5821
تاریخ انتشار : 11:04:47 , 1397/02/23    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

آیین رونمایی از ثبت ملی مکتب نستعلیق میرعمادالحسنی برگزار شد
آیین رونمایی از ثبت ملی مکتب نستعلیق میرعمادالحسنی در کاخ سعدآباد برگزار شد.

به گزارش ايوانا،  آيين رونمايي از ثبت ملي مکتب نستعليق ميرعمادالحسني همزمان با هفته ميراث فرهنگي و روز جهاني موزه‌ها در کاخ سعدآباد برگزار شد. در اين مراسم محمدرضا کارگر مديرکل امور موزه‌هاي کشور، کيا پارسا سرپرست مجموعه فرهنگي تاريخي سعدآباد، غلامحسين اميرخاني رئيس شوراي عالي انجمن خوشنويسان ايران و هنرمنداني همچون علي شيرازي، احمد فلسفي، محمد سلحشور و... حضور داشتند.

در ابتداي اين مراسم کيا پارسا با اشاره به اينکه مردادماه 1396 پرونده ثبت ملي مکتب نستعليق ميرعماد تکميل شد و پس از بررسي داوران به ثبت ملي رسيد، گفت: يکي از ارزشمندترين ميراث ماندگار فرهنگ ايراني، خط نستعليق است. متوليان فرهنگ و هنر در طول زمان توانسته‌اند مکتب ميرعماد را در فهرست شکوهمند مفاخر ايراني ثبت کرده و به آيندگان انتقال دهند. ميرعماد مشهورترين کاتب عصر صفوي است که با پشتوانه فرهنگ دلاورمردان عرصه خوشنويسي قوت گرفت و هويت ايراني را به ظهور کشيد. پس از آن 4 قرن به طول انجاميد تا اين مکتب با قلم هنرمنداني مانند کلهر، عمادالکتاب و... عرضه شد تا همچنان نام ميرعماد در يادها بدرخشد.

محمدرضا کارگر مديرکل امور موزه‌هاي کشور نيز در ادامه مراسم گفت: سرمايه‌هاي اجتماعي، سرمايه‌هايي هستند که هيچ چيز نمي‌تواند آنها را از بين ببرد. اديبان و هنرمندان سرمايه‌هاي اجتماعي هستند و از اين نظر کشور ما يکي از ثروتمندترين جوامع بشري به حساب مي‌آيد. سهم ما در هنر زيبانويسي به طومار بلندي از هنرمندان خوشنويس مي‌رسد که تک تک آنها سرمايه‌هاي اجتماعي هستند.

کارگر افزود: ايراني‌ها در طول تاريخ عقيده داشتند که تمام عناصر کاربردي زندگي آنها بايد در اوج زيبايي باشد و هر بستري را براي انتقال هنر مورد استفاده قرار مي‌دادند. خط به عنوان يک عامل جدي براي انتقال مفاهيم، در بستر فرهنگ ايراني قرار مي‌گيرد و به زيبايي آن بسيار توجه مي‌شود. امروز جمع شديم تا گنجينه مکتب ميرعماد را به عنوان يکي از سرمايه‌هاي اجتماعي در اين مکان زيبا قرار دهيم تا اين آثار با ارزش به مردم ايران و جهان معرفي شود. اميدواريم که روزي اين آثار در يونسکو نيز به ثبت جهاني برسند.

غلامحسين اميرخاني رئيس شوراي عالي انجمن خوشنويسان ايران سخنران بعدي مراسم بود. او با اشاره به اينکه ميرعماد استاد بي‌بديلي است که مقام و جايگاه او در تذکره‌ها نوشته شده است افزود: ابعاد مختلف شخصيت ميرعماد باعث شده است که او ميان رجال تراز اول فرهنگ و هنر ايران قرار بگيرد. معلم بودن او در تاريخ هنرخوشنويسي نظير ندارد و او به گونه‌اي معلم بود که توانست استادان طراز اولي را تربيت کند که به قله‌هاي ماندگاري دست يافتند.

اميرخاني افزود: در شرق و غرب دنياي فرهنگي آن روزگار نقش معلمي ميرعماد بسيار چشمگير بود و اين تاثير را مي‌توان در حکومت عثماني و استانبول امروز هم ديد. کتيبه‌هايي که توسط شاگردان غيرمستقيم ميرعماد به وجود آمده است آنقدر چشم‌نواز هستند که نظير آنها در ايران ما هم کمتر ديده مي‌شود. ميرعماد علاوه بر اينکه خودش به حد اعلاي هنر رسيد، از طريق تعليم و تربيت هم بسيار تاثيرگذار بود.

اين هنرمند خوشنويس ادامه داد: آثار ميرعماد هميشه در حال رشد و تعالي بوده و اين نشان دهنده خلوص و اراده در کار اين استاد است. امروزه هم جايگاه و اهميت معلمي بايد مورد توجه قرار بگيرد چون حل مشکلات اجتماعي و فرهنگي در جوامع مختلف مشروط بر اين است که جايگاه معلم درست شناخته شود.

اميرخاني با اشاره به اهميت موزه‌ها گفت: متاسفانه شاهد هستيم که جوانان حضور چنداني در موزه‌ها ندارند و فضاي آن نمي‌تواند مخاطبان را جذب کند. مسئولان بايد براي موزه‌ها برنامه‌ريزي کنند تا جوانان جذب آن شوند و در عين حال موزه براي آنها شناخت ايجاد کند و لايه‌هاي دروني آن هنر براي بيننده آشکار شود. بايد اين برنامه‌ها جدي‌تر پيگيري شود تا اين آسان‌پذيري که در جوامع جريان يافته است به معناگرايي و بيدار شدن وجداني که مسئوليت اجتماعي را در وجود افراد جريان مي‌دهد، منجر شود.

در پايان اين مراسم موزه ميرعماد مورد بازديد حاظران قرار گرفت. در اين موزه يک سالن به آثار ميرعماد اختصاص يافته و در بخش‌هاي ديگر آن آثاري از هنرمنداني همچون فتحعلي حجاب شيرازي، فتح‌الله ميرزا شعاع السلطنه، درويش عبدالمجيد طالقاني، سيدعلي نياز، عبدالجواد عنقا، ميرزا غلامرضا اصفهاني، ميرزا رضا کلهر، ميرعلي تبريزي و... از دوره‌هاي صفوي، تيموري، زنديه و... به نمايش درآمده است.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟





   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph