5630
تاریخ انتشار : 09:29:52 , 1396/12/21    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

محمدشاه:روابط ما از طریق سفارت ایران در فرانسه شکل گرفت
جشنواره هنر ایران با حضور 30 هنرمند در تهران و پاریس برگزار شد.

به گزارش ايوانا،  چندي پيش جشنواره هنر ايران در دو رشته نقاشي و عکاسي برگزار شد و ميلاد کارآموز به عنوان نفر اول بخش عکاسي و بهار مجد به عنوان نفر اول بخش نقاشي معرفي شدند. گالري عليها 15 تا 21 دي‌ماه در بخش نقاشي و 22 تا 28دي‌ماه در بخش عکاسي ميزبان آثار هنرمندان بود و پس از آن نمايشگاه پاريس از 30 بهمن تا 13 اسفندماه برگزار شد.

عليرضا محمدشاه دبير جشنواره هنر ايران درباره برگزاري اين رويداد گفت: بيش از ده سال پيش رويدادهايي را با عنوان آرت اکسپو برگزار کرديم که آثار هنرمندان را پس از داوري، در ايران و خارج از کشور به نمايش گذاشتيم. اما به دليل شرايط موجود، چند سال اين کار توقف داشت و دو سال پيش تصميم گرفتيم بار ديگر چنين رويدادي را برگزار کنيم.

محمدشاه افزود: اين بار نام "جشنواره هنر ايران" براي اين رويداد انتخاب شد و هدف آن نمايش آثار در خارج از آن فضايي است که هنرمند زيست مي‌کند. سال گذشته نخستين دوره آن در زمينه نقاشي و عکاسي برگزار شد. امسال هم آثار پس از قرار گرفتن روي سايت، در دو بخش مردمي و کارشناسي داوري شدند. آراي مردمي به انتخاب 5 هنرمند در هر رشته مشخص شد و هيئت داوران نيز 10 هنرمند را در هر رشته انتخاب کردند تا در نهايت 30 هنرمند به اين نمايشگاه راه پيدا کنند.

دبير جشنواره هنر ايران افزود: شرکت در اين رويداد هيچ محدوديت موضوع و سن ندارد، اما چون تبليغات ما بيشتر در فضاي مجازي و دانشگاهي صورت گرفت، بيشتر شرکت‌کنندگان جشنواره زير 30 سال بودند. از ميان 477 شرکت‌کننده در نهايت 30 نفر انتخاب شدند و آثار ابتدا در گالري عليها به نمايش درآمد و پس از آن به پاريس ارسال شدند تا در خانه فرهنگ ايران در فرانسه به نمايش درآيند.

او درباره اعضاي هيئت داوران اين رويداد گفت: معمولا اساتيد هنر از فضاي آکادميک، داوري اين رويدادها را انجام مي‌دهند ولي ما براي انتخاب آثار به اين فکر کرديم که گالري‌دارها چه نوع آثاري را به عنوان اثر معاصر روي ديوار گالري خود نمايش مي‌دهند. بنابراين هيئت داوران را از ميان گالري‌داران تهران انتخاب کرديم چون اين افراد در طول سال با هنرمندان در ارتباط هستند و آثار زيادي را بررسي مي‌کنند.

محمدشاه افزود: امسال گالري‌هاي سيحون، 26، عليها، هپتا و ايده پارسي داوري آثار دريافتي را برعهده داشتند و هر کدام به صورت جداگانه آثار را بررسي کردند. قصد ما اين است که هر سال اين ترکيب داوران را تغيير دهيم تا نظرات و سلايق متفاوتي را شاهد باشيم و پس از چند سال بتوانيم به يک ترکيب ثابت برسيم.

او درباره نحوه برگزاري نمايشگاه در فرانسه گفت: روابط ما از طريق سفارت ايران در فرانسه شکل گرفت و استقبال خوبي از نمايشگاه شد. اغلب بازديدکنندگان ما کساني هستند که با مجموعه خانه فرهنگ ايران آشنايي دارند و مي‌دانند که در طول سال برنامه‌هاي گوناگون فرهنگي آنجا وجود دارد. سال گذشته که نخستين دوره اين رويداد بود حمايت و تبليغات سفارت ايران به گونه‌اي بود که باعث استقبال تعجب برانگيز مخاطبان فرانسوي شد.

 در مجموع جرياني شکل گرفته است که هنرمندان ايراني به خوبي شناخته شوند و اميدورام شرايطي فراهم شود که بتوانيم اين رويداد را در کشورهاي ديگر هم برگزار کنيم. اگر شرايط مناسب باشد مي‌توانيم تعداد بيشتري هنرمند در چندين رشته ديگر را هم به جشنواره اضافه کنيم. برگزاري اين رويداد در فرانسه با کمک ديگر دوستان امکان‌پذير شد و اگر کساني در ساير کشورها بتوانند چنين موقعيتي را فراهم کنند، مي‌توانيم در معرفي و رونق هنر ايران کوشا باشيم.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
نمایشگاه "گسل" به روایت ندا ظرف ساز
برپایی نمایشگاه "علی‌حده" در گالری سایه
برنامه‌های هنری هفته دفاع مقدس در برج آزادی
فراخوان دهمین جشنواره مونولوگ دانشگاه هنر
فراخوان مسابقه عکاسی با موبایل "فارما فریم"
احیا گروه های تخصصی فرهنگستان هنر
نقاشی‌های جمشید حقیقت‌شناس با عنوان «بیست-هجده» درگالری ساربان
برگزاری کارگاه تخصصی «عکاسی نجوم» در مراغه
فراخوان سومین جایزه هنر معاصر ویستا مهر ماه
برپایی نمایشگاه "هندسه کل" در گالری اُ
حضور چشمگیر23 اثر ایرانی در میان گران‌قیمت‌ها
تاثیر واقعه عاشورا در تاروپود آثار هنرمندان ایرانی نهفته است
مجید ملانوروزی:برای تک تک تابلوهای تهمینه میلانی قیمت ندادم
افتتاح نمایشگاه عکس‌های دفاع مقدسی در گالری ابراهیمی‌نژاد
نمایش آثار هنرمندان ایرانی در گالری سنت رُک پاریس


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph