5667
تاریخ انتشار : 18:10:51 , 1397/01/14    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

روایت آنه محمد تاتاری از نمایشگاه آثارش در گالری اعتماد
آنه محمد تاتاری گفت: برخورد من با نقاشی از نظر تکنیک و حس همان روند سابق را دارد، اما تم آن اجتماعی شده است.

به گزارش ايوانا، نمايشگاه آثار آنه محمد تاتاري در گالري اعتماد برپاست. تاتاري درباره آثار اخير خود گفت: اين نمايشگاه به دنبال بيان ايده برابري ميان انسان‌ها و همچنين نگاه دوباره به هنر سنتي قديم است. کارها با اين موضوع شروع شد و در اين ميان موضوع پناهجويان و مهاجران جنگي هم به آن اضافه شد که در طول دو سال گذشته ذهن من را درگير کرده است.

تاتاري افزود: زمين متعلق به همه انسان‌هاست و خدا فارغ از نژاد و رنگ و مذهب، انسان‌ها را آزاد آفريد تا بتوانند به همه جا سفر کنند. انسان اشرف مخلوقات است و بايد او را پاس داشت. من در بعضي تابلوها از سران کشورها استمداد طلبيدم که به کمک آدم‌هايي بيايند که ناگزير شده‌اند از جايي به جاي ديگر بروند. از آنها خواستم کمي به آدم‌هايي که ناچار هستند به دليل جنگ وطن خود را ترک کنند توجه کنند و جنبه سياسي در آثار من به اين شکل بروز يافت که توجه را به سمت انسان‌هايي که ناگزير از فرار هستند، جلب کنم.

اين هنرمند ادامه داد: هر روز در تلويزيون و اخبار تصاويري از پناهجويان را مي‌بينيم که هيچ جايي براي رفتن ندارند. در يکي از آثار من بطري‌هاي شيشه‌اي روي آب دريا ديده مي‌شود که نشان طلب کمک انسان‌هاي آواره است و اميد دارند که شايد کسي به فرياد آنها برسد. در اين کارها نيز آدم‌هاي سنتي را مي‌بينيم که به کمک آنها مي‌آيند و نشان دهنده همان طرز فکري است که ما شرقي‌ها مهمان‌نواز هستيم و مي‌خواهيم به بي‌پناهان کمک کنيم.

تاتاري ادامه داد: در يکي از تابلوها محمدجواد ظريف را مي‌بينيم که در حال حرکت است و در پس زمينه شاهد حضور اسب‌هاي مينياتوري هستيم. اسب موجود نجيبي است و آقاي ظريف هم نجيب است. زماني که بحث برجام داغ بود و گفت‌وگوها به نتيجه نمي‌رسيد، آقاي ظريف با برخورد خاص خود و حرکات نجيبانه‌اي که داشت نزد ايراني‌ها محبوب شد. خواستم بگويم ظريف انسان صلح طلبي است که مي‌خواهد فرهنگ‌ها و کشورها را با هم ارتباط دهد. ما ترکمن‌ها مي‌گوييم اسب نجيب است و در اين تابلو هم راه رفتن ظريف، خيلي نجيبانه است.

تاتاري افزود: برخورد من با نقاشي از نظر تکنيک و حس همان روند سابق را دارد، فقط تم آن فرق کرده و اجتماعي شده است. ما زماني تحت تاثير جنگ بوديم و پس از آن هم وقايع ديگري رخ داد که تاثير آن در کار و زندگي ما ديده مي‌شود. کارهاي من خيلي ساده و عاميانه هستند و با مردم ارتباط برقرار مي‌کنند. تم‌هايي که اين بار انتخاب شده هم براي همه مردم قابل درک است. در اين کارها فلسفه خاصي نهفته است اما به دليل آنکه مفاهيم و نمادهاي آن براي مردم غريبه نيست، با مخاطبان ارتباط برقرار مي‌کند.

گفتني است نمايشگاه آثار آنه محمد تاتاري تا 28 فروردين در گالري اعتماد واقع در خيابان هفت تير، مفتح جنوبي، بن بست شيرودي پلاک25 ميزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
درخشش شش ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2018
راه یابی 604 اثر از 485 هنرمند به جشنواره تجسمی فجر
اختتامیه جشنواره هنر ایران
یادداشت معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره دغدغه‌های این روزهای هنر
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی بلژیک
نمایشگاه "فرسایش" به روایت حمیده گل‌محمدی
معرفی منتخبان3 بخش دیگر جشنواره «هنر مقاومت»
گالری آس میزبان "شوخ‌طبعی، اضطراب، ترکیب‌بندی"
برگزاری نمایشگاه عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین
دومین روز نشست جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی در فرهنگستان هنر
آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
گالری ساربان میزبان «خاطرات رنگ‌یافته»
79 اثر در مرحله نهایی انتخاب بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره فجر
برپایی نمایشگاه "محفظه‌های من" در گالری ویستا
برگزاری آیین افتتاح نمایشگاه و اهدا جوایز ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph