6412
تاریخ انتشار : 12:05:19 , 1397/07/01    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

حضور چشمگیر23 اثر ایرانی در میان گران‌قیمت‌ها
حراج کریستیز خاورمیانه برای دومین بار در لندن برگزار می‌شود.

به گزارش ايوانا،  بيست و پنجمين دوره کريستيز خاورميانه، با ارائه آثاري از هنرمندان 11 کشور منطقه، 2 آبان‌ماه برگزار مي‌شود. اين دومين بار است که کريستيز، حراج خاورميانه را در لندن و در حراج خانه خود برگزار مي‌کند.

نکته حائز اهميت اين دوره است که اين بار هم سهم يک‌چهارمي هنر ايران در آثار راه‌يافته به حراج حفظ شده و از ميان 96 اثر 23 کار ايراني چکش خواهد خورد. روي جلد کاتالوگ اين دوره کريستيز به اثري از استاد سيدمحمد احصايي اختصاص يافته که از او سه اثر در اين حراجي به فروش مي‌رسد.

بالاترين برآورد قيمت‌ها هم به آثاري از ايران، لبنان، سوريه و مصر تعلق دارد که در ميان آن‌ها هنرمندان ايراني بيشترين آثار گران‌قيمت را به خود اختصاص داده‌اند.

در نگاه آماري 23 اثر از ايران، 20 اثر از سوريه، 17 اثر از مصر، 13 اثر از لبنان و آثاري ديگر از عراق، تونس، عربستان، ترکيه،  فلسطين، مراکش و کويت در اين حراجي عرضه مي‌شود.

 

بالاترين قيمت‌هاي پيشنهادي

گران‌ترين اثر ارائه شده در اين دوره از حراج يک تابلوي نقاشي از هنرمند مصري، عبدالهادي الغازر است که به قيمت 460 تا 580 هزار دلار عرضه شده است.

پس از آن در محدوده قيمت 160 تا 230 هزار دلار مجسمه‌اي از پرويز تناولي و يک نقاشي از هنرمند لبناني، ايمن بعلبکي ارائه شده است. در رتبه بعدي هم اثري از منير فرمانفرماييان قرار دارد که به قيمت 160 تا 200 هزار دلار چکش مي‌خورد.


17 هنرمند ايراني حاضر در حراج بيست و پنجم

پرويز تناولي هنرمند معاصر ايران است که در صدر آثار گران‌قيمت ايراني حراج کريستيز خاورميانه قرار دارد. مجسمه‌اي از مجموعه "ديوار" که قيمت 160 تا 230 هزار دلار براي آن پيش‌بيني شده است و اثر نقش برجسته  برنزي از مجموعه "عشاق" او نيز 33 تا 45 هزار دلار قيمت‌گذاري شده است در دوره حراج عرضه شده است.

اثري از منير فرمانفرماييان با نام "طراحي در شيشه" در رتبه دوم آثار گران‌قيمت ايراني اين دوره قرار دارد و قيمت 160 تا 200 هزار دلار براي آن پيشنهاد شده است.


محمد احصايي بيشترين تعداد آثار را در ميان هنرمندان ايراني بيست و پنجمين دوره کريستيز خاورميانه دارد و 3 اثر از او در حراج چکش خواهد خورد. اثري که بر روي جلد کاتالوگ حراج به چاپ رسيده است به همراه يک اثر ديگر او 78 تا 100 هزار دلار قيمت گذاري شده‌اند. همچنين اثري با نام "نرگس‌هاي زرد" به قيمت 110 تا 150 هزار دلار چکش مي‌خورد.

آثار حسين زنده‌رودي و فرهاد مشيري با قيمت مشابه در اين حراج ارائه‌ شده‌اند. تابلوي مشيري با نام 4159 از اعداد فارسي نوشته شده بر سطح بوم شکل گرفته است و تابلوي نقاشي خط زنده رودي که SATAME نام دارد  هر دو 110 تا 150 هزار دلار چکش مي‌خورند.


کامران يوسف زاده Y. Z. KAMI تابلويي با نام "گنبد آبي 2" را در اين مجموعه دارد که قيمت 91 تا 130 هزار دلار براي آن پيشنهاد شده است.

در رتبه بعدي قيمت‌ها اثري از سهراب سپهري که در ايران رکورددار بالاترين قيمت آثار هنري است، قرار دارد. اين تابلو که "سه درخت بلند و باريک" نام دارد 78 تا 100 هزار دلار چکش مي‌خورد. نصراله افجه‌اي نيز با دو اثر در حراج کريستيز حضور دارد که يکي از آن‌ها 78 تا 100 هزار دلار قيمت‌گذاري شده و اثر ديگر 29 تا 36 هزار دلار  چکش مي‌خورد.


تابلوي نقاشي رضا درخشاني از مجموعه "شکار" نيز  در بيست و پنجمين دوره کريستيز خاورميانه به قيمت  65 تا 90 هزار دلار ارائه شده است.

منوچهر يکتايي با دو اثر در حراج کريستيز حضور دارد که قديمي‌ترين آثار ايراني اين دوره از حراج نيز هستند. نقاشي فيگوراتيو او که سال 1963 خلق‌شده 52 تا 77 هزار دلار  قيمت‌گذاري شده و اثر طبيعت بي‌جان که سال 1966 نقاشي شده است 20 تا 26 هزار دلار پيش‌بيني شده است.


اثري از کوروش شيشه‌گران 46 تا 65 هزار دلار قيمت‌گذاري شده و پس از آن دو اثر از شيرين نشاط حضور دارد که با قيمت يکسان 33 تا 51 هزار دلار چکش مي‌خورد.

از مارکو گريگوريان تابلويي با نام "پسته" که سال 1968 خلق شده است به قيمت 26 تا 32 هزار دلار ارائه شده و تابلويي از سونيا بالاسانيان که سال 1974 خلق شده است 20 تا 26 هزار دلار چکش مي‌خورد.


آثاري از رکني حائري‌زاده و افشين پيرهاشمي با قيمت مشابه 16 تا 23 هزار دلار  در بيست و پنجمين دوره کريستيز خاورميانه عرضه شده است و مجسمه‌اي از بهمن دادخواه به قيمت  13 تا 19 هزار دلار پيش‌بيني شده است.

بخش نمايشگاهي بيست و پنجمين دوره کريستيز خاورميانه 20 اکتبر (28 مهر) برپا مي‌شود و پس از 4 روز فرصت تماشاي آثار، حراج اين دوره ساعت 7 بعدازظهر چهارشنبه 24 اکتبر (2 آبان) برگزار مي‌شود.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph