5960
تاریخ انتشار : 15:00:08 , 1397/03/23    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

نمایش نقاشی های دنیا رستمی در گالری ماه
"قاراچوخا اویان" عنوان دومین نمایشگاه نقاشی انفرادی دنیا رستمی است که از 25 خرداد تا 12 تیرماه در گالری ماه برگزار می‌شود.

به گزارش ايوانا، دنيا رستمي گفت: قارا چوخا اويان دومين نمايشگاه نقاشي من است و در اين نمايشگاه مجموعه‌اي از نقاشي‌هايم که روايت داستاني دارند را در معرض ديد علاقه‌مندان مي‌گذارم.

اين نقاش جوان ادامه داد: من ذهن قصه گويي دارم و نقاشي‌هايم هر يک روايت داستاني مستقلي دارند و با هم يک کليت را مي سازند. نقاشي اين مجموعه نيز از سال 1394 به اين سمت شکل گرفته‌اند و بخشي از نقاشي‌هاي اين مجموعه پيش از برپايي نمايشگاه‌ام به فروش رفته‌اند.

رستمي با اشاره به تکنيک و فرم و ابعاد نقاشي‌هايش گفت: در اين نمايشگاه بيش از 30 نقاشي که هر يک ابعاد خاص خودشان را دارند به نمايش در مي‌آيند. برخي از اين نقاشي‌ها بر روي مقوا اجرا شده‌اند و برخي نيز بر روي فيبر هايي که فرم‌هاي منظمي ندارند. تکنيک تمام نقاشي‌هاي اين مجموعه ترکيب مواد است.

او ادامه داد: همه آدمها زماني که درد داريم و ناراحت هستيم به زبان مادري‌مان حرف مي‌زنيم و من با اين که در تهران متولد شده‌ام اما زبان مادري‌ام ترکي است و زماني که مي‌خواهم از دردهايم حرف بزنم به زبان ترکي حرف مي‌زنم. در اين مجموعه نيز به نوعي از دردهايم حرف زده‌ام، دردهايي که تنها درد من نيست درد جامعه انساني است.

 رستمي درباره عنوان نمايشگاهش گفت: در اساطير و فولکلور آذربايجان براي هر فرد، شخصيتي وجود دارد به نام "قاراچوخا " که وظيفه‌اش نگهباني و حفاظت از اوست. تاکنون هيچ توصيفي از شخصيت قاراچوخا نشده است اما اگر فردي خوشبخت باشد مي‌گويند که قاراچوخاي او بيدار است و اتفاقات خوب در زندگي او مي‌افتد. "قاراچوخا "اشرار را دفع مي کند.

او افزود: اگر قاراچوخاي شخصي بيدار باشد، او را از هر گونه آسيب و صدمه محافظت مي‌کند، و اگر خواب باشد، انواع مخاطرات به سراغ شخص خواهد آمد. در قديم در شهرهاي آذربايجان مرسوم بوده است که در شب چهارشنبه سوري هر يک از افراد تعدادي سنگ را از شرق به غرب مي‌چيد و روي هر يک از سنگ‌ها نامي مي‌نوشتند و روي نخستين سنگ نام قارا چوخا را مي‌نوشتند و پس از اآن نام پدر, مادر ,فرزند و همين‌طور اين نام‌ها ادامه پيدا مي‌کرد.

رستمي ادامه داد: با اين کار قصد داشتند که قارا چوخاي آن فرد بيدار باشد و حافظ جان,خانواده و مال او باشد. هنوز اين رسم در برخي از شهرهاي کوچک آذربايجان اجرا مي‌شود. من نيز با الهام از اين اسطوره نقاشي‌هايم را خلق کرده‌ام.

دنيا رستمي متولد 1361 تهران و کارشناس نقاشي است. او از 10 سالگي تا پيش از درگذشت محمد ابراهيم جعفري شاگرد او بوده است. دنيا رستمي نخستين نمايشگاه نقاشي‌اش را در سال 1384 در گالري هنر فرهنگسراي ارسباران برپا کرد و تاکنون آثارش در بيش از 8 نمايشگاه گروهي در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته است.

نمايشگاه نقاشي دنيا رستمي از 25 خرداد تا 12 تيرماه در گالري ماه برپاست. گالري ماه در خيابان افريقا (جردن) بلوار گلستان, پلاک 16 واقع شده است و روزهاي يکشنبه تعطيل است.

 

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
درخشش شش ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2018
راه یابی 604 اثر از 485 هنرمند به جشنواره تجسمی فجر
اختتامیه جشنواره هنر ایران
یادداشت معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره دغدغه‌های این روزهای هنر
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی بلژیک
نمایشگاه "فرسایش" به روایت حمیده گل‌محمدی
معرفی منتخبان3 بخش دیگر جشنواره «هنر مقاومت»
گالری آس میزبان "شوخ‌طبعی، اضطراب، ترکیب‌بندی"
برگزاری نمایشگاه عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین
دومین روز نشست جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی در فرهنگستان هنر
آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
گالری ساربان میزبان «خاطرات رنگ‌یافته»
79 اثر در مرحله نهایی انتخاب بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره فجر
برپایی نمایشگاه "محفظه‌های من" در گالری ویستا
برگزاری آیین افتتاح نمایشگاه و اهدا جوایز ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph