5519
تاریخ انتشار : 13:39:07 , 1396/11/27    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

نمایشگاه آثار داریوش مهاجر در گالری آریا
نمایشگاه آثار داریوش مهاجر با عنوان "شناسنامه اعداد اصلی در جدول 9 تایی لگو" تا 29 بهمن‌ماه در نگارخانه آریا ادامه دارد.

به گزارش ايوانا، داريوش مهاجر، برگزاري نمايشگاه "شناسنامه اعداد اصلي در جدول 9 تايي لگو" را حاصل دغدغه خود در حوزه فرهنگ خواند و در اين باره گفت: من سال‌ها در کشور فرانسه و ايتاليا زندگي کرده‌ام. زماني که دخترم کوچک بود يک روز از مدرسه به خانه آمد و بي‌مقدمه از من پرسيد که فرهنگ به چه معناست؟ از آنجايي که او در مدرسه‌اش با دانش آموزان کشورهاي مختلف رو به رو بود، معلم به آن‌ها درباره تفاوت فرهنگ هر کشوري سخن گفته بود اما شکل فرهنگ براي او جاي سوال داشت.

او افزود: پس از طرح اين سؤال، من براي دخترم توضيح دادم که فرهنگ مانند درختي است که همواره شناسه‌هاي مشخصي نظير شاخه و برگ دارد اما در ريشه که قابل ديدن نيست تفاوت‌ها و شاخصه‌ها شکل مي‌پذيرند.

اين هنرمند درباره شکل‌گيري اين نمايشگاه توضيح داد: اين سؤال دخترم و دغدغه‌هاي ذهني که پس از آن، باعث شد تا به شکلي 9 تايي در سه بخش ريشه، تنه، شاخه و برگ درختي، فرهنگ را به گونه‌اي به تصوير درآورم.

مهاجر هر کدام از آثار اين نمايشگاه را داراي بار معنايي متفاوتي خواند و گفت: در اين نمايشگاه اعدادي حضور دارند که هر کدام بار معنايي متفاوتي را که برگرفته از فرهنگ‌هاي مختلفي است به تصوير مي‌کشند. به عنوان مثال براي عدد يک در اين نمايشگاه از دانته و جمله معروف او "من يک شهروند جهانم" مدد گرفته‌ام.

او تصريح کرد: عدد 2 نيز از جمله توافق و همراهي دو شهروند جهان در آشکار و نهان گرفته شده است اما عدد 3 مثال‌هاي بسياري از شمس، گاندي و ... را در دل خود دارد.

اين هنرمند درباره مدت زمان اجراي آثار گفت: تمام آثار اين نمايشگاه طي 18 سال گذشته اجرا شده است زيرا عملاً به فکر برگزاري نمايشگاه با آنان نبودم و صرفاً به عنوان دکوراسيون خانه شخصي من بودند تا اينکه در سفر اخير آن‌ها را به ايران آوردم.

مهاجر درباره آثار حجمي اين نمايشگاه بيان کرد: آثار حجمي اين نمايشگاه تلفيقي از شکل نوشتاري و عددي 5 و از جنس برنج است.

او درباره مسير طي شده براي دست‌يابي به ايده اين نمايشگاه گفت: من سال‌ها جزء کساني بودم که بر روي مينياتور مدرن ايران کار کردم و صرفا بر عرصه فيگوراتيو تمرکز داشتم و حتي شاهنامه را تصويرسازي کردم؛ اما آثار اين نمايشگاه نوعي بازي با لگو و جدول 9 تايي است که هر کدام از اعداد در آن مفهومي متفاوت دارند. به عنوان مثال عدد 6 اشاره به ستاره داود دارد که  بيانگر آينده و گذشته انساني است.

اين هنرمند افزود: 8 در اين نمايشگاه اشاره‌اي به ساعت شني دارد و عدد 7 سمبل گل و 7 پيکر است. 9 نيز در اين آثار اشاره به زنان و 9 ماهگي و زايش دارد.

مهاجر ادامه داد: در اين نمايشگاه 22 تابلو نقاشي و 15 قطعه مجسمه به نمايش گذاشته شده است البته اميدوارم که نمايشگاه بعدي را با تمرکز بر روي عدد 7 و به شکل کارهاي حجمي ارائه دهم.

علاقه‌مندان مي‌توانند تا 29 بهمن‌ماه همه روزه از ساعت 10 تا 20 به گالري آريا واقع در خيابان وليعصر، بالاتر از سه راه عباس آباد، کوي زرين، پلاک 10 مراجعه کنند.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
خرید اثر توسط آقای مرادخانی در حراج تهران یک کار فرهنگی بود یا یک پز سیاسی با پول بیت المال؟

   
آخرین اخبار  
مجوز 6 نگارخانه جدید تهران در بهار امسال
نمایشگاه آشفته رقص در گالری آما
نخستین تیرآرت با حضور 10 گالری افتتاح شد
نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان "نهالان حیات بخش" در نگارخانه هنر ایران
روایت علی محمد زارع از موزه هنرهای معاصر
نخسیتن گام برای آرت فر تهران
نمایشگاه گروهی عکس ثمرنگار در گالری یاسمین
معاون هنری نشان هنری‌اش را برگرداند
نمایشگاه "من" در گالری خط سفید به روایت آزاده تیموریان
فراخوان ششمین جشنواره کارتون و کاریکاتور رومانی
نمایشگاهی از آثار هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی با عنوان "بر چهره جهان رنگ نهادن"
نمایشگاه نقاشی «بوی بادام» در خانه هنرمندان
آخرین نمایشگاه گالری سیحون 2
نشست گفتمانی کیوریتوری به 6 تیر ماه موکول شد
هنرجویان ایرج شافعى در گالرى زمان هنر


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph