5946
تاریخ انتشار : 10:20:13 , 1397/03/23    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

نمایشگاه "بوسه دزدانه" در گالری ثالث به روایت تاها حامد
تاها حامد گفت: زمانی که انسان در فضای عمومی حضور دارد به صورت ناخودآگاه تحت تاثیر دیگران قرار می‌گیرد و نوعی درهم تنیدگی به وجود می‌آید.

به گزارش ايوانا،  نمايشگاه نقاشي تاها حامد با عنوان "بوسه دزدانه" در گالري ثالث برپاست. در اين نمايشگاه 18 اثر که در طول 4 سال با تکنيک اکريليک و مرکب روي بوم خلق شده‌اند به نمايش درآمده است. حامد گفت: اين مجموعه با نقاشي کردن از پرتره‌هاي آزاد شروع شد و کم‌کم به سمت فيگور رفت. اين فيگورها در فضاهاي مختلف قرار گرفتند و ترکيب آنها به يک ديالوگ دروني منجر شد.

حامد افزود: بعضي از فيگورها در فضاهاي عمومي شهر مثل مترو و اتوبوس قرار دارند. زماني که انسان در چنين فضايي حضور دارد به صورت ناخودآگاه تحت تاثير ديگران قرار مي‌گيرد و نوعي درهم تنيدگي به وجود مي‌آيد که خواستم آن را در آثار خود نشان دهم. بخش ديگر آثار در فضاي غيرشهري هستند و اتفاقي در آنها مي‌افتد. چيزي که دوست دارم در آثار خود به آن برسم رخ دادن يک اتفاق است، انگار که بوم نقاشي مانند صحنه تئاتر است و اتفاقي در آن رخ مي‌دهد. اين موضوع براي من هيجان و انرژي مضاعف ايجاد مي‌کند تا آن اتفاق را نقاشي کنم. حس مي‌کنم آثار از حالت بي‌تحرکي خارج مي‌شود و همه فيگورها در حال حرکت يا انجام کاري هستند.

او با اشاره به نقوش تزييني که در بعضي از آثار وجود دارد گفت: نقش‌هايي از قالي‌هاي ترکمن، کوزه‌هاي سيلک کاشان و... را در نقاشي‌هاي خود وارد کردم و اين موتيف‌هاي قديمي بارِ معنايي ضمني به آثار اضافه کرد. انتخاب اين نقوش بيشتر به دليل علاقه شخصي من به آنها بود اما حضور آنها باعث شد هويت آثار مشخص‌تر شود و از فرم‌هاي آبستره صرف دور شوم.

حامد درباره خطوط به هم پيچيده‌اي که فيگورها را شکل داده‌اند گفت: اين تابلوها از اسکيس‌هاي پرخط سرچشمه گرفته‌اند. اسکيس پر خط به اين صورت است که خط‌هاي کمرنگ زيادي تکرار مي‌شوند تا يک فرم شکل بگيرد. براي کشيدن نقاشي‌ها ابتدا يک اسکيس کوچک انجام مي‌دادم که ترکيب‌بندي فيگورها در آن شکل مي‌گرفت، اما در زمان نقاشي کردن توجه زيادي به اسکيس نداشتم و آزادانه کار مي‌کردم.

او درباره بخش ديگري از آثار اين مجموعه گفت: تعدادي از تابلوها که در ابعاد کوچک و داخل قاب قرار دارند از اسکن ساير نقاشي‌ها به وجود آمده‌اند. براي اين کار تغييراتي در طرح‌هاي اسکن شده ايجاد کرده و در فرم و رنگ آنها دست بردم تا طرح‌هاي جديدي به وجود آيد و سپس آن طرح‌ها را چاپ کردم.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
درخشش شش ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2018
راه یابی 604 اثر از 485 هنرمند به جشنواره تجسمی فجر
اختتامیه جشنواره هنر ایران
یادداشت معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره دغدغه‌های این روزهای هنر
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی بلژیک
نمایشگاه "فرسایش" به روایت حمیده گل‌محمدی
معرفی منتخبان3 بخش دیگر جشنواره «هنر مقاومت»
گالری آس میزبان "شوخ‌طبعی، اضطراب، ترکیب‌بندی"
برگزاری نمایشگاه عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین
دومین روز نشست جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی در فرهنگستان هنر
آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
گالری ساربان میزبان «خاطرات رنگ‌یافته»
79 اثر در مرحله نهایی انتخاب بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره فجر
برپایی نمایشگاه "محفظه‌های من" در گالری ویستا
برگزاری آیین افتتاح نمایشگاه و اهدا جوایز ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph