5835
تاریخ انتشار : 15:31:01 , 1397/02/26    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

بزرگداشت خیام در آثار هنرمندان
جمعه 28 اردیبهشت نمایشگاه "خیامی" به یادبود خیام در گالری هپتا افتتاح می‌شود.

به گزارش ايوانا، اين نمايشگاه که در روز بزرگداشت خيام برگزار مي‌شود، درباره جهان "خيام" از ديد هنرمندان معاصر است. خيام شاعر، فيلسوف، رياضي‌دان و منجم بزرگ از شناخته شده‌ترين دانشمندان و شاعران ايراني در جهان است. 28 ارديبهشت سالروز تولد و روز بزرگداشت او است و اين نمايشگاه نيز در يادبود و گراميداشت جهاني که او ترسيم کرده و به باور هنرمندان اين نمايشگاه، ما همچنان در آن زندگي مي‌کنيم، برگزار مي‌شود.

در اين نمايشگاه ياسمن تميزکار، شقايق رئوفي، فاخته شمسيان، محمد شيرواني، داوود طيموج، محمد عليزاده، صادق فرهاديان، سارا قدس، نجمه کزازي، مهسا محمدي، امين معظمي، قادر منصوري، امير نصيري و صدرا وجداني شرکت دارند و آثار هنري متفاوتي را در قالب حجم، نقاشي، اينستاليشن و ويديوآرت در معرض ديد علاقه‌مندان گذاشته‌اند. 

مريم راستي، مدير گالري هپتا و انتخاب کننده آثار اين نمايشگاه، درباره "خيامي" چنين مي‌گويد: درک متفاوت خيام از متافيزيک نسبت به ساير فيلسوفان و شعراي ما، درکي است که با ادراک امروزي ما شباهت بيشتري دارد و او را از ديگران بسيار متمايز مي‌کند. از ميان تمامي ويژگي‌هاي جهان خيام، چهار ويژگي سرخوشي(دم غنيمت شمردن)، حيرت، ملال و نيست‌انگاري، مواردي هستند که اين نمايشگاه بر اساس آن‌ها گردآوري شده است. علاوه بر اين مساله "تکرار" که در جهان خيام از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، ويژگي مهمي است که در چيدمان و گردآوري آثار براي ما مهم بوده است.

راستي که پيشتر نمايشگاه "اول ارديبهشت ماه جلالي" را درباره سعدي برگزار کرده است، افزود: در دوره‌هايي از تاريخ تجسمي ما، ادبيات ظهور و بروزي روشن‌تر و برتر نسبت به هنرهاي تجسمي داشته‌ است، به گونه‌اي که به نظر مي‌آيد هنرهاي تجسمي در خدمت ادبيات بوده‌اند، تا اينکه بخواهند به‌سان بخشي از شناخت انساني ما مستقل در نظر گرفته شوند. اين مساله ترديدهايي را نسبت به همراهي ادبيات (يا هر رشته ديگري) با هنرهاي تجسمي داشته است. در عين‌حال نمي‌توان از نقش زبان در گسترش مفهوم‌ها، ايده‌سازي و درک زيبا-حسي هنر چشم‌پوشي کرد. از ديگر سو در تعبيري ويتگنشتايني قلمرو جهان ما با قلمرو زباني ما يکي است؛ بنابراين مفاهيم زباني نيز نيازمند گسترش خود از طريق قلمرويي چون هنرهاي تجسمي هستند؛ بدون آنکه بخواهيم يک قلمرو را به قلمروي ديگر تحويل بريم".

نمايشگاه "خيامي" از 28 ارديبهشت تا9 خرداد در گالري هپتا برپا است و روزهاي يکشنبه تا چهارشنبه از ساعت11 تا 20 و پنجشنبه و جمعه از ساعت 16 تا 20 پذيراي علاقه‌مندان خواهد بود. گالري هپتا در خيابان کريمخان، خيابان ايرانشهر، روبه‌روي پارک هنرمندان، بن‌بست نيکوشهر، شماره‌ سه واقع شده است.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
نمایشگاه "گسل" به روایت ندا ظرف ساز
برپایی نمایشگاه "علی‌حده" در گالری سایه
برنامه‌های هنری هفته دفاع مقدس در برج آزادی
فراخوان دهمین جشنواره مونولوگ دانشگاه هنر
فراخوان مسابقه عکاسی با موبایل "فارما فریم"
احیا گروه های تخصصی فرهنگستان هنر
نقاشی‌های جمشید حقیقت‌شناس با عنوان «بیست-هجده» درگالری ساربان
برگزاری کارگاه تخصصی «عکاسی نجوم» در مراغه
فراخوان سومین جایزه هنر معاصر ویستا مهر ماه
برپایی نمایشگاه "هندسه کل" در گالری اُ
حضور چشمگیر23 اثر ایرانی در میان گران‌قیمت‌ها
تاثیر واقعه عاشورا در تاروپود آثار هنرمندان ایرانی نهفته است
مجید ملانوروزی:برای تک تک تابلوهای تهمینه میلانی قیمت ندادم
افتتاح نمایشگاه عکس‌های دفاع مقدسی در گالری ابراهیمی‌نژاد
نمایش آثار هنرمندان ایرانی در گالری سنت رُک پاریس


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph