5917
تاریخ انتشار : 12:25:23 , 1397/03/13    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

قباد شیوا: در هر شهری مالکیت‌ها به شکل شخصی و عمومی وجود دارند
هنرمند پیشکسوت عرصه گرافیک، توجه به معماری در فضای شهری را از اولویت‌های زیباسازی خواند و در این‌باره گفت: زیبایی تنها در بزک کردن نیست و باید در ساختار هر محیط شهری مشهود و قابل اجرا باشد.


به گزارش ايوانا، قباد شيوا (گرافيست) نقش مردم در زيباسازي کلانشهرها را بديهي خواند و در اين باره گفت: به عقيده من درصد کمي از اين امر مهم به عهده مردم کلانشهرها و بخش مهمي از آن در حيطه مسئوليت قوانين و متخصصين اين حوزه است که شرايط را براي مردم هموار مي‌کنند.

او افزود: مي‌دانيم که در هر شهري مالکيت‌ها به شکل شخصي و عمومي وجود دارند. بنابراين در مالکيت‌هاي خصوصي مردم مي‌توانند با زدودن گرد و غبار از نماهاي خانه مسکوني خود و رنگ‌آميزي هماهنگ با همسايگان يا کاشت گياه و استفاده از گلدان‌ها در محيط? به زيبايي لايه بيروني ملک خود کمک و در اين حوزه مسئوليت خود را ايفا کنند اما در حوزه مالکيت‌هاي عمومي در ساختمان‌ها، مردم در امر زيبايي بصري و محيطي نمي‌توانند نقش چنداني داشته باشند و چنين امکاني وجود ندارد که بتوانيم اين عرصه را به تک تک آنان بسپاريم زيرا هر کدام از آن‌ها سليقه خاص خود را دارند.

اين هنرمند تصريح کرد: در اين شرايط، ما نياز به مؤسسات و مجريان هوشمند داريم تا امر زيباسازي لايه‌هاي بيروني و داخلي اين گونه ساختمان‌ها را مديريت کنند به همين خاطر لازم است که قوانيني در حوزه مالک و مستأجر تنظيم شود که به موجب آن شرايط کيفي و زيبايي اين بخش‌ها خدشه‌دار نشود.

شيوا بر اهميت زيبايي خانه‌هاي مسکوني در فضاي شهري تأکيد کرد و گفت: بايد بدانيم که چه قوانيني مي‌تواند در حوزه رنگ‌آميزي بدنه ساختمان‌ها، نصب و اندازه و مکان تابلوها و حتي نوردهي شبانه هر مجموعه‌اي بايد وضع شود زيرا اهميت زيبايي محيطي متعلق به تمام مردم است و تنها منوط به اراده و سليقه مالکان نيست البته معمولاً در اين امر بيشترين مسئوليت به عهده سازمان زيباسازي شهري و متخصصين آن است.

او ادامه داد: همان‌طور که مي‌دانيد، هماهنگي زيبايي محيط شهري در درجه اول منوط به چگونگي معماري ساختمان‌ها و عملکرد آن در هر محيط است اما متأسفانه در شهري مانند تهران به نظر مي‌رسد که اين اصل فراموش شده است به همين خاطر مردم ما ناظر اغتشاش معماري در محيط‌هاي مختلف هستند.

اين هنرمند افزود: امروز ما در تهران مي‌بينيم که معماري رومي در کنار سبک عربي و اروپايي با پارازيت‌هاي آجري، بتني و يا شيشه‌اي قرار گرفته و با وجود ناهمگوني نماها و حجم‌ها باز هم اين ساختمان‌ها در کنار يکديگر قرار گرفته‌اند.

شيوا سخت‌گيري در حوزه ساخت و ساز شهري را ازجمله وظايف شهرداري خواند و گفت: اميدوارم که شهرداري مراقب چنين نقيصه‌هايي باشد زيرا زيبايي تنها در بزک کردن نيست و بايد در ساختار هر محيط شهري مشهود و قابل اجرا باشد.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
خرید اثر توسط آقای مرادخانی در حراج تهران یک کار فرهنگی بود یا یک پز سیاسی با پول بیت المال؟

   
آخرین اخبار  
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون ایتالیا
بیست و پنجمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در تبریز افتتاح شد
گالری خورشید میزبان "مجموعه ی مجموعه ها"
پیام سید مجتبی حسینی به بیست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان
20 افتتاحیه و 25 فرصت گالری گردی درآدینه 26 مردادماه
مژگان قدوسی: مشکل امروز "پیش‌نگاه" به مرور دامن همه نشریات را خواهد گرفت
گذر هنر پایتخت پاتوق هنرمندان شد
آثار سه نسل از برترین هنرمندان آبرنگ به کیوریتوری الهه نیک پی تحت عنوان "فسانه"
گالری احسان میزبان "وارونا 3"
جریان های نوگرا در هنرهای تجسمی ایران
بازگشت کوزه چهارهزارساله به افغانستان
راه یابی 3تصویرگر ایرانی به جایزه اندرسن 2020
نمایشگاهی با موضوع کم آبی و خشکسالی
سید عباس صالحی: جشنواره تجسمی جوانان فرصتی برای بازنمایی توانمندی هنرمندان جوان
فراخوان پنجمین جشنواره ملی «علمدار کربلا» در چهارمحال و بختیاری


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph