6570
تاریخ انتشار : 10:44:59 , 1397/07/30    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

تقویت روابط هنری ایران و ایتالیا
سفیر کشور ایتالیا در تهران و معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تقویت و گسترش همکاری هنری دو کشور تأکید کردند.

به گزارش ايوانا، مائورو کونچاتوري؛ سفير ايتاليا در تهران، روز يکشنبه 29 مهرماه با سيدمجتبي حسيني؛ معاون امور هنري در اين معاونت ديدار و گفت و گو کرد.

سفير ايتاليا در تهران در اين ديدار با تأکيد بر گسترش و توسعه روابط هنري دو کشور ايتاليا و جمهوري اسلامي ايران گفت: فرهنگ هميشه در مسير خودش پيش مي‌رود و ما هيچ نگراني از ارتقا و پيشبرد روابط فرهنگي، هنري ايران و ايتاليا نداشته و نداريم و روابط فرهنگي ما همواره و مداوم در حال حرکت است. ايتاليا و ايران در زمينه هنري مي‌توانند فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري مشترکي داشته باشند. تمايل داريم دفتر فرهنگي ايتاليا را در تهران راه‌اندازي کنيم و اين اتفاق مي‌تواند در تقويت روابط فرهنگي، هنري ايتاليا و ايران موثر باشد؛ چون رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران هم در کشور ايتاليا فعاليت دارد؛ اين امکان و زمينه وجود دارد که برنامه‌هاي متعدد فرهنگي، هنري با ايران داشته باشيم و مردم ايران و ايتاليا از برنامه هاي هنري يکديگر استفاده کنند.

کونچاتوري در ادامه گفت: شخصيت‌هايي فرهنگي و هنري هستند که مي‌توان براي تقويت ارتباط و تعامل فرهنگي، هنري از آنان استفاده کرد. پرويز تناولي؛ مجسمه‌ساز ايراني که با زبان مجسمه‌سازي ايتاليا آشنايي دارد، بيژن بصيري، هنرمند ايراني که در ايتاليا فعاليت کرده است، نوين‌افروز؛ نوازنده پيانوي کلاسيک و اثر او درباره راه ابريشم که تلفيق موسيقي ايراني و غربي براساس يک کار پژوهشي درباره آواهاي موسيقي است و مي‌تواند نماد زيبايي از گفتمان فرهنگي، هنري ايران و ايتاليا باشد.

سفير ايتاليا در تهران افزود: هنرمندان ايتاليايي که يک بار در ايران برنامه اجرا مي‌کنند علاقه‌مند مي‌شوند که دوباره در ايران اجرا و يا اجراهاي مشترک با هنرمندان ايران داشته باشند. آهنگسازي ايتاليايي در آهنگسازي خود از رديف‌هاي موسيقي ايراني استفاده مي‌کند و اين بيانگر ارتباط با فرهنگ و هنر ايران است.

کونچاتوري در ادامه گفت: تفاهم نامه‌اي بين بنياد رودکي و ارکستر جوانان جهان در گذشته امضا شده که بر اساس آن اجراهاي مشترک، دوره‌هاي آموزشي و مسترکلاس‌هايي برگزار شده است.

سفير ايتاليا افزود: نيکلا پيوواني آهنگساز ايتاليايي که چندماه پيش کنسرتي در تالار وحدت داشت علاقه دارد دوباره براي برگزاري کنسرت موسيقي کلاسيک به ايران بيايد و با ارکستر سمفونيک تهران کنسرت برگزار کند.   همچنين ايران دوسال قبل در سه سالانه طراحي ميلان حضور داشت و ما علاقه داريم کشور ايران براي دوره آينده اين سه سالانه حضور داشته باشد. ما همکاري نزديکي با جشنواره‌هاي فجر داريم و گروهي از ايتاليا در جشنواره‌هاي فجر برنامه اجرا  مي‌کند.

سيدمجتبي حسيني؛ معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين ديدار گفت: ايتاليا و ايران به دليل پيشينه فرهنگي و تمدن کهن و چهره‌هاي درخشاني که در فرهنگ و فلسفه دارند، رابطه نزديک فرهنگي دارند. بهترين پايه گفت و گو، گفت و گوي فرهنگي است، معاونت امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در زمينه‌هاي تئاتر، موسيقي، هنرهاي تجسمي و مد و طراحي لباس فعاليت و آمادگي دارد با کشور ايتاليا در اين حوزه‌ها همکاري خود را تقويت کند. جشنواره‌هاي هنري فجر نيز فرصتي براي اين همکاري هستند که هنرمندان و گروه‌هاي ايتاليا در دوره‌هاي قبل جشنواره‌هاي فجر حضور داشته‌اند و اين روند و حضور تداوم خواهد داشت.

   حسيني افزود: همکاري ايران و ايتاليا مي‌تواند از رويدادها به فعاليت‌هاي آموزشي و پژوهشي نيز گسترش يابد. چنانکه سفير ايتاليا گفت رديف‌هاي موسيقي ايران دستمايه آهنگساز ايتاليا قرار گرفته است، بخشي از هنر ايران نيز کمتر در اروپا معرفي شده که اين بخش‌هاي کمتر معرفي شده مي‌تواند منبع الهامي براي هنرمندان ايتاليا باشد و به آشنايي هنرمندان ايتاليا با نگاه حکمت‌آميز هنرمندان ايران کمک کند و ارتباط و تعامل هنري را تقويت کند.

حسيني در ادامه گفت: تفاهم‌نامه همکاري بين وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ايران و وزير فرهنگ ايتاليا در سال 1394 امضا شد که بستر مناسبي براي همکاري است و مي‌توان براي مصاديق آن فکر و برنامه‌ريزي کرد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز براي ارتباط و فعاليت رايزني و دفتر فرهنگي ايتاليا در ايران آماده همکاري است.

معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: با شهرداد روحاني؛ رهبر ارکستر سمفونيک تهران و بنياد رودکي براي برنامه‌ريزي اجراي نيکولا پيوواني؛ آهنگساز ايتاليايي با ارکستر سمفونيک تهران مذاکره خواهيم کرد که برنامه مناسبي در همکاري مشترک است.

حسيني افزود: يکي از طرح‌هاي معاونت امور هنري ايجاد آتليه مشترک کشورهايي است که با ايران پيشينه مشترک و رابطه قويم و قديم فرهنگي دارند تا در اين آتليه‌ها، هنرمندان جوان دو کشور آثار هنري توليد کنند و فکر نو با فرهنگ کهن پيوند برقرار کند. به مناسبت نودمين سال روابط ديپلماتيک ايران و ژاپن اين آتليه قرار است ابتدا بين ايران و ژاپن راه‌اندازي و انجام شود و اميدواريم به زودي اين طرح را درباره ايران و ايتاليا نيز اجرا کنيم.

معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: بخشي از هشتمين جشنواره بين‌المللي مد و لباس فجر امسال در چابهار که منطقه ويژه و آزاد تجاري است؛ برگزار مي‌شود و زمينه فرهنگي مناسبي براي حضور کشور ايتاليا و دانشگاه برارا از اين کشور است. کشور ايران در زمينه طراحي پارچه و لباس و دوخت و دوز متنوع است و زنان بسياري در سيستان و بلوچستان در زمينه دوخت و دوز و طراحي پارچه فعاليت مي‌کنند. همچنين يک مدرسه عالي هنر در زمينه طراحي لباس در چابهار راه‌اندازي شده است که مي‌توان در اين زمينه نيز با کشور ايتاليا همکاري کرد.

حسيني ادامه داد: سال گذشته نمايشگاه عکس "مردم و سرزمين پشمينه‌پوش" از عکاس ايتاليايي در خانه هنرمندان ايران برگزار شد که براساس يک توافق قرار شد نمايشگاهي نيز از عکاسان ايران در ايتاليا برگزار شود که مقدمات آن فراهم  شده است و اميدواريم با همکاري کشور ايتاليا اين نمايشگاه در آينده نزديک برگزار شود.

حسيني گفت: اميدواريم در توسعه روابط فرهنگي و هنري نقش موثري داشته باشيم و نشان دهيم که زبان فرهنگ، زبان خواستني‌تر و موثرتري است.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph