5672
تاریخ انتشار : 10:58:35 , 1397/01/15    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

بیست و چهارمین حراج کریستیز خاورمیانه
بیست و چهارمین حراج کریستیز دوبی در نگاه کلی، جایگاه ویژه هنر ایران را دوباره در خاورمیانه نشان داد؛ زیرا بیش از 40 درصد فروش کلی حراج بیست و چهارم به آثار هنرمندان ایرانی اختصاص پیدا کرد و از میان 9 اثری که در این حراح بالای 100 هزار دلار به فروش رسیدند؛ 5 اثر به هنرمندان ایران اختصاص داشت.

به گزارش ايوانا،  بيست و چهارمين دوره حراج کريستيز خاورميانه، شامگاه شنبه 22 مارس (دوم فروردين) در هتل امارات تاورز دبي برگزار شد. در اين دوره 79 اثر از هنرمندان ايران، عرب و ترک چکش خوردند که 54 اثر در مجموع مبلغ  2,973,625 دلار فروش داشتند.

در اين دوره از حراج از ميان سه اثر گران قيمت حراج که به شفيق عبدو، فهرالنسا زيد و سهراب سپهري که بالاي 200 ميليون دلار قيمت پايه داشتند، سهراب سپهري با استقبال قابل توجهي روبرو شد و اثر او که با قيمت پايه 150 تا 200 هزار عرضه شد به فروش 287,500 دلاري دست يافت و رکورددار اين دوره حراج شد. اثر فهرالنسا زيد نيز که با قيمت پايه 200 تا 250 هزار دلار عرضه شد نهايتا به مبلغ 225 هزار دلار چکش خورد و در جايگاه دوم فروش قرار گرفت. اثر شفيق عبدو لبناني نيز که گران‌ترين اثر حراج با قيمت پايه 220 تا 280 هزار دلار بود نهايتا خريداري نداشت.

 

رکورداران حراج بيست و دوم

در اين دوره از حراج کريستيز رکوردهاي قابل توجهي به ثبت نرسيد، اما دستاورد نهايي آن نيز نشان دهنده جايگاه با ثبات هنر ايران در منطقه خاورميانه بود. در ميان 5 رکورد اول اين حراج 3 اثر به هنرمندان ايراني اختصاص داشت. پس از سهراب سپهري و فهرالنسا زيد که در جايگاه اول و دوم قرار گرفتند. فرهاد مشيري با اثري از مجموعه کوزه‌هايش با عنوان "بازي تمام شد" با فروش 212,500 دلاري در جايگاه سوم، عبدالحدي القززر از مصر با فروش 200 ميليون دلاري در جايگاه چهارم و پرويز تناولي با اثري از مجموعه "ديوار و هيچ" با فروش 187,500 دلاري در جايگاه پنجم قرار گرفتند.

 

سهم چهل درصدي هنر ايران

در بيست و چهارمين حراج کريستيز دبي اگرچه از ميان 79 اثر 25 تابلو به فروش نرسيد که سهم هنر ايران نيز از اين ميان 8 اثر از 7 هنرمند بود؛ اما فروش کلي اين حراج نشان مي‌دهد که بيش از 40 درصد فروش کل به آثار هنرمندان ايراني اختصاص دارد. در اين دوره، حراج در مجموع 2,973,625 دلار فروش داشت که از اين ميان 1,226,250 دلار سهم 15 اثر فروش رفته هنرمندان ايراني است.


در حراج 22 مارس کريستيز دبي، دو اثر از سهراب سپهري عرضه شد که اثر آبستراک بدون عنوان اين هنرمند با مبلع 287,500 دلار رکورددار حراج شد و اثر دوم او از مجموعه "تنه درخت‌ها" خريداري پيدا نکرد. اثر فرهاد مشيري نيز با عنوان "بازي تمام شد" به فروش  212,500 دلاري دست يافت.

اما پرويز تناولي که سال‌هاست رکوردار حراج خاورميانه است، از هنرمنداني بود که در اين دوره حراج خوش درخشيد و سه اثر او از مجموعه "هيچ"‌ها با قيمت 187,500، 50,000 و 18,750 دلار به فروش رسيد.

حسين زنده‌رودي نيز با سه اثر در اين دوره حراج حضور داشت که تنها يک اثر او با مبلغ 118,750 دلار چکش خورد.

محمد احصايي ديگر هنرمند ايراني بود که اثرش به مبلغ 100 هزار دلار چکش خورد تا 5 چهره‌هاي اصلي مارکت هنر ايران به فروش‌هاي بالاي 100 هزار دلار دست پيدا کنند.

در اين دوره از حراج آثار نصرالله افجه‌اي 47,500 دلار، تيمو ناصري 43,750، منوچهر يکتايي 40 هزار دلار، سيراک ملکونيان 37,500، مسعود عربشاهي 27,500، عذرا حقيقي بخشايش 25 هزار دلار، جعفر روح‌بخش 15 هزار دلار و ساسان بهنام بختيار 15 هزار دلار به فروش رسيدند.

همچنين در اين دوره از حراج به جز اثر سهراب سپهري و حسين زنده‌رودي، آثار غلامحسين نامي، فريده لاشايي، رضا درخشاني، شيرين نشاط و فرح اصولي به فروش نرسيدند.

 

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
نمایش منتخب آثار پروژه طراحی گرافیک "طراحان آزاد" در اصفهان
واکنش شورای نمایندگان انجمن‌های تجسمی به شایعه انتصابات هنری اخیر
معرفی دبیر شورای سیاستگذاری پنجمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران
روایت آلاله نوایی از نمایشگاه "بی در کجایی" در گالری فرمانفرما
خلق اسکیس هایی از دولتخانه صفوی در موزه هنرهای اصفهان
برپایی نمایشگاه یک روزه "شهر قصه‌ها"
برگزاری ورک شاپ کشوری گرافیک و کارتون با موضوع حمایت از کالای ایرانی
آثار محصص و منیر فرمانفرماییان در میان رکوردداران حراج قرن20 خاورمیانه ساتبیز
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
خرید اثر توسط آقای مرادخانی در حراج تهران یک کار فرهنگی بود یا یک پز سیاسی با پول بیت المال؟

   
آخرین اخبار  
نمایش منتخب آثار پروژه طراحی گرافیک "طراحان آزاد" در اصفهان
خلق اسکیس هایی از دولتخانه صفوی در موزه هنرهای اصفهان
آثار محصص و منیر فرمانفرماییان در میان رکوردداران حراج قرن20 خاورمیانه ساتبیز
واکنش شورای نمایندگان انجمن‌های تجسمی به شایعه انتصابات هنری اخیر
برپایی نمایشگاه یک روزه "شهر قصه‌ها"
روایت آلاله نوایی از نمایشگاه "بی در کجایی" در گالری فرمانفرما
معرفی دبیر شورای سیاستگذاری پنجمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران
برگزاری ورک شاپ کشوری گرافیک و کارتون با موضوع حمایت از کالای ایرانی
آثار زنده‌یاد مریم محبوب در گالری فردا
افتتاح نمایشگاه نقاشی بزرگمهر حسین پوردر نگارخانه بهنام دهش‌پور
فراخوان دهمین جشنواره بین‌المللی عکاسی یونان
برپایی نمایشگاه نقاشی احمدرضا احمدی با عنوان "هزار اقاقیا در چشمان تو هیچ بود"
روایت امید کیاکاظمی از فعالیت‌های گالری دال
برگزاری دومین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک
گنبدهای آسمانی، آدم‌های نگران و خاطرات رنگارنگ


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph