5918
تاریخ انتشار : 12:30:27 , 1397/03/13    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

گل‌های آفتاب‌گردان "ونسان ون گوگ" پژمرده می‌شوند
محققان هلند و بلژیکی در یک پژوهشی دو ساله دریافتند که «ون گوک» در نقاشی‌ «گل آفتابگردان» از تکنیک خارق‌العاده‌ای استفاده کرده است.

به گزارش ايوانا، بررسي‌هاي اشعه ايکس روي مجموعه نقاشي‌هاي «ونسان ون‌گوگ» نشان مي‌دهد که اين نقاش نامدار هلندي از تکنيکي جالب استفاده کرده که در آن رنگ گلبرگ‌ها و ساقه‌هاي آفتابگردان به تدريج و در طول سال‌ها از زرد به رنگ زيتوني ـ قهوه‌اي تغيير کل مي‌دهد و ظاهري پژمرده به نقاشي مي‌دهد.

بر اساس نتايج حاصل از اين بررسي، «ون‌گوگ» در اين نقاشي‌ها از دو کروم متفاوت رنگ زرد استفاده کرده که يکي از آنها در مقابل نور آفتاب دوام و استقامت کمتري دارد و به تدريج رنگ خود را از دست مي‌دهد.

اين تغييرات در اين نقاشي که در سال 1889 کشيده شده و يکي از آثار از مجموعه معروف «گل‌هاي آفتاب‌گردان» ون گوگ است هنوز با چشم غيرمسلح قابل تشخيص نيست اما در طول زمان نقاشي بخشي از طراوت و درخشش خود را در رنگ زرد پس زمينه و همچنين گلبرگ‌ها و ساقه‌ها از دست مي‌دهد.

بخش نارنجي رنگ اين تابلوي نقاشي در مقابل نور و گذر زمان احتمال فرسايش کمتري دارد چرا که «ون گوگ» در اين قسمت‌ها از رنگ زرد با حساسيت کمتر در مقابل نور و همچنين سولفور کمتري استفاده کرده است.

«فرديک وانمرت» متخصص علوم مواد در اين باره توضيح داد: اعلام اين که چقدر طول مي‌کشد تا اين تغييرات را بتوان با چشم تشخيص داد بسيار دشوار است و به عوامل متعدد خارجي بستگي دارد. ما در بررسي متوجه شديم که «ون‌گوگ» در چه بخش‌هايي از رنگ‌ زرد با حساسيت بيشتر در مقابل نور استفاده کرده است. همچنين استفاده وي از رنگ سبز زمردي و رنگ قرمز سربي در بخش‌هايي کوچک از نقاشي نيز تشخيص داده شده که در طول زمان سفيدتر و روشن‌تر خواهند شد.

اين کشف، نتيجه‌ي دو سال پژوهش علمي محققان هلندي و بلژيکي در موزه آمستردام است که محل نگهداري بزرگترين مجموعه آثار اين نقاش نامدار هلندي است. اين موزه پنج سال پيش ميزان نور گالري‌هاي خود را کاهش داد تا شرايط بهتري براي حفظ و نگهداري200 نقاشي و 400 طراحي ايجاد کند.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
خرید اثر توسط آقای مرادخانی در حراج تهران یک کار فرهنگی بود یا یک پز سیاسی با پول بیت المال؟

   
آخرین اخبار  
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون ایتالیا
بیست و پنجمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان در تبریز افتتاح شد
گالری خورشید میزبان "مجموعه ی مجموعه ها"
پیام سید مجتبی حسینی به بیست و پنجمین جشنواره ملی هنرهای تجسمی جوانان
20 افتتاحیه و 25 فرصت گالری گردی درآدینه 26 مردادماه
مژگان قدوسی: مشکل امروز "پیش‌نگاه" به مرور دامن همه نشریات را خواهد گرفت
گذر هنر پایتخت پاتوق هنرمندان شد
آثار سه نسل از برترین هنرمندان آبرنگ به کیوریتوری الهه نیک پی تحت عنوان "فسانه"
گالری احسان میزبان "وارونا 3"
جریان های نوگرا در هنرهای تجسمی ایران
بازگشت کوزه چهارهزارساله به افغانستان
راه یابی 3تصویرگر ایرانی به جایزه اندرسن 2020
نمایشگاهی با موضوع کم آبی و خشکسالی
سید عباس صالحی: جشنواره تجسمی جوانان فرصتی برای بازنمایی توانمندی هنرمندان جوان
فراخوان پنجمین جشنواره ملی «علمدار کربلا» در چهارمحال و بختیاری


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph