5519
تاریخ انتشار : 13:39:07 , 1396/11/27    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

نمایشگاه آثار داریوش مهاجر در گالری آریا
نمایشگاه آثار داریوش مهاجر با عنوان "شناسنامه اعداد اصلی در جدول 9 تایی لگو" تا 29 بهمن‌ماه در نگارخانه آریا ادامه دارد.

به گزارش ايوانا، داريوش مهاجر، برگزاري نمايشگاه "شناسنامه اعداد اصلي در جدول 9 تايي لگو" را حاصل دغدغه خود در حوزه فرهنگ خواند و در اين باره گفت: من سال‌ها در کشور فرانسه و ايتاليا زندگي کرده‌ام. زماني که دخترم کوچک بود يک روز از مدرسه به خانه آمد و بي‌مقدمه از من پرسيد که فرهنگ به چه معناست؟ از آنجايي که او در مدرسه‌اش با دانش آموزان کشورهاي مختلف رو به رو بود، معلم به آن‌ها درباره تفاوت فرهنگ هر کشوري سخن گفته بود اما شکل فرهنگ براي او جاي سوال داشت.

او افزود: پس از طرح اين سؤال، من براي دخترم توضيح دادم که فرهنگ مانند درختي است که همواره شناسه‌هاي مشخصي نظير شاخه و برگ دارد اما در ريشه که قابل ديدن نيست تفاوت‌ها و شاخصه‌ها شکل مي‌پذيرند.

اين هنرمند درباره شکل‌گيري اين نمايشگاه توضيح داد: اين سؤال دخترم و دغدغه‌هاي ذهني که پس از آن، باعث شد تا به شکلي 9 تايي در سه بخش ريشه، تنه، شاخه و برگ درختي، فرهنگ را به گونه‌اي به تصوير درآورم.

مهاجر هر کدام از آثار اين نمايشگاه را داراي بار معنايي متفاوتي خواند و گفت: در اين نمايشگاه اعدادي حضور دارند که هر کدام بار معنايي متفاوتي را که برگرفته از فرهنگ‌هاي مختلفي است به تصوير مي‌کشند. به عنوان مثال براي عدد يک در اين نمايشگاه از دانته و جمله معروف او "من يک شهروند جهانم" مدد گرفته‌ام.

او تصريح کرد: عدد 2 نيز از جمله توافق و همراهي دو شهروند جهان در آشکار و نهان گرفته شده است اما عدد 3 مثال‌هاي بسياري از شمس، گاندي و ... را در دل خود دارد.

اين هنرمند درباره مدت زمان اجراي آثار گفت: تمام آثار اين نمايشگاه طي 18 سال گذشته اجرا شده است زيرا عملاً به فکر برگزاري نمايشگاه با آنان نبودم و صرفاً به عنوان دکوراسيون خانه شخصي من بودند تا اينکه در سفر اخير آن‌ها را به ايران آوردم.

مهاجر درباره آثار حجمي اين نمايشگاه بيان کرد: آثار حجمي اين نمايشگاه تلفيقي از شکل نوشتاري و عددي 5 و از جنس برنج است.

او درباره مسير طي شده براي دست‌يابي به ايده اين نمايشگاه گفت: من سال‌ها جزء کساني بودم که بر روي مينياتور مدرن ايران کار کردم و صرفا بر عرصه فيگوراتيو تمرکز داشتم و حتي شاهنامه را تصويرسازي کردم؛ اما آثار اين نمايشگاه نوعي بازي با لگو و جدول 9 تايي است که هر کدام از اعداد در آن مفهومي متفاوت دارند. به عنوان مثال عدد 6 اشاره به ستاره داود دارد که  بيانگر آينده و گذشته انساني است.

اين هنرمند افزود: 8 در اين نمايشگاه اشاره‌اي به ساعت شني دارد و عدد 7 سمبل گل و 7 پيکر است. 9 نيز در اين آثار اشاره به زنان و 9 ماهگي و زايش دارد.

مهاجر ادامه داد: در اين نمايشگاه 22 تابلو نقاشي و 15 قطعه مجسمه به نمايش گذاشته شده است البته اميدوارم که نمايشگاه بعدي را با تمرکز بر روي عدد 7 و به شکل کارهاي حجمي ارائه دهم.

علاقه‌مندان مي‌توانند تا 29 بهمن‌ماه همه روزه از ساعت 10 تا 20 به گالري آريا واقع در خيابان وليعصر، بالاتر از سه راه عباس آباد، کوي زرين، پلاک 10 مراجعه کنند.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
خرید اثر توسط آقای مرادخانی در حراج تهران یک کار فرهنگی بود یا یک پز سیاسی با پول بیت المال؟

   
آخرین اخبار  
نمایش آثار بزرگان هنر جهان در "غریبان در بهشت" در گالری اُ
روایت یاسمین اشکبوس از نمایشگاه "چیزی شبیه یک رویا" در گالری ایوان
افتتاحیه نمایشگاه نقاشی‌های مرتضی دره‌باغی در گالری ایرانشهر
خوشنویسی اشعار بهاری بر دیوارهای شهر
جشنواره بزرگ بهاری «تهران، شهر هنر» در خانه هنرمندان ایران
برپایی نمایشگاه عکس «کریمان کرمان»
نمایشگاه «ایران قدیم» در فرهنگسرای نیاوران
حراج آثار هنری در خانه عکاسان جوان
انصراف نامور مطلق از شورای جهانی صنایع دستی
نمایشگاه رینگ و رنگ سپیده نوری در گالری اعتماد
روایت محمدرضا ظهوریان از نمایشگاه "خاطرات نه چندان گنگ" در گالری فرمانفرما
برپایی نمایشگاه آثار "رحیم نوه‌سی" در فرهنگسرای نیاوران
فراخوانی برای اهدای دوربین طلایی
6 افتتاحیه و 19 فرصت گالری گردی در آدینه25 اسفندماه
بررسی تابلوهای "ص+ه+ص" و "برای دسته" حسین زنده‌رودی


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph