5918
تاریخ انتشار : 12:30:27 , 1397/03/13    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

گل‌های آفتاب‌گردان "ونسان ون گوگ" پژمرده می‌شوند
محققان هلند و بلژیکی در یک پژوهشی دو ساله دریافتند که «ون گوک» در نقاشی‌ «گل آفتابگردان» از تکنیک خارق‌العاده‌ای استفاده کرده است.

به گزارش ايوانا، بررسي‌هاي اشعه ايکس روي مجموعه نقاشي‌هاي «ونسان ون‌گوگ» نشان مي‌دهد که اين نقاش نامدار هلندي از تکنيکي جالب استفاده کرده که در آن رنگ گلبرگ‌ها و ساقه‌هاي آفتابگردان به تدريج و در طول سال‌ها از زرد به رنگ زيتوني ـ قهوه‌اي تغيير کل مي‌دهد و ظاهري پژمرده به نقاشي مي‌دهد.

بر اساس نتايج حاصل از اين بررسي، «ون‌گوگ» در اين نقاشي‌ها از دو کروم متفاوت رنگ زرد استفاده کرده که يکي از آنها در مقابل نور آفتاب دوام و استقامت کمتري دارد و به تدريج رنگ خود را از دست مي‌دهد.

اين تغييرات در اين نقاشي که در سال 1889 کشيده شده و يکي از آثار از مجموعه معروف «گل‌هاي آفتاب‌گردان» ون گوگ است هنوز با چشم غيرمسلح قابل تشخيص نيست اما در طول زمان نقاشي بخشي از طراوت و درخشش خود را در رنگ زرد پس زمينه و همچنين گلبرگ‌ها و ساقه‌ها از دست مي‌دهد.

بخش نارنجي رنگ اين تابلوي نقاشي در مقابل نور و گذر زمان احتمال فرسايش کمتري دارد چرا که «ون گوگ» در اين قسمت‌ها از رنگ زرد با حساسيت کمتر در مقابل نور و همچنين سولفور کمتري استفاده کرده است.

«فرديک وانمرت» متخصص علوم مواد در اين باره توضيح داد: اعلام اين که چقدر طول مي‌کشد تا اين تغييرات را بتوان با چشم تشخيص داد بسيار دشوار است و به عوامل متعدد خارجي بستگي دارد. ما در بررسي متوجه شديم که «ون‌گوگ» در چه بخش‌هايي از رنگ‌ زرد با حساسيت بيشتر در مقابل نور استفاده کرده است. همچنين استفاده وي از رنگ سبز زمردي و رنگ قرمز سربي در بخش‌هايي کوچک از نقاشي نيز تشخيص داده شده که در طول زمان سفيدتر و روشن‌تر خواهند شد.

اين کشف، نتيجه‌ي دو سال پژوهش علمي محققان هلندي و بلژيکي در موزه آمستردام است که محل نگهداري بزرگترين مجموعه آثار اين نقاش نامدار هلندي است. اين موزه پنج سال پيش ميزان نور گالري‌هاي خود را کاهش داد تا شرايط بهتري براي حفظ و نگهداري200 نقاشي و 400 طراحي ايجاد کند.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
درخشش شش ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2018
راه یابی 604 اثر از 485 هنرمند به جشنواره تجسمی فجر
اختتامیه جشنواره هنر ایران
یادداشت معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره دغدغه‌های این روزهای هنر
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی بلژیک
نمایشگاه "فرسایش" به روایت حمیده گل‌محمدی
معرفی منتخبان3 بخش دیگر جشنواره «هنر مقاومت»
گالری آس میزبان "شوخ‌طبعی، اضطراب، ترکیب‌بندی"
برگزاری نمایشگاه عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین
دومین روز نشست جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی در فرهنگستان هنر
آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
گالری ساربان میزبان «خاطرات رنگ‌یافته»
79 اثر در مرحله نهایی انتخاب بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره فجر
برپایی نمایشگاه "محفظه‌های من" در گالری ویستا
برگزاری آیین افتتاح نمایشگاه و اهدا جوایز ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph