6443
تاریخ انتشار : 10:28:02 , 1397/07/07    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

دومین نمایشگاه هنرهای تجسمی چهره های ماندگار ایران
دومین نمایشگاه هنرهای تجسمی چهره های ماندگار ایران با عنوان «قاب تجلی» با نمایش نقوشی برانگیخته از عمق روح به پاسداشت ماندگاری آنان، عصر جمعه طی آیینی همراه با گلایه، تاسف و پیشنهاد و امید اهالی هنر در گالری «استاد ممیز» خانه هنرمندان ایران گشایش یافت. هنرنمایی چهره های ماندگار با طعم گلایه


گشايش قاب تجلي؛جلوه هنرنمايي چهره هاي ماندگار با طعم گلايه
به گزارش ايوانا، گشايش نمايشگاه قاب تجلي در فضايي آکنده از عطر هنر و با حضور گرم اهالي کهن فرهنگ و هنر اين سرزمين، تداعي کنندگان حقيقي «صورتگر نقاشم، هر لحظه بتي سازم» با آييني سراسر مهر و صميميت اما با طعم گلايه و دلتنگي اهالي هنر از روزگار بي مهر در سالن استاد شهناز خانه هنرمندان ايران همراه بود.

محمود اسعدي دبير نمايشگاه «قاب تجلي» در اين آيين ضمن ابراز گله از توقف برنامه چهره هاي ماندگار ، هدف از برگزاري نمايشگاه «قاب تجلي» را تداوم حرکت و جريان اصيل و اساسي انتخاب چهره ماندگار در کشور عنوان کرد.

وي افزود: در دو دهه اخير فرصتي فراهم شد تا بهترين شخصيت‌هاي صاحب سبک در هنرهاي تجسمي به عنوان چهره ماندگار معرفي شوند و برپايي اين نمايشگاه فرصت مغتنمي است تا آثار اين هنرمندان شاخص به نمايش عموم گذاشته شود تا فرصت آشنايي همه اقشار جامعه به ويژه جوانان با آثار آنها فراهم شود.

اسعدي به حضور بهترين استادان نقاشي و خوشنويسي در اين نمايشگاه اشاره کرد و گفت: هدف نمايش اين آثار است و نه فقط فروش و اهميت اين نمايشگاه اين است که براي اولين بار حدود 20 نفر شخصيت درجه يک هنري جمع مي شوند که اين خود يک تحول است.
وي ابراز اميدواري کرد: سومين نمايشگاه با همکاري جوانان و نظارت اساتيد هنرهاي تجسمي برگزار شود.

**ابراز تاسف مديرعامل خانه هنرمندان از توقف همايش چهره هاي ماندگار
دکتر مجيد رجبي معمار مديرعامل خانه هنرمندان ايران نيز در اين آيين گفت: متاسفيم که همايش معرفي چهره هاي ماندگار به عنوان يک کار بزرگ که در دوره هاي مختلف انجام مي شد و يکي از نقاط مثبت در جهت تقدير چهره هاي ماندگار بود، چندسالي متوقف شد.

صدا وسيما و بقيه دست اندرکاران فرهنگي کشور خواست اين کار را ادامه دهند و همت کرده و مجددا انتخاب و معرفي چهره ماندگار فرهنگ و هنر کشور ادامه پيدا کند. 

رجبي معمار افزود: سالانه شايد 300 رخداد فرهنگي در يکي از سالن هاي خانه هنرمندان انجام مي شود و اين خانه به برکت وجود بزرگان هنر و قدرشناسي آنان، خوشحال است که در اين شکرانه سهيم است.

**مسئولان ما فقط در سخن اعتبار هنرمندان را قبول دارند
غلامحسين اميرخاني استاد خوشنويسي کشور نيز در اين آيين گفت: اصل جريان زندگي انسان ها در روي کره زمين متصل و دوام يافته و مفتخر به هنر است روح و معناي حيات بشري را مي شود از آثار هنري دريافت کرد که اگر نبود انسان ها مي خواستند از چه چيزي الهام بگيرند.

اين استاد خوشنويسي با تاکيد بر نياز به الگوسازي در جامعه و برجسته کردن شخصيت هاي موثر در عرصه خدمات اجتماعي، افزود: چهره ماندگار، بلافاصله فرهيختگي را به ياد مي آورد که اگر اين نباشد يک مهارتي است که آدم با استعداد در اثر مرور زمان مي تواند به آن مقامات نخبگي برسد و اين خود نقض غرض مي شود.

وي افزود: جامعه اي که مي خواهد الگوسازي کند بايد در وهله اول به بخش معنايي و باطني و معنوي اهميت دهد، چهره هايي توانسته اند صورت و باطن جامعه را تحت تاثير قرار دهند.

وي اظهار داشت: سال اولي که برنامه هاي چهره هاي ماندگار بنا بود تصميم گيري و شروع شود، با توجه به حساسيت موضوع در انجام يک برنامه علمي و فرهنگي و عظمت چنين جايگاهي که نامش تن هر آدم با شهامتي را حتي مي لرزاند، مشاوره با اهالي هنر صورت گرفت.

اين استاد خوشنويسي همچنين گفت: در آغاز اين برنامه فرهنگي پيشنهاد دادم براي عمق و دوام بهتر و معناي درست تر، از خود نخبگان جلسه و هياتي بدون دخالت دولت و تلويزيون تشکيل شود و خود تصميم بگيرند.

اميرخاني افزود: خوب و زيبا صحبت کردن به همه عنايت شده اما دست همه به عمل کردن نمي رسد، در تاريخ اجتماعي و اديان و علم و هنر هم آدم هاي انگشت شماري هستند که به آنچه مي گويند عمل مي کنند.

وي همچنين اظهارداشت: جامعه کنوني خيلي مي تواند به کساني که در کلام به زيبايي حرف مي زنند، فرصت ببخشد، بدون اينکه بتوانند در عمل به آن کلام زيبا سهمي داشته باشند.

اميرخاني با اشاره به انتظار معقول اهالي فرهنگ و هنر در ارج گذاري به آنان گفت: مسوولان ما در لفظ و سخن اعتبار هنرمندان را قبول دارند اما در عمل کمترين بودجه را وزارت فرهنگ و ارشاد دارد.

**پيشنهاد تشکيل دپارتمان تحليل اهالي هنر از سوي استاد نستعليق
جواد بختياري استاد خوشنويسي و نستعليق نيز گفت: جامعه به شدت به نشست هاي فرهنگي و به نگاه هاي رخ به رخ به جهت اين که فرصتي براي حسرت و کينه نمي گذارد، نيازمند است.
وي افزود: برنامه چهره هاي ماندگار تصورش تجليل از نخبه هاي فرهنگ و هنر است و عموما به سمت تجليل از هنر و هنرمندان مي رويم اما به سمت تحليل نمي رويم.
وي گفت: به عنوان مثال ميرعماد و سلطان محمدنقاش و ديگران تجليل مي‌شوند اما کسي نمي‌گويد ميرعماد و سلطان محمد نقاش که بودند؟ ميرعماد که بود که شد، ميرعماد يا سلطان محمد نقاش چه شد که شد سلطان محمد نقاش.
اين استاد خوشنويسي يادآور شد: وقتي ما بر اساس فرضيات و عاطفه تجليل مي‌کنيم در دفاع، گرفتار مي‌شويم، در حوزه هنر عموما به جاي تجليل که امر پسنديده‌اي است، براي دوام کيفيت روند هنريمان بايد حتما معطوف به تحليل، بازپرداخت و شناخت شويم، تا بتوانيم در جامعه بين المللي پاسخگو باشيم.
بختياري اذعان داشت: اين نقش جدي جامعه هنري ما است، پيشنهاد مي‌دهم دپارتماني را در چهره هاي ماندگار براي تحليل، فعال کنند که اين امر مبارکي است و آن وقت با ايمان و عقل تجليل خواهيم کرد.

**ابراز اميد استاد خوشنويسي به بازگشت کشور به جايگاه اسطوره اي
حسين محجوبي نقاش صاحب نام معاصر ايران و از چهره‌هاي بين‌المللي هنر نقاشي نيز گفت: افتخار مي کنم در سرزميني زندگي مي کنم که زادگاه فرهنگ و هنر و انديشه است و هميشه در طول تاريخ پر فراز و نشيب فرهنگ و هنر جايگاه ويژه اي داشته و سرزمين ما همچنان در طول اين فراز و نشيب‌ها استوار مانده است.
وي ابراز اميدواري کرد: کشور از اين دوران پرتنش بگذرد و به جايگاه زادگاه اسطوره اي فرهنگ و هنر خود برسد.
به گفته محمود اسعدي دبير همايش چهره هاي ماندگار و نمايشگاه در تدام همايش سابق چهره هاي ماندگار حدود 35 اثر از 15 چهره و پنج نامزد چهره ماندگار کشور در اين نمايشگاه در معرض ديد عموم قرار گرفته است.
محمود فرشچيان، محمد احصايي، غلامحسين اميرخاني، نصرالله افجه‌اي، جليل رسولي، يدالله کابلي، کيخسرو خروش، محمدحسين حليمي، محمد سلحشور، عباس اخوين، علي‌اکبر صادقي، حبيب‌الله آيت‌اللهي، عبدالصمد حاج صمدي، امير احمد فلسفي، علي شيرازي، اسرافيل شيرچي، جواد بختياري و عين الله صادق زاده، جواد بختياري و حسين محجوبي صاحبان آثار نمايشي قاب تجلي هستند.
قاب تجلي به عنوان جلوه اي از هنرنمايي بزرگان فرهنگ و هنر به همت خانه هنرمندان و ستاد چهره هاي ماندگار برپا شده و تا 15 مهرماه پذيراي شيفتگان هنر است.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph