6606
تاریخ انتشار : 14:06:03 , 1397/08/09    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

روایت هانی نجم از نمایشگاه دودلینگ‌آرت در گالری شروه
هانی نجم گفت: دودلینگ آرت کمک می‌کند فرد از سرگشتگی رها شده و کمتر دچار حالات روحی نامعلوم شود.
به گزارش ايوانا، نمايشگاه گروهي دودل‌آرت با گردآوري هاني نجم در گالري شروه برپاست و 102 اثر از 51 هنرمند در آن به نمايش درآمده است. نجم در گفت‌وگو با هنرآنلاين درباره شکل‌گيري اين مجموعه گفت: من شناختي از دودلينگ‌آرت نداشتم تا اينکه وارد کلاس‌هاي احمدرضا دالوند شدم تا اين هنر را بشناسم. پس از آن با نقدي که آقاي دالوند بر روي آثارم نوشت متوجه شدم نقاشي‌هاي من نيز در اين سبک جاي مي‌گيرند.
نجم ادامه داد: اگرچه اين سبک در ايران شناخته شده نيست اما در دنيا کاملا جا افتاده است و حتي در شهرها روزهايي مشخص مي‌شود تا افراد بتوانند روي ديواري که در نظر گرفته شده است آزادانه نقاشي کنند. اين سبک نيازي به آموزش ندارد و هنرمندان يا افراد عادي مي‌توانند به اين شيوه نقاشي کنند.
او درباره تعريف دودلينگ‌آرت گفت: دودلينگ نوعي تمرين خط‌خطي کردن با پشتيباني عقل است. نمونه بارز آن زماني است که با تلفن صحبت مي‌کنيد و همزمان روي کاغذ خط‌خطي مي‌کنيد. اين کار باعث تخليه و مهار انرژي شما مي‌شود و در عين اينکه ناخودآگاه است، نيم کره سمت چپ مغز که مربوط به عقل و هوش است را نيز به کار مي‌گيرد. در خارج از ايران روانشناسان از اين نقش‌ها براي تحليل شخصيت افراد استفاده مي‌کنند.
او با بيان اينکه در دنيا افراد زيادي هستند که به شکل جدي در سبک دودلينگ کار مي‌کنند، افزود: اين نقوش از ناخودآگاه انسان خارج مي‌شوند و طرح‌ها آزادانه و اتفاقي شکل مي‌گيرند. در خط‌خطي کردن ما مي‌خواهيم صرفا ذهن ناهوشيار را به يک شيوه خيالي به کارگيريم و تصاويري را که از ناخودآگاه به سطح مي‌آيند، ثبت کنيم. ممکن است فرم خاصي در اين خطوط پيدا شود و يا تصويري انتزاعي به دست بيايد.
نجم ادامه داد: وقتي دودلينگ به عادت روزمره تبديل شود و از فرآيند گنگ و سرگشتگي خارج شود، گويي فرد نيز از سرگشتگي رها شده و کمتر دچار حالات روحي نامعلوم مي‌شود. کنترل بر روحيات و مديريت بر روان شخصي، از ويژگي‌هاي انسان آگاه دوران جديد است. نکته بسيار مهم اين است که در مرحله "خط‌خطي" فرد تحت تاثير ضمير ناهوشيار است، اما در "دودلينگ" فرد با تسلط بيشتر بر خويشتن، از منبع لايزال ضمير ناهوشيار به عنوان ماده خام بهره مي‌گيرد. به عبارت روشن‌تر، تفاوت خط‌خطي با دودلينگ، در اين نکته است که در خط‌خطي فرد دچار امواج آزاد ذهني مي‌شود، اما در دودلينگ قادر مي‌شود امواج آزاد ذهني را به مهار و کنترل خود درآورد.
اين هنرمند ادامه داد: جامعه ما نياز دارد که برنامه‌هاي گروهي براي دودلينگ‌آرت در سطح شهر برگزار شود. در اين شلوغي و روزمرگي که زندگي افراد را دربر گرفته است، مردم به فضايي نياز دارند که با خود مواجه شوند و به درون خود فکر کنند تا به آرامش برسند. شهرداري بايد امکانات اين کار را فراهم کند و قطعا مردم نيز استقبال خوبي از آن خواهند کرد.
نجم ادامه داد: براي گردآوري آثار اين نمايشگاه جلساتي با شرکت‌کنندگان داشتيم و توضيحاتي درباره اين سبک به آنها دادم. در اين مجموعه کساني هستند که سابقه فعاليت هنري نداشتند و يا هنرمنداني بودند که خودشان نمي‌دانستند آثار آنها در سبک دودلينگ قرار دارد. در نگاه اول به آثار اين مجموعه با تصاوير سياه و سفيدي مواجه هستيم که در همه آنها از خط استفاده شده است، اما با نگاهي دقيق‌تر مي‌توان مشاهده کرد که هر تابلو با نوع خطوط يا فرم‌هاي آن نشان دهنده ويژگي‌هاي رواني يک شخص است.
نمايشگاه گروهي دودل آرت تا 10 آبان‌ماه در گالري شروه به نشاني ميدان فاطمي، ميدان گل‌ها، خيابان کاج جنوبي، کوچه سوم، پلاک 12، طبقه دوم برپاست.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
درخشش شش ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2018
راه یابی 604 اثر از 485 هنرمند به جشنواره تجسمی فجر
اختتامیه جشنواره هنر ایران
یادداشت معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره دغدغه‌های این روزهای هنر
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی بلژیک
نمایشگاه "فرسایش" به روایت حمیده گل‌محمدی
معرفی منتخبان3 بخش دیگر جشنواره «هنر مقاومت»
گالری آس میزبان "شوخ‌طبعی، اضطراب، ترکیب‌بندی"
برگزاری نمایشگاه عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین
دومین روز نشست جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی در فرهنگستان هنر
آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
گالری ساربان میزبان «خاطرات رنگ‌یافته»
79 اثر در مرحله نهایی انتخاب بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره فجر
برپایی نمایشگاه "محفظه‌های من" در گالری ویستا
برگزاری آیین افتتاح نمایشگاه و اهدا جوایز ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph