6195
تاریخ انتشار : 11:13:41 , 1397/05/07    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

برگزاری چهارمین حراج ملی
چهارمین دوره حراج ملی 4 و 5 مرداد ماه برگزار شد.

به گزارش ايوانا،  مجموعه نفيس قرآن‌هاي مطلا که شامل بزرگ‌ترين و کوچک‌ترين قرآن‌هاي طلا و نقره جهان است، با 7 ميليارد تومان ارزشمندترين اثر هنري چهارمين دوره حراج ملي بود.

بنابر اعلام روابط‌عمومي حراج ملي، در پايان دومين و آخرين شب اين حراج، ميزان خريد هنردوستان و مجموعه‌داران از مرز 18وميليارد تومان گذشت.

ارزشمندترين اثر معنوي و هنري که در چهارمين دوره حراج ملي عرضه شد، دو جلد قرآن مجيد نفيس بود که با قيمت پايه 4 ميليارد تومان معرفي شد و به قيمت7 ميليارد تومان فروخته شد.

اين مجموعه شامل بزرگ‌ترين قرآن طلا و نقره جهان است که توسط دکتر رائين اکبر خانزاده، در 604 صفحه با خط عثمان طه حکاکي شده است. در ساخت اين اثر1.5 کيلوگرم شمش طلاي24 عيار،15 کيلوگرم نقره و 80 کيلوگرم مس به کار رفته است. ابعاد جلد اين قرآن نفيس 141 در91 سانتي‌متر است و توسط استاد مهدي عسگري قلم‌زني شده است.

کوچک‌ترين قرآن طلا و نقره جهان نيز ديگر اثر ارزشمند اين مجموعه بود که  در آن سوره‌ها بر روي ورق طلا با ابعاد16  در 12 سانتي‌متر حکاکي شده بودند. در ساخت اين اثر نيز از800 گرم طلا، 1.7 کيلوگرم نقره و 8 قيزاط برليان استفاده شده است. ساخت هنرمندانه هر يک از اين دو جلد قرآن حدود دو سال طول کشيده است.

حراج شب گذشته با تابلوي نقاشيخط احمد ميرزازاده که مزين به کلمه بسم‌الله بود، آغاز شد. اين اثر که با قيمت پايه ? ميليون تومان به حضار معرفي شد، در نهايت به مبلغ22 ميليون تومان فروخته شد.

پرتره دو متري امين‌السلطان که نقاشي ظريفي اثر مصورالملک از دوره قاجار است، با دو برابر قيمت پايه و به مبلغ1.3 ميليارد تومان به فروش رسيد.

تابلوي مينياتوري که توسط شاه‌عباس صفوي خلق شده و با کمک رضا عباسي به اتمام رسيده، در حراج ملي با قيمت پايه400 ميليون تومان معرفي شد اما علاقه مجموعه‌داران به اين اثر سبب شد تا با در نهايت با قيمت يک ميليارد و20 ميليون تومان چکش بخورد. عليرضا عباسي، هنرمند خوشنويس هم در حاشيه اين اثر خوشنويسي کرده است.

در چوبي که با قلم ميرزا آقا امامي به نقاشي‌هاي مينياتوري مکتب اصيل صفويه مزين شده، در چهارمين دوره حراج ملي با قيمت 300 ميليون تومان به مجموعه‌داران پيشنهاد و در نهايت با رقم 800 ميليون تومان چکش خورد. يک جعبه لاکي از همين هنرمند نيز پس از يک رقابت 250 ميليون توماني با رقم 550 ميليون تومان به فروش رسيد.

علاوه بر اين دو اثر ميرزا آقا امامي، اثر مينياتور سوخته چرم يکي از شاگردان وي نيز شب گذشته با قيمت ??? ميليون تومان به فروش رسيد. اين مينياتور که توسط حسين خطايي خلق شده متعلق به دوره پهلوي است و با ظرافت صحنه بازي چوگان را به تصوير کشيده است.

يک اثر قلمزني از مهدي علمداري که يکي از جنگ‌هاي نادرشاه افشار را بر زمينه يک سيني حکاکي کرده است با قيمت پايه 200 ميليون تومان معرفي و سرانجام به قيمت 420 ميليون تومان چکش خورد.

به گزارش روابط عمومي اين رويداد در شب دوم حراج، دو نقاشي پشت شيشه از سيما عظيمي هم توجه هنردوستان را به خود جلب کرد و هر يک از اين آثار به قيمت 500 ميليون تومان فروخته شد. اين آثار با قيمت‌هاي150 و 170 ميليون تومان وارد حراج شده بودند. در شب اول نيز يک اثر ديگر از اين هنرمند با قيمت 95 ميليون تومان چکش خورد.

يکي از مجموعه‌هاي حراج،10 عصاي متنوع دوره قاجار بود که به قيمت100 ميليون تومان به فروش رسيد.

در نخستين شب اين حراج آثار متنوع هنري که اکثر آنها متعلق به هنرمندان جوان بود، توسط پژمان بازغي چکش خورد. از جمله آثاري که مورد استقبال هنردوستان و مجموعه‌داران قرار گرفت، نقاشي پشت شيشه اثر سيما عظيمي بود که با قيمت پايه 40 ميليون تومان معرفي و پس از رقابت جدي خريداران با قيمت ?? ميليون تومان به فروش رسيد.

اثر حجمي قلمزني‌شده مهدي علمداري نيز با استقبال هنردوستان حاضر در حراج مواجه شد و از قيمت پايه 50 ميليون تومان به 100 ميليون تومان رسيد.

نقاشي ابوالحسن غفاري که متعلق به دوره قاجاري است، رکورددار فروش شب اول حراج بود. رقابت هنردوستان و مجموعه‌داران براي خريد اين اثر از قيمت 110 ميليون تومان شروع شد و در نهايت روي مبلغ 240 ميليون تومان چکش خورد و به فروش رسيد.

ديگر بخش‌ شب اول حراج ملي، فروش تابلوهاي نقاشي خط هنرمندان جوان بود. يکي از آثار نقاشي خط که ديشب مورد استقبال قرار گرفت، اثر احمد ميرزازاده بود که با قيمت پايه 6 ميليون تومان عرضه شد اما در نهايت 24 ميليون تومان به فروش رسيد. نقاشي خط حميد طلوعي‌فرد نيز از قيمت پايه10ميليون تومان شروع شد و با قيمت28 ميليون تومان چکش خورد. اثر ميريعقوب سنگ‌تراش نيز با قيمت 10 ميليون تومان ارايه و در نهايت به قيمت17 ميليون تومان فروخته شد.

قسمتي از پرده کعبه که منقش به خوشنويسي اسماالله بود نيز ديشب از قيمت 50 ميليون تومان به85 ميليون تومان رسيد و فروخته شد.

 

چهارمين دوره حراج ملي طي دو شب در مرکز همايش‌هاي بين‌المللي رايزن تهران برگزار شد. حراج ملي که قصد داشت از هنرمندان جوان حمايت کند و بستري براي معرفي آنها به بازار هنر ايجاد کند، شب نخست را به ارايه و فروش آثار اين هنرمندان اختصاص داد و يک ميليارد و711 ميليون تومان فروش داشت. در شب دوم که آثار هنرمندان نامي و قدما عرضه شد، ارزش آثار فروخته شده به 16  ميليارد و344 ميليون تومان رسيد.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph