5706
تاریخ انتشار : 09:00:23 , 1397/01/22    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

روایت مریم ایران‌پناه از نمایشگاه "گوتِس اُمِن" در گالری دلگشا
مریم ایران‌پناه گفت: با کمترین مقدار خط و سطوح رنگی سعی می‌کنم به آنچه می‌خواهم برسم و آن حسی که از آدم‌ها دریافت می‌کنم را به تصویر بکشم.

به گزارش ايوانا، نمايشگاه نقاشي مريم ايران‌پناه با عنوان "گوتِس اُمِن" در گالري دلگشا برپاست. ايران‌پناه درباره نام اين مجموعه گفت: گوتس امن واژه‌اي آلماني به معناي "نشانه‌هاي خوب" است. من ابتدا استيتمنت نمايشگاه را به زبان آلماني نوشتم و زماني که آن را به فارسي ترجمه کردم احساس کردم ترجمه فارسي گوتس امن نمي‌تواند به اندازه کافي گويا باشد، بنابراين همان لفظ اصلي را نگه داشتم.

ايران‌پناه ادامه داد: حدود 11 سال است که بي‌وقفه به نقاشي از انسان مي‌پردازم و شخصيت‌هاي مختلف را به تصوير کشيدم. در اين سالها تلاش کردم با کمترين مقدار خط و سطوح رنگي به آنچه مي‌خواهم برسم و با ساده‌گويي، آن حسي که از آدم‌ها دريافت مي‌کنم را به تصوير بکشم.

او با بيان اينکه از پر حرفي در رنگ و خط خودداري مي‌کند افزود: هر کدام از آدم‌ها حسي دارند که دريافت آن براي من مهم است و به جاي اينکه به ساخت و ساز پرداخته و کار را بزک کنم، حسي که از سوژه دريافت کردم را به تصوير مي‌کشم. قصد من اين نيست که فقط يک آدم را نقاشي کنم بلکه زنده بودن آن حس برايم اهميت دارد.

ايران‌پناه افزود: در سه سال ابتدايي نقاشي فيگوراتيو، سوژه آثارم خودم بودم اما پس از آن آدم‌هاي ديگر را نقاشي کردم. هميشه انسان برايم اهميت داشته و با کشيدن هر آدم احساس مي‌کنم دري به روي من باز شده که کمک مي‌کند از زاويه‌اي ديگر به دنيا نگاه کنم.

او درباره نحوه رسيدن به سادگي در آثارش گفت: اين سادگي را از ابتدا دوست داشتم اما وقتي روي کاغذ کار مي‌کنم اين اتفاق راحت‌تر شکل مي‌گيرد. زماني که روي بوم کار مي‌کنم ممکن است چند دست پرداخت انجام شود و سوژه نياز داشته باشد که روي آن بيشتر کار کنم. کار با متريال مختلف ويژگي‌هاي متفاوتي دارد که تاثير آن در اثر هم ديده مي‌شود.

ايران‌پناه با بيان اينکه تحصيلات نقاشي و اينستاليشن را در آلمان گذرانده است گفت: چيدمان جزء جدا نشدني کار من است و نمايشگاه‌هايي که در آلمان برگزار کردم همراه با چيدمان نور، صدا، حجم و... است تا به اين ترتيب همه کارها مکالمه‌اي با يکديگر داشته باشند. در اين نمايشگاه نيز کنار هم قرار گرفتن تابلوها و موسيقي که در فضا پخش مي‌شود نوعي چيدمان است.

او درباره تاثير محل زندگي خود بر روي آثارش گفت: نمي‌توان منکر شد که فضاي زندگي انسان بر آثار او تاثير‌گذار است، اما من آدمي نيستم که چيزي را ببينم و بعد با توجه به آن نقاشي کنم. در تمام سال‌هايي که در آلمان نقاشي کردم، اتفاقي درون خودم مي‌افتاد که باعث کار کردنم مي‌شد. بيشتر سوژه‌هاي اين نمايشگاه افراد آلماني هستند اما من دوتار خراسان مي‌نوازم و آدم‌هاي آن منطقه را هم نقاشي کرده‌ام. زندگي در آلمان حتما روي کار من و به خصوص رنگها تاثير گذاشته ولي نيمه سنگين وجود من متعلق به ايران است و تاثيرات آن در نقاشي‌هايم ديده مي‌شود.

گفتني است نمايشگاه آثار مريم ايران‌پناه تا 22 فروردين‌ماه در گالري دلگشا واقع در خيابان کريم‌خان، خيابان ايرانشهر، کوچه مهاجر، پلاک 30 ميزبان هنردوستان است.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
خرید اثر توسط آقای مرادخانی در حراج تهران یک کار فرهنگی بود یا یک پز سیاسی با پول بیت المال؟

   
آخرین اخبار  
نمایشگاه "عروسک‌های زنده" به روایت منوچهر سلطانی
تکمیل ترکیب دبیران "جشنواره هنر مقاومت"
نمایشگاه تابستانی در گالری راه ابریشم
فراخوان دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی کارتون زاگرب
نمایشگاه "از دختران قاف" در گالری ساربان به روایت نجوا عرفانی
انتصاب رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی ارشاد
انتشار فراخوان جشنواره فیلم و عکس جنگل‌های هیرکانی
اعلام آخرین مهلت ارسال آثار به پنجمین دوسالانه خوشنویسی
برپایی نمایشگاه گروهی به نفع بیماران شیزوفرنی در گالری طراحان آزاد
23 افتتاحیه و 38 فرصت گالری گردی در آدینه 29 تیرماه
نمایشگاه عکس "گرمابه" در کاشان
مسابقه طراحی غرفه ایران در نمایشگاههای گردشگری بین المللی 2018
فراخوان هفتمین جشنواره هنرهای تجسمی هنر جوان
نمایشگاه «مینای می» بر روی دیوار گالری هنر ایران
بازدید سیدمجتبی حسینی از نمایشگاه نقاشی خلوت ازدار


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph