5936
تاریخ انتشار : 10:27:32 , 1397/03/21    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

نمایشگاه "تصادف با خورشید" در گالری اعتماد به روایت هدی کاشیها
هدی کاشیها گفت: کار من غریزی و کودکانه نیست و با وجود اهمیت دادن به آزادی در نقاشی به منطق توجه زیادی دارم.
به گزارش ايوانا، نمايشگاه آثار هدي کاشيها با عنوان "تصادف با خورشيد" در گالري اعتماد برپا است. در اين نمايشگاه 17 تابلو در معرض ديد مخاطبان قرار دارد که با استفاده از ايربراش، اکريليک، رنگ روغن و اسپري نقاشي شده‌اند. کاشيها درباره اين نمايشگاه گفت: دوست داشتم آثارم نشان دهنده لحظاتي واقعي و در عين حال فانتزي باشند. بنابراين در اين تابلوها اتفاق‌هايي ديده مي‌شود که ممکن است در واقعيت ديده نشوند اما ريشه در واقعيت دارند.

کاشيها ادامه داد: بيشتر اتفاقات در اين تابلوها تلخ هستند اما با شيوه کار من طنز زيادي به آنها اضافه شده است. همه آنها يک لحظه خاص از زندگي افراد را ثبت کرده‌اند و واکنش آدم‌ها در آن لحظه ديده مي‌شود. بعضي از کارها برگرفته از اتفاق‌هاي معمولي زندگي است که سعي کردم تخيل آنها را زياد کنم تا غيرمعمولي شوند. بخشي از آثار هم با توجه به جمله‌هايي که در فضاهاي مختلف توسط مردم استفاده مي‌شود و با وجود ظاهر طنز خود در باطن تلخ هستند، شکل گرفته‌اند. مي‌خواستم وقتي مخاطب اين آثار را مي‌بيند با وجود اينکه اتفاقات درون آنها واقعي نيستند با آنها همذات‌پنداري کند و به همين دليل اتفاقاتي را به تصوير کشيدم که تجربه مشترک همه ما است.

او درباره نام نمايشگاه گفت: در يکي از تابلوها شخصي را مي‌بينيم که سرش به خورشيد برخورد کرده و درد گرفته است. بعد ديدم باقي آثار هم با اين کار شباهت دارند، چون همه اتفاقات آنها مانند تصادف با خورشيد، واقعي نيستند و در عين حال همه اين تصادف‌ها در يک لحظه رخ مي‌دهد. به همين دليل تصميم گرفتم نام "تصادف با خورشيد" را بر اين مجموعه بگذارم.

کاشيها با اشاره به فضاي فانتزي و شاد آثارش گفت: دلم نمي‌خواست يک تراژدي تلخ بسازم. در کارهاي هنرمندان ساکن تهران مي‌بينيم که فضاي آثار بسيار تلخ است، اما من مي‌خواستم بگويم نبايد اينقدر جدي باشيم و کمي طنز هم در کار هنري بد نيست. بعضي از هنرمندان مي‌خواهند چيزي که مي‌گويند خيلي جدي و فلسفي باشد اما نقاشي براي من به معني ثبت لحظه‌هايي است که دوست دارم آنها را بکشم.

او با اشاره به اينکه استفاده از کاريکاتور به ايجاد اين فضا در آثارش کمک کرده است افزود: هميشه در آثار من فضاي کاريکاتوري و فانتزي وجود داشت اما اين بار خيلي بيشتر شد. قبلا فکر مي‌کردم که نبايد اين فضا را وارد نقاشي کنم اما در اين مجموعه تصميم گرفتم به فکر حرف ديگران نباشم و کاري که دوست دارم را انجام دهم.

کاشيها افزود: ما در فضايي بين واقعيت و خيال زندگي مي‌کنيم. در دنياي مجازي ايموجي‌ها به بخشي از زندگي ما تبديل شده‌اند و نمي‌توانيم از آنها دوري کنيم. اين شکلک‌ها در عين اينکه فانتزي هستند به بخشي از واقعيت تبديل شده‌اند. به همين دليل دوست داشتم آثارم شبيه کارهاي ديجيتال و فانتزي باشد چون زندگي همه ما به آن سمت پيش مي‌رود. اما نمي‌خواستم کارم کيچ باشد و چون همچنان تاريخ هنر را دوست دارم بخش‌هايي از آن را انتخاب کرده و سعي کردم با شيوه و حس و حال خودم نمايش دهم.

اين هنرمند درباره اينکه چرا از شيوه‌هاي ديجيتال در کار خود استفاده نکرده است گفت: هنوز نقاشي برايم جذاب است و مي‌خواهم چالش‌هاي اين کار را حفظ کنم. وقتي جلوي بوم مي‌ايستم حرکات بدن، هماهنگي دست و ذهن و... برايم مانند مديتيشن است، اما در زمان کار با کامپيوتر اين طور نيست و جذابيتي برايم ندارد.

نمايشگاه آثار هدي کاشيها در گالري اعتماد 
او درباره دليل استفاده از ايربراش در آثارش گفت: در کارهاي قبلي من تاش قلم ديده مي‌شد اما احساس مي‌کردم اين تاش‌ها نوعي قدرت‌نمايي و نمايش توانايي دست نقاش است. از سال گذشته ايربراش را به کار گرفتم چون يک سطح صاف به وجود مي‌آورد که نشاني از قدرت دست من در آن نيست و تنها ذهنياتم را نشان مي‌دهد. همچنين نمي‌خواستم فضا را از طريق پرسپکتيو کلاسيک شکل دهم، بلکه قصد داشتم عمق و فضا را با لايه‌هاي مختلف سطوح ايجاد کنم. وقتي رنگ اکريليک يا رنگ روغن روي سطح صاف ايربراش مي‌آيد به نظر مي‌رسد سطوح جلو و عقب هستند و پرسپکتيو آن با شکل کلاسيک متفاوت است.

کاشيها ادامه داد: در تابلوهاي من رنگ‌ها زنده هستند چون مي‌خواستم فقط يک لحظه را ثبت کنم، اما اگر از رنگ‌هاي خاکستري استفاده کنم انگار آن لحظه مي‌ميرد، در حالي که شارپ بودن رنگ‌ها حالت ناگهاني آن اتفاق را بيشتر نشان مي‌دهد. همچنين شاد بودن رنگ‌ها در تضاد با اتفاقات بد تابلوها است. رنگ‌هايي مثل زرد و صورتي با اينکه زيبا هستند اما زياد بودن آنها دل را مي‌زند و من هم خواستم اين کار را انجام دهم تا زننده باشد.

کاشيها ادامه داد: کار من اصلا غريزي و کودکانه نيست. آزادي در نقاشي برايم خيلي مهم است اما به شدت به منطق توجه دارم چون فکر مي‌کنم نقاشي مثل رياضي و حل کردن مساله است. رنگ‌هاي شاد و شکل‌هاي فانتزي نمي‌تواند نماد کودکانه بودن اثر باشد اما در ايران جا افتاده است که هر هنرمندي کار آزاد با فرم‌هاي راحت و تخيلي انجام دهد به او لقب کار کودکانه مي‌دهند. اما در آثار من رسيدن به منطق تصويري جدي اهميت زيادي دارد.

نمايشگاه آثار هدي کاشيها با عنوان "تصادف با خورشيد" تا 29 خردادماه در گالري اعتماد به نشاني خيابان هفت تير? مفتح جنوبي? بن بست شيرودي، پلاک ?? ميزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph