6520
تاریخ انتشار : 16:26:08 , 1397/07/19    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  
این بار موسسه حقوقی عدالت‌محوران طوبی
داستان تکراری فراخوان‌های جعلی طراحی نشانه
موسسه حقوقی عدالت‌محوران طوبی طراحان گرافیک را مانند بسیاری از فراخوان ها مورد لطف قرار داد.
ايوانا: در فضاي هنري امروز فراخوان‌هاي کشوري و بين‌المللي زيادي منتشر مي‌شود. بيشتر آن‌ها جشنواره‌هايي هستند که آثار هنري شرکت‌کنندگان در آن به رقابت گذاشته مي‌شود و داوران متخصص، کار قضاوت کيفي آثار را بر عهده دارند. در اين ميان دسته‌اي از فراخوان‌ها هستند که کمتر نمونه خارجي دارند اما در داخل کشور بيشتر ديده مي‌شود.

هرازگاهي خبر فراخوان طراحي نشانه (لوگو) در سايت‌هاي هنري و خبري منتشر مي‌شود. کارفرما به جاي سفارش دادن به يک طراح حرفه‌اي، تصميم مي‌گيرد که از سليقه و هنر تعداد بيشتري طراح استفاده کند و امکان انتخاب از بين چندين طرح را داشته باشد. بر خلاف فراخوان‌هاي هنري که رقابت‌ها بر اساس کيفيت کار و توسط استادان فن قضاوت مي‌شوند، در اين‌جا ما با يک سفارش‌دهنده با سليقه خاص خود مواجهيم و همين نقطه شروع حرف و حديث‌ها در مورد فراخوان‌هاي طراحي لوگو است.

اشکالات زيادي از طرف اهل فن به اين‌گونه فراخوان‌ها گرفته مي‌شود. نخست اين‌که در برخي از اين‌ها، جايزه تعيين شده بسيار کمتر از دستمزد يک طراح حرفه‌اي نشانه است. بدين‌ترتيب فراخوان عملاً تبديل به يک مسابقه بخت‌آزمايي مي‌شود که در آن کارفرما با هزينه‌اي خيلي کم تعداد زيادي طرح به دست مي‌آورد و تعداد زيادي طراح وقت زيادي صرف مي‌کنند و حتي نفر برنده نيز به جايزه‌اي درخور زحمتي که کشيده دست پيدا نمي‌کند.

باز در ميان آن دسته از فراخوان‌هايي که جايزه مناسبي دارند، مشکلات بعدي پديدار مي‌شوند. مثلاً نحوه‌ي داوري آثار مشکل عمده‌اي است که گريبانگير اين فراخوان‌هاست. بسيار مي‌بينيم که طرح منتخب فاقد مولفه‌هاي يک ديزاين مناسب است و عملاً اين باعث دلسردي شرکت‌کنندگان حرفه‌اي‌تر مي‌شود. هرچند سليقه کارفرما در اين ميان تعيين‌کننده است اما اغلب آن‌ها زحمت استفاده از نظر استادان يا حتي يک طراح گرافيک خبره را در انتخاب و داوري به خود نمي‌دهند و لوگوي برگزيده با نظر افرادي نظير هيات مديره موسسه انتخاب مي‌شود و تبعاً نمي‌توان انتظار داشت که طرح منتخب از لحاظ مباني حرفه‌اي گرافيک راضي‌کننده باشد.

از تمام مشکلات گفته شده که بگذريم، آفت بزرگ‌تر اين‌گونه فراخوان‌ها، نبود منش حرفه‌اي در برگزاري و انتخاب آثار و اطلاع‌رساني است. در واقع کارفرما به وعده‌هاي داده شده عمل نمي‌کند و عملاً ما با يک فراخوان جعلي مواجه هستيم که تنها دستاورد آن تلف شدن ساعت‌ها وقت از چندين طراح گرافيک است.
اوايل تيرماه امسال فراخوان طراحي نشانه براي موسسه حقوقي طوبي در سايت‌هاي فراخوان هنري منتشر شد. جوايز نسبتاً مناسب آن (سه سکه، دو نيم‌سکه و يک ربع سکه براي نفرات اول تا سوم) اين تصور را به وجود آورد که کارفرما براي برند و نشانه‌ي خود ارزش قائل است و حاضر است هزينه مناسبي در ازاي طراحي يک نشانه باکيفيت بپردازد. با اين حال اتفاقاتي که پس از آن رخ داد متاسفانه نشان داد که برگزارکنندگان نه تنها براي برند خود که براي وقت و پيگيري‌هاي شرکت‌کنندگان هيچ ارزشي قائل نيستند.

12313234564.jpg

از روش عجيب دريافت آثار (ارسال صرفاً از طريق پست) بگذريم، پس از گذشت يک ماه از اعلام پايان مهلت، براي پيگيري با موسسه تماس گرفته شد که اعلام کردند به دليل تعداد زياد آثار رسيده، داوري هنوز انجام نگرفته و آثار همچنان ارسال مي‌شود! يعني يک ماه پس از پايان مهلت کماکان آثاري براي موسسه پست مي‌شود. رواداري در حد چند روز و چند هفته در اين زمينه امر بي‌سابقه‌اي نيست و به دليل  روش پستي دريافت آثار، مي‌شد اين تاخير را (ولي نه در حد يک ماه) پذيرفت.

پس از آن باز هم در فواصل چند هفته بعد چندين بار تماس گرفته شد و هر بار اعلام مي‌شد که هنوز داوري انجام نگرفته است. تا اين که دو هفته گذشته در تماسي که با موسسه گرفته شد، اعلام کردند که طرح انتخاب شده است! در پاسخ به اين پرسش که اين نتايج کي اعلام شده و طرح‌(هاي) برگزيده کدام هستند، گفته شد ما با خود شخص برنده (يعني فقط يک نفر) تماس گرفته‌ايم. اين رويه به هيچ وجه حرفه‌اي نيست و لازم است که طي يک خبر، نتايج اعلام شود و پرونده فراخوان بسته شود و ساير شرکت‌کنندگان حق دارند که بدانند نتيجه کار به کجا رسيده است که در مقابل اين رويه هم اين موسسه متاسفانه جواب درستي نداد.

چند روز بعد از باز هم تماس گرفته شد، و اين بار اعلام شد که طرح برگزيده داخل سايت است. يعني نشانه استفاده شده در سايت بي‌سروصدا عوض شد و برگزارکنندگان باز هم زحمت اطلاع‌رساني به خود نداده‌اند. حال بماند که نشانه‌اي که هم‌اکنون انتخاب شده چنان تکراري و دم‌دستي به نظر مي‌رسد که گويي به دست خود مسوولين يا يکي از آشنايان طراحي شده و برگزارکنندگان اساساً فراخوان را ناديده گرفته‌اند. متاسفانه با گران شدن قيمت سکه و برخورد غيرشفاف مسئولين، اين احتمال بيشتر به ذهن مي‌رسد.

در اين شکي نيست که حق طراحان است که اين موسسه موظف باشد حداقل در حد يک خبر نتيجه را به اطلاع شرکت‌کنندگان برساند، چند روز بعد مجدداً پيگيري انجام شد. اين بار اعلام شد که ما خبر اعلام نتايج را در سايت کار کرده‌ايم ولي الان پاک شده است! ابتدا مسوول محترم از اساس منکر قضيه شدند که قرار بوده به سه نفر جايزه داده شود و وقتي به ايشان يادآور شديم، مجدد حرف خود را عوض کردند که ما به هر سه نفر جايزه داده‌ايم و به آن‌ها خبر داده‌ايم.  اين تناقض در گفتار متاسفانه شک ما را بيشتر مي‌کند که اساساً اين فراخوان کاملاً جعلي بوده و به دلايلي، اين موسسه که مدعي آموزش‌هاي حقوقي است و خود را در کار قانون مي‌داند، به ساده‌ترين اصول حرفه‌اي برگزاري يک فراخوان پايبند نيست و علاوه بر ناديده گرفتن گفته‌هاي خود در شرايط فراخوان، حتي از اعلام يک خبر در راستاي شفاف شدن قضيه سر باز مي‌زند.

حال جمعي از طراحان شرکت کننده در اين فراخوان، حق خود مي‌دانند که موسسه‌اي که چنين فراخواني منتشر مي‌کند طي يک گزارش ساده اعلام کند که نفرات و آثار برگزيده کدام هستند. قضاوت در مورد طرح به زعم ايشان برگزيده (که در سايت موسسه الان استفاده مي‌شود) بر عهده‌ي اهل فن و نتيجه فراخوان و طرح منتخب براي آنها مهم نيست. مهم رعايت اصول حرفه‌اي و احترام گذاشتن به ده‌ها طراح است که ساعت‌ها وقت گذاشته‌اند و نشانه‌اي طراحي کرده‌اند و در دنياي تکنولوژي امروزي، مجبور شده‌اند آثار خود را چاپ کنند و با پست براي آن‌ها ارسال کنند.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph