5946
تاریخ انتشار : 10:20:13 , 1397/03/23    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

نمایشگاه "بوسه دزدانه" در گالری ثالث به روایت تاها حامد
تاها حامد گفت: زمانی که انسان در فضای عمومی حضور دارد به صورت ناخودآگاه تحت تاثیر دیگران قرار می‌گیرد و نوعی درهم تنیدگی به وجود می‌آید.

به گزارش ايوانا،  نمايشگاه نقاشي تاها حامد با عنوان "بوسه دزدانه" در گالري ثالث برپاست. در اين نمايشگاه 18 اثر که در طول 4 سال با تکنيک اکريليک و مرکب روي بوم خلق شده‌اند به نمايش درآمده است. حامد گفت: اين مجموعه با نقاشي کردن از پرتره‌هاي آزاد شروع شد و کم‌کم به سمت فيگور رفت. اين فيگورها در فضاهاي مختلف قرار گرفتند و ترکيب آنها به يک ديالوگ دروني منجر شد.

حامد افزود: بعضي از فيگورها در فضاهاي عمومي شهر مثل مترو و اتوبوس قرار دارند. زماني که انسان در چنين فضايي حضور دارد به صورت ناخودآگاه تحت تاثير ديگران قرار مي‌گيرد و نوعي درهم تنيدگي به وجود مي‌آيد که خواستم آن را در آثار خود نشان دهم. بخش ديگر آثار در فضاي غيرشهري هستند و اتفاقي در آنها مي‌افتد. چيزي که دوست دارم در آثار خود به آن برسم رخ دادن يک اتفاق است، انگار که بوم نقاشي مانند صحنه تئاتر است و اتفاقي در آن رخ مي‌دهد. اين موضوع براي من هيجان و انرژي مضاعف ايجاد مي‌کند تا آن اتفاق را نقاشي کنم. حس مي‌کنم آثار از حالت بي‌تحرکي خارج مي‌شود و همه فيگورها در حال حرکت يا انجام کاري هستند.

او با اشاره به نقوش تزييني که در بعضي از آثار وجود دارد گفت: نقش‌هايي از قالي‌هاي ترکمن، کوزه‌هاي سيلک کاشان و... را در نقاشي‌هاي خود وارد کردم و اين موتيف‌هاي قديمي بارِ معنايي ضمني به آثار اضافه کرد. انتخاب اين نقوش بيشتر به دليل علاقه شخصي من به آنها بود اما حضور آنها باعث شد هويت آثار مشخص‌تر شود و از فرم‌هاي آبستره صرف دور شوم.

حامد درباره خطوط به هم پيچيده‌اي که فيگورها را شکل داده‌اند گفت: اين تابلوها از اسکيس‌هاي پرخط سرچشمه گرفته‌اند. اسکيس پر خط به اين صورت است که خط‌هاي کمرنگ زيادي تکرار مي‌شوند تا يک فرم شکل بگيرد. براي کشيدن نقاشي‌ها ابتدا يک اسکيس کوچک انجام مي‌دادم که ترکيب‌بندي فيگورها در آن شکل مي‌گرفت، اما در زمان نقاشي کردن توجه زيادي به اسکيس نداشتم و آزادانه کار مي‌کردم.

او درباره بخش ديگري از آثار اين مجموعه گفت: تعدادي از تابلوها که در ابعاد کوچک و داخل قاب قرار دارند از اسکن ساير نقاشي‌ها به وجود آمده‌اند. براي اين کار تغييراتي در طرح‌هاي اسکن شده ايجاد کرده و در فرم و رنگ آنها دست بردم تا طرح‌هاي جديدي به وجود آيد و سپس آن طرح‌ها را چاپ کردم.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
خرید اثر توسط آقای مرادخانی در حراج تهران یک کار فرهنگی بود یا یک پز سیاسی با پول بیت المال؟

   
آخرین اخبار  
معاون هنری نشان هنری‌اش را برگرداند
نمایشگاه "من" در گالری خط سفید به روایت آزاده تیموریان
فراخوان ششمین جشنواره کارتون و کاریکاتور رومانی
نمایشگاهی از آثار هنرمندان ایرانی و غیر ایرانی با عنوان "بر چهره جهان رنگ نهادن"
نمایشگاه نقاشی «بوی بادام» در خانه هنرمندان
آخرین نمایشگاه گالری سیحون 2
نشست گفتمانی کیوریتوری به 6 تیر ماه موکول شد
هنرجویان ایرج شافعى در گالرى زمان هنر
دفاع علی جنتی از اعطای نشان درجه یک هنری به سید مجتبی حسینی
جشن تولد متولدین خرداد ماه
برگزاری نمایشگاه "معماری ایرانی از نگاه من"
38 افتتاحیه و 45 فرصت گالری گردی درآدینه اول تیرماه
برگزاری اختتامیه جشنواره ملی عکس "احیاء"
آثار «پیکاسو» و «مونه» در حراج این هفته کریستیز لندن
افتتاح نمایشگاه گروهی عکس در گالری ایده پارسی


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph