5689
تاریخ انتشار : 11:46:17 , 1397/01/18    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

تاسیس "موزه هنر انقلاب"
به گفته سرپرست معاونت هنری حوزه هنری، تاسیس «موزه هنر انقلاب» در بهمن ماه سال جاری در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ايوانا، سيدمسعود شجاعي طباطبايي مدير مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري که پس از رفتن فاضل نظري از حوزه هنري با حفظ سمت، سرپرست معاونت هنري حوزه هنري نيز هست درباره اهم برنامه هاي حوزه هاي تحت مديريت خود در سال جديد توضيح داد.

*کاظم چليپا، حبيب الله صادقي، مرتضي گودرزي، ناصر پلنگي، مرتضي اسدي و غلامعلي طاهري نسلي از هنرمندان ارزشي هستند که سال هاست در حوزه هنري نيز فعاليت مي کنند و سال هاي متمادي از اين چهره ها تجليل به عمل آمد. آيا بنا داريد در 40 سالگي انقلاب اسلامي، نسل جديدي از هنرمندان انقلابي را معرفي کنيد؟

-يکي از اتفاقات جدي که در سال96 قدم اول آن برداشته شد، بحث رويش هاي انقلاب بود و با هنرمندان توانمندي که چهره هاي جديدي در حوزه هاي مختلف هنري هستند در تعامل قرار گرفتيم و کارهاي بزرگي انجام داديم و اين روند ادامه خواهد داشت.

*براي مثال؟

- براي مثال حسن روح الامين، ميکاييل براتي، سيدمحمدرضا ميري، علي حياتي و ... نه تنها رويش هاي انقلاب هستند بلکه در اين مسير جريان سازي مي کنند. سيدمحمدرضا ميري در مشهد جريان جدي اي با نام نهضت پوسترهاي مردمي انقلاب اسلامي را هدايت مي کند و نه تنها در حوزه پوستر، بلکه در حوزه گرافيتي (نقاشي ديواري) نيز فعال است.

خوشبختانه جمعي از اين هنرمندان نسل جديد خدمت مقام معظم رهبري رسيدند و هسته اوليه اتفاقي که ما در ذهن داشتيم با فرمايشات رهبري تبيين شد. بنابراين توجه و يکي از اولويت هاي جدي ما در سال جديد رويش هاي انقلاب است. اين افراد در حوزه هاي مختلف ظهور و بروز پيدا کرده اند و در رشته خود شتاب خوبي دارند و سال 97 با افتخار بسياري از اين هنرمندان را به عنوان هنرمند فاخر معرفي خواهيم کرد.

*آيا اين روند در مورد معرفي نسل جديدي از هنرمندان سينمايي، تئاتر و موسيقي نيز اتفاق مي افتد؟

-کوروش زارعي در حوزه تئاتر يک تنه در حال انجام کارهاي بزرگي است و دايم در حال رفت و آمد به مراکز استاني است و توانسته هنرمندان جوان تئاتري را شناسايي و سازماندهي کند. در موسيقي نيز قدم هاي جدي برداشته شده است. در حوزه سينماي مستند سال خوبي را پشت سر گذاشتيم و شاهد بروز توانمندي هاي نسل جديد در اين حوزه بوديم که باعث شد مستندسازان و سينماگران حوزه داستاني نيز سال گذشته ديداري با مقام معظم رهبري داشته باشند. بسياري از هنرمنداني که در اين حوزه شاهد بروز توانمندي هايشان بوديم، رويش به معناي واقعي هستند، براي مثال در حوزه انيميشن هادي محمديان جوان مستعدي است که انيميشن سينمايي «فيلشاه» را روي پرده سينماها دارد.

من چون حدود 35 سال از عمرم را در شاخه کارتون و کاريکاتور فعاليت کردم، مي دانم هنرمندان کاريکاتوريست ايراني در بين سه کشور برتر دنيا از جمله برزيل، پرتغال و بلژيک قرار مي گيرند. اين بضاعت در هنرمندان ايراني را مي توانم با ذکر مثالي توضيح دهم؛ مسابقه «يورو کارتوناله» که در بلژيک برگزار مي شود در دوره اي که مشارکت کاريکاتوريست هاي ايراني را کم داشت از ما تقاضا کرد که از آنها دعوت به حضور کنيم و ما نيز اين کار را انجام داديم. کار به جايي رسيد که تماس گرفتند و اعلام کردند از هنرمندان ايراني بخواهيد ديگر کاري براي ما ارسال نکنند! چراکه خود را کشوري مدعي در کاريکاتور مي دانند اما تعداد شرکت کنندگان ايراني به مراتب بيشتر از کشور ميزبان شد و زنگ خطري براي آنها به شمار آمد. بنابراين هنرمندان ما در حوزه کاريکاتور نه تنها به عنوان برگزيدگان اصلي در جشنواره هاي مختلف دنيا حضور دارند بلکه به عنوان مهمان، سخنران و طراح و برنامه ريز مسابقه حضور پيدا مي کنند. خود من براي کشور يونان مسابقه «گريک کارتون» و سايت آن را طراحي کردم که به صورت منظم مسابقات بين المللي برگزار مي کند. بنابراين يکي از مهمترين اتفاقات در عرصه کاريکاتور جهان، کشور ايران است و اگر هنرمندان ايراني در مسابقات جهاني شرکت نکنند آن مسابقه فاقد اعتبار است و به نوعي اعتبار يک مسابقه، ايراني ها هستند.

*در سال 97 رويکرد خاصي در موسيقي مدنظرتان است يا روال معمول قبل را ادامه خواهيد داد؟

-اميدواريم موسيقي در شکل هاي مختلف بروز و ظهور پيدا کند. از اين پس آلبوم هايي که توليد مي کنيم از طريق سايت تخصصي که فعال خواهد شد، ارايه مي شود و علاقمندان مي توانند به صورت اينترنتي خريد کنند. يکي از معضلات و مشکلات ما در موسيقي، کپي رايت است که در اين مورد رايزني هايي با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي داشتيم تا از کپي برداري هاي غيرمجاز جلوگيري کنيم. در سال97 شاهد ورود آثار فاخر موسيقي به بازار خواهيم بود که کليد توليد آنها از سال96 زده شده بود.

*کنسرت ها و سرودهاي انقلابي در اين تقسيم بندي حوزه هنري چه جايگاهي دارند و براي ظهور و بروز بيشتر آنها چه برنامه هايي در نظر داريد؟

-تعداد زيادي برنامه در قالب کنسرت در برنامه هاي سال جديد داريم که شروع فعاليت آنها همزمان با هفته هنر انقلاب در فروردين ماه است و سرودهاي انقلابي را نيز به طور جدي دنبال مي کنيم.

*سال ها قبل گنجينه آثار هنر انقلاب حوزه هنري را به صورت کتابي در اختيار علاقمندان قرار داده بوديد. آيا آثاري به گنجينه هنر انقلاب اضافه شده است؟ و آيا کتابي از اين آثار به چاپ مي رسد يا کتاب قبلي تجديد چاپ مي شود؟

-بعد از دهه اي که زنده ياد ابوالفضل عالي کتابي از گنجينه آثار هنر انقلاب منتشر کرد تا الان به ياد ندارم که کتابي تحت اين عنوان به چاپ رسيده باشد يا تجديد چاپ شده باشد. البته به صورت مجزا از هر هنرمند يک کتاب چاپ شده است اما کتابي جامع نداشتيم.

*آيا درصدد نيستيد آثار فاخر هنر انقلاب در شرايط بهتري نگهداري شوند؟

-يکي از بحث هاي مهم ما در سال 97 بحث عمراني حوزه هنري است و اگر شرايط به گونه اي مساعد پيش رود، همزمان با دهه فجر «موزه هنر انقلاب» را افتتاح مي کنيم که در اين موزه آثار فاخر هنر انقلاب اسلامي را به نمايش مي گذاريم. همچنين در حوزه هاي مختلف پژوهشي نيز کارهاي جدي صورت گرفته که به صورت کتاب و مجله چاپ مي شود.

*موزه هنر انقلاب در داخل ساختمان حوزه هنري قرار دارد يا اينکه شاهد فضاي جديدي خواهيم بود؟

-فضاي جديدي در محل حوزه هنري در نظر گرفتيم که نقشه هاي آن آماده است و منتظر بودجه عمراني هستيم تا کار ساخت شروع شود.

*آيا در اين سال شاهد تغيير مديران در حوزه هنري خواهيم بود؟

-گمانه زني هايي در مورد تمديد حضور محسن مومني شريف در مقام رياست حوزه هنري وجود دارد ولي اگر اينطور نباشد شاهد تغييراتي در مديريت کلان حوزه هنري و قطعاً شاهد تغييرات در لايه هاي زيرين مديريتي نيز خواهيم بود. البته اين در حالي است که مديران در معاونت هنري در جايگاه خود بسيار توانمند و شاخص هستند.

به هر حال حوزه هنري يکي از متوليان اصلي هنر انقلاب اسلامي و ارزشي است که تغييرات در بدنه مديريتي آن ساختار قاعده مندي دارد و همچنين مسير راهبردي حوزه تبيين شده و چشم اندازها و خط مشي ها از قبل مقرر شده است و اتفاقات بر اساس آن پيش مي رود. البته ممکن است زماني دچار وقفه شود اما ريل گذاري هاي و اهداف آن شکل گرفته است و در مسير مشخصي حرکت مي کند.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph