5946
تاریخ انتشار : 10:20:13 , 1397/03/23    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

نمایشگاه "بوسه دزدانه" در گالری ثالث به روایت تاها حامد
تاها حامد گفت: زمانی که انسان در فضای عمومی حضور دارد به صورت ناخودآگاه تحت تاثیر دیگران قرار می‌گیرد و نوعی درهم تنیدگی به وجود می‌آید.

به گزارش ايوانا،  نمايشگاه نقاشي تاها حامد با عنوان "بوسه دزدانه" در گالري ثالث برپاست. در اين نمايشگاه 18 اثر که در طول 4 سال با تکنيک اکريليک و مرکب روي بوم خلق شده‌اند به نمايش درآمده است. حامد گفت: اين مجموعه با نقاشي کردن از پرتره‌هاي آزاد شروع شد و کم‌کم به سمت فيگور رفت. اين فيگورها در فضاهاي مختلف قرار گرفتند و ترکيب آنها به يک ديالوگ دروني منجر شد.

حامد افزود: بعضي از فيگورها در فضاهاي عمومي شهر مثل مترو و اتوبوس قرار دارند. زماني که انسان در چنين فضايي حضور دارد به صورت ناخودآگاه تحت تاثير ديگران قرار مي‌گيرد و نوعي درهم تنيدگي به وجود مي‌آيد که خواستم آن را در آثار خود نشان دهم. بخش ديگر آثار در فضاي غيرشهري هستند و اتفاقي در آنها مي‌افتد. چيزي که دوست دارم در آثار خود به آن برسم رخ دادن يک اتفاق است، انگار که بوم نقاشي مانند صحنه تئاتر است و اتفاقي در آن رخ مي‌دهد. اين موضوع براي من هيجان و انرژي مضاعف ايجاد مي‌کند تا آن اتفاق را نقاشي کنم. حس مي‌کنم آثار از حالت بي‌تحرکي خارج مي‌شود و همه فيگورها در حال حرکت يا انجام کاري هستند.

او با اشاره به نقوش تزييني که در بعضي از آثار وجود دارد گفت: نقش‌هايي از قالي‌هاي ترکمن، کوزه‌هاي سيلک کاشان و... را در نقاشي‌هاي خود وارد کردم و اين موتيف‌هاي قديمي بارِ معنايي ضمني به آثار اضافه کرد. انتخاب اين نقوش بيشتر به دليل علاقه شخصي من به آنها بود اما حضور آنها باعث شد هويت آثار مشخص‌تر شود و از فرم‌هاي آبستره صرف دور شوم.

حامد درباره خطوط به هم پيچيده‌اي که فيگورها را شکل داده‌اند گفت: اين تابلوها از اسکيس‌هاي پرخط سرچشمه گرفته‌اند. اسکيس پر خط به اين صورت است که خط‌هاي کمرنگ زيادي تکرار مي‌شوند تا يک فرم شکل بگيرد. براي کشيدن نقاشي‌ها ابتدا يک اسکيس کوچک انجام مي‌دادم که ترکيب‌بندي فيگورها در آن شکل مي‌گرفت، اما در زمان نقاشي کردن توجه زيادي به اسکيس نداشتم و آزادانه کار مي‌کردم.

او درباره بخش ديگري از آثار اين مجموعه گفت: تعدادي از تابلوها که در ابعاد کوچک و داخل قاب قرار دارند از اسکن ساير نقاشي‌ها به وجود آمده‌اند. براي اين کار تغييراتي در طرح‌هاي اسکن شده ايجاد کرده و در فرم و رنگ آنها دست بردم تا طرح‌هاي جديدي به وجود آيد و سپس آن طرح‌ها را چاپ کردم.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph