6630
تاریخ انتشار : 10:37:11 , 1397/08/14    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

نمایشگاه "غیبت" به روایت مرجان ترابی
مرجان ترابی گفت: در آثارم آد‌‌م‌ها در زندگی روزمره دیده شوند اما هر لحظه ممکن است این زندگی را ترک کنند.

به گزارش ايوانا،  نمايشگاه آثار مرجان ترابي با نام "غيبت" در گالري آ برپاست. در اين نمايشگاه 24 اثر با تکنيک‌هاي اکريليک روي بوم و طراحي روي کاغذ به نمايش درآمده است. ترابي با اشاره به اينکه از ابتداي دوران نقاشي خود به کار فيگوراتيو علاقه داشته است، گفت: هميشه دوست داشتم افراد نزديک به خود مثل خانواده و دوستان را نقاشي کنم. پس از مدتي مجموعه‌اي شکل گرفت که کاملا رئال بود اما ابعاد آنها را کوچک در نظر گرفته بودم تا شبيه عکس باشند. ايده من اين بود که آد‌‌‌م‌ها  در زندگي روزمره ديده شوند اما انگار هر لحظه ممکن است اين زندگي را ترک کنند.

ترابي ادامه داد: پس از مدتي به اين فکر کردم که وقتي در هر لحظه ممکن است حضور فيگورها از بين برود، بهتر است آنها را محو کنم و به شکلي ناواضح به تصوير بکشم. بنابراين آدم‌ها را به شکل شفاف نقاشي کردم که فضاي پشت آنها قابل مشاهد است.

او درباره مفهوم عدم حضور گفت: دست مخاطب را باز گذاشته‌ام که برداشت خود را از اين موضوع داشته باشند. تمرکز من در اين مجموعه بيشتر به موضوع مرگ بود، اما از دست دادن آدم‌هايي که دوست داريم، صرفا به معناي مرگ نيست و نقل مکان از جايي به جاي ديگر هم مي‌تواند چنين معنايي داشته باشد.

ترابي درباره تفاوت تکنيک آثار خود گفت: کار را با نقاشي شروع کردم اما به مرور به سمت طراحي رفتم و اين کار دو دليل داشت. نخست اينکه وقتي کارها را کنار يکديگر قرار مي‌دادم احساس کردم کوچک بودن و فضاي مشابه آنها ممکن است باعث خستگي چشم مخاطب شود، پس با تغيير تکنيک خواستم تنوعي در کارها ايجاد کنم. از سوي ديگر احساس مي‌کردم با يک متريال سبک‌تر و سرعت بالاتر، اين محو شدن که مورد نظر من است بهتر انجام مي‌شود. اتودهاي مدادي که براي نقاشي‌هاي خود مي‌زدم اين فضا را در خود داشت و بعد از مدتي تصميم گرفتم از همان ابزار براي کارم استفاده کنم.

ترابي افزود: همه مدل‌ها واقعي هستند و پس از چيدمان آنها در صحنه، از فضا عکاسي کرده و پس از آن نقاشي کردم. ابعاد کوچک آثار علاوه بر اينکه مي‌تواند ذهن را به سوي عکس برده و فضايي نوستالژيک ايجاد کند، به اين دليل است که علاقه زيادي به کادر کوچک دارم چون مي‌توانم جزييات فراواني در کار ايجاد کنم و اين کار برايم جذاب است.

نمايشگاه آثار مرجان ترابي تا 15 آبان‌ماه در گالري آ برپاست. گالري آ به نشاني خيابان کريم‌خان زند، خيابان عضدي (آبان جنوبي)، کوچه اردشير ارشد، شماره 7 قرار دارد.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
درخشش شش ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2018
راه یابی 604 اثر از 485 هنرمند به جشنواره تجسمی فجر
اختتامیه جشنواره هنر ایران
یادداشت معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره دغدغه‌های این روزهای هنر
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی بلژیک
نمایشگاه "فرسایش" به روایت حمیده گل‌محمدی
معرفی منتخبان3 بخش دیگر جشنواره «هنر مقاومت»
گالری آس میزبان "شوخ‌طبعی، اضطراب، ترکیب‌بندی"
برگزاری نمایشگاه عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین
دومین روز نشست جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی در فرهنگستان هنر
آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
گالری ساربان میزبان «خاطرات رنگ‌یافته»
79 اثر در مرحله نهایی انتخاب بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره فجر
برپایی نمایشگاه "محفظه‌های من" در گالری ویستا
برگزاری آیین افتتاح نمایشگاه و اهدا جوایز ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph