به سمت خوب تر کردن جامعه باشد؛ نه در راستاي اثبات اينکه خوبي چيست؟ واقعيت اين است که هيچ زباني براي اين کار گويا تر از هنر نيست.

گفتني است؛ جليل فرجاد، جواد زيتوني، هرمز سيرتي، کريم اکبري مبارکه، مريم معترف، صفا آقاجاني، رضا ناجي، حسينعلي پرستار، رضا صفايي‌پور، بهروز کريمي، حسن ضرغامي، جمشيد جهانزاده، سعيد شمس انصاري، محمدحسين عطارچيان، قربانعلي اجلي، افشين بختيار، خسرو عمارلويي، رشيد وطن‌دوست، رضا بانگيز، حسين شادي، صفر سامي، بهمن کريميان، عبدالکاظم صادقي، محمدرضا جعفري بهنام، حسن ضرغامي و راضيه تجار از جمله هنرمنداني بودند که در مراسم تجديد ميثاق با بنيانگذار انقلاب اسلامي حضور داشتند.  

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله
گالری فرشته میزبان "جهان اشیاء"
نمایش آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران در نگارخانه لاله
نمایش آثار هنری ایران در مرکز فرهنگی بغداد
نقاشی‌های هیتلر خریداری نداشت
تائید اصالت تابلوی ون گوگ در موزه آمریکا
جشنواره بین ‌المللی هنرمحیطی در چابهار برگزار می شود
نمایشگاه "از یوحنای آبزیان. به روایت فائزه بهارلو
گالری سایه میزبان " بی نشان"


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph