5673
تاریخ انتشار : 11:05:36 , 1397/01/15    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

روایت محجوب ظهوریان پردل از نمایشگاه "انسان بیگانه از طبیعت" در گالری ثالث
نمایشگاه نقاشی محجوب ظهوریان پردل 17 فروردین ماه در گالری ثالث افتتاح می‌شود.
به گزارش ايوانا، گالري ثالث در نخستين جمعه پس از تعطيلات نوروزي ميزبان آثار نقاشي محجوب ظهوريان پردل است. ظهوريان که کارشناس گرافيک و کارشناس ارشد نقاشي است در اين مجموعه که حاصل کار دو سال اخير اوست 15 اثر نقاشي را به نمايش گذاشته است که با رويکردي انتقادي به بررسي رابطه ميان انسان با حيوانات و طبيعت پرداخته است.

ظهوريان گفت: ديدن صحنه‌هاي حيوان‌آزاري در صفحات مجازي چه در ايران و چه در ساير کشورها تاثير عميقي بر من گذاشت. با توجه به ارتباط و شناختي که از حيوانات داشتم اين صحنه‌ها مرا به بهتي عميق فرو برد و با خودم فکر کردم چه چيز مي‌تواند انسان را به اين حد از وحشي‌گري برساند که بتواند چنين جنايتي انجام بدهد، آن هم در حق موجودي که مانند يک کودک بي‌دفاع و مظلوم است.

ظهوريان افزود: اين تيرگي همه فکر من را به خود اختصاص داده بود، بنابراين شروع کردم به کشيدن احساسي که در اين مورد داشتم. ديدن اين صحنه‌ها چنان دلخراش بود که نمي‌توانستم به چيزهاي قشنگ فکر کنم، بنابراين احساسم را کشيدم. با خودم فکر مي‌کنم کسي که مي‌تواند چندين گربه را بگيرد و خفه کند چه بلايي مي‌تواند سر کودکان بياورد زيرا آنان هم مظلوم و بي‌دفاع هستند. چنين افرادي براي جامعه خطرناک هستند.


او با بيان اينکه گاهي انتقاداتي به او مي‌شود، افزود: به من مي‌گويند در حالي که انسان‌هاي زيادي در جهان کشته مي‌شوند، تو نگران حيوانات هستي. اما واقعيت اين است که من دستم به حيوانات مي‌رسد و کاري که فعلا مي‌توانم انجام دهم همين است که دو منطقه وسيع را با هزينه خودم به حيوانات غذارساني کنم. به نظر من کسي که نگران حال حيوانات است مي‌تواند نگران حال کودکان کار هم باشد و در مجموع آن‌کسي که اهل کمک کردن باشد هر جايي که بتواند اين‌ کار را خواهد کرد.

او درباره ويژگي نقاشي‌هاي خود گفت: در آثار من روح پليد انسان به نمايش درآمده و موجب شده رنگ تيره در آنها تسلط داشته باشد. انسان‌ها در بند هستند و حيوانات ناظر آنها هستند. در واقع انسانيت را نشان مي‌دهد که در بند است و حيوان ناظر بر اوست و پليدي او را مي‌بيند. انسان در اين آثار آشفته است بنابراين در پرداخت آنها از خطوط يا بافت‌هاي خشن‌تر استفاده کرده‌ام.

ظهوريان افزود: عناويني که انسان به حيوانات نسبت مي‌دهد مثل اينکه گربه سياه نحس است، روباه مکار است و... مرا بر آن داشت که در تضاد با انسانيت آشفته و تيره، حيوانات را با پرداخت بيشتر و ساخت بهتر در برابر انسان به تصوير بکشم تا تفاوت اين دو بهتر روشن شود و نشان دهد اين حيوان است که پاک و بي‌ريا است. سعي من در برگزاري اين نمايشگاه اين است که کمي از خرافات درباره حيوانات زدوده شود و فرهنگ‌سازي اتفاق بيافتد. لازم است که کودکان با طبيعت و حيوانات آشنا شوند شايد در آينده رفتار بهتري را در جامعه شاهد باشيم.


ظهوريان ادامه داد: گمان مي‌کنم در هنر امروزي و مدرن، مرزبندي بين سبک‌ها به صورتي که در گذشته بوده اتفاق نمي‌افتد و هر نقاشي براي رسيدن به فضاي شخصي و سبک شخصي خودش تلاش مي‌کند. ولي اصولا به نقاشي صرفا زيبا که هيچ حرفي براي گفتن ندارد، اعتقاد ندارم و معتقدم نقاشي‌هاي هر کسي آينه روح و نشان دهنده درون نقاش است. چطور امکان دارد که قلب من عميقا از اين موضوع جريحه‌دار شود و من بي‌تفاوت به آن، چيزهاي زيبا بکشم؟ چطور امکان دارد که اين حس نفرت از حيوان آزاري توسط انسان نماها در تمام لحظات زندگي همراه من باشد اما من آن‌ها را در نقاشي‌هايم نياورم؟

ظهوريان افزود: من در اين مجموعه سعي کردم مظلوميت را در چشمان سگ نقاشي کنم، يا روباه و سمور و حيوانات ديگري که به خاطر پوست‌شان کشته مي‌شوند را نمايش دهم. به ‌همين خاطر هم از رنگ‌هاي محدود استفاده کردم و کارم را برپايه طراحي شکل دادم. اين مجموعه حاصل دو سال کار من است و نتيجه آزار روحي حاصل از ديدن حيوان آزاري است که به من دست داد. اميد من اين است که قانوني در اين زمينه تصويب شود و مردم آگاه‌تر شوند تا ما کمتر شاهد اتفاقات اين چنيني باشيم.

گفتني است نمايشگاه "انسان بيگانه از طبيعت"  17 تا 22 فروردين 97 در گالري ثالث به نشاني کريم‌خان زند، بين ايرانشهر و ماهشهر، شماره 148 برگزار مي‌شود.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
نمایش منتخب آثار پروژه طراحی گرافیک "طراحان آزاد" در اصفهان
واکنش شورای نمایندگان انجمن‌های تجسمی به شایعه انتصابات هنری اخیر
معرفی دبیر شورای سیاستگذاری پنجمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران
روایت آلاله نوایی از نمایشگاه "بی در کجایی" در گالری فرمانفرما
خلق اسکیس هایی از دولتخانه صفوی در موزه هنرهای اصفهان
برپایی نمایشگاه یک روزه "شهر قصه‌ها"
برگزاری ورک شاپ کشوری گرافیک و کارتون با موضوع حمایت از کالای ایرانی
آثار محصص و منیر فرمانفرماییان در میان رکوردداران حراج قرن20 خاورمیانه ساتبیز
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
خرید اثر توسط آقای مرادخانی در حراج تهران یک کار فرهنگی بود یا یک پز سیاسی با پول بیت المال؟

   
آخرین اخبار  
نمایش منتخب آثار پروژه طراحی گرافیک "طراحان آزاد" در اصفهان
خلق اسکیس هایی از دولتخانه صفوی در موزه هنرهای اصفهان
آثار محصص و منیر فرمانفرماییان در میان رکوردداران حراج قرن20 خاورمیانه ساتبیز
واکنش شورای نمایندگان انجمن‌های تجسمی به شایعه انتصابات هنری اخیر
برپایی نمایشگاه یک روزه "شهر قصه‌ها"
روایت آلاله نوایی از نمایشگاه "بی در کجایی" در گالری فرمانفرما
معرفی دبیر شورای سیاستگذاری پنجمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران
برگزاری ورک شاپ کشوری گرافیک و کارتون با موضوع حمایت از کالای ایرانی
آثار زنده‌یاد مریم محبوب در گالری فردا
افتتاح نمایشگاه نقاشی بزرگمهر حسین پوردر نگارخانه بهنام دهش‌پور
فراخوان دهمین جشنواره بین‌المللی عکاسی یونان
برپایی نمایشگاه نقاشی احمدرضا احمدی با عنوان "هزار اقاقیا در چشمان تو هیچ بود"
روایت امید کیاکاظمی از فعالیت‌های گالری دال
برگزاری دومین سمپوزیوم ملی روز جهانی گرافیک
گنبدهای آسمانی، آدم‌های نگران و خاطرات رنگارنگ


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph