6652
تاریخ انتشار : 12:44:49 , 1397/09/03    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

نامزدی شیراز‌ برای جشنواره تجسمی فجر
هم‌زمان با آیین گشایش "پنجمین دوسالانه ملی سرو نقره‌ای"؛ نمایشگاه این رویداد هنری که به آثار طراحان گرافیک ایران، عضو انجمن صنفی طراحان گرافیک اختصاص دارد،‌ با میزبانی مجموعه هنر شهر آفتاب، و برپایی کارگاه دو روزه آموزش حرفه‌ای آغاز به کار کرد.
به گزارش ايوانا،  صابر سهرابي در ابتداي آيين آغاز به کار دوسالانه ملي گرافيک "سرو نقره‌اي" در شيراز با ابراز خرسندي از حضور خالقان آثار گرافيکي و طراحان اين هنر در شيراز، گفت: جشنواره سرو نقره‌اي معتبرترين جشنواره حوزه گرافيک کشور است.

مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي فارس هنر گرافيک را جزئي جدانشدني از شکل و محتواي هر اثر دانست و خاطرنشان کرد: گرافيک در دنياي امروز به موضوعي بسيار پرمخاطب و حائز اهميت بدل شده که مسيرش را با قدرت ادامه خواهد داد.

سهرابي با اشاره به اينکه رويکردهاي مختلف فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي در جهان امروز از طريق سياست‌هاي تبليغات بصري پيگيري مي‌شود، بر ضرورت توجه به هنر گرافيک در عرصه‌هاي مختلف تأکيد کرد.

مديرکل فرهنگ و ارشاد فارس با بيان اينکه ايرانيان ملتي هستند که از منظر برخورداري از تاريخ تصويري گذشته‌اي شايان توجه دارند،‌ افزود: غناي تصويري تاريخ ما مثال‌زدني است و آنگاه که در جهان باستان مردمان روي دست بافت‌هاي ساده مي‌نشستند، ايراني‌ها فرش‌ها، قالي‌ها، گليم‌ها و ساير گستردني‌هايي را طراحي مي‌کردند از لحاظ طرح و نقش مثال زدني‌اند.

دبير شوراي فرهنگ عمومي استان ابراز داشت: خوشبختانه بعد از انقلاب اسلامي به هويت‌يابي گرافيک به عنوان کاربردي‌ترين هنر تجسمي پرداخته شده است و هويت ايراني به خوبي در اين آثار نمايان است؛ البته رسيدن به کمال، ناگزير زمان بيشتري مي‌طلبد.

 سهرابي ابراز اميدواري کرد، جشنواره سرو نقره‌اي راهي براي رسيدن به آينده‌ درخشان هنر گرافيک استان فارس و کشور باشد.

شيراز نامزد‌ برگزاري جشنواره تجسمي فجر

مديرکل مرکز هنري‌هاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد نيز در اين آيين گفت: آمده‌ايم با شرکت در رويداد "سرو نقره‌اي" با هنرمندان شيرازي به گفت‌وگو و تبادل‌نظر بپردازيم تا در عمل ثابت کنيم که ايران، تنها تهران نيست و رويداد‌هاي هنري بنا نيست فقط در پايتخت رخ دهد. زيرا تمرکززاديي از فعاليت‌هاي هنري از اولويت‌هاي مرکز هنرهاي تجسمي است.

هادي مظفري با بيان اينکه آنچه در شيراز مشاهده کرديم با تصوري که از اين شهر داشتيم، متفاوت بود، افزود: شيراز در هنرهاي تجسمي بي‌نظير است و هيچ شهر حال حاضر کشور اين همه ظرفيت، هنرمند و اهل فرهنگ و هنر را ندارد.

مظفري با اشاره به توانمندي‌ هنرمندان شيراز و تعدد گالري‌ها در اين شهر و نيز اراده مسئولان فرهنگي در حوزه هنر‌هاي تجسمي گفت: امروز در يکي از گالري‌هاي شيراز عميقاً دريافتيم شيرازي در مقايسه با پايتخت چيزي کم ندارند و نيازي هم به پايتخت ندارد.

وي افزود: جشنواره فجر امسال در همه رشته‌ها به صورت مرکززدايي شده، برگزار مي‌شود. در اين‌ ميان موسيقي به کرمان خواهد رفت، مد و لباس به چابهار مي‌رسد، تئاتر به منطقه آزاد اروند و آبادان مي‌رود و شيراز نامزد‌ برگزاري جشنواره تجسمي فجر است.

دوسالانه سرو نقره‌اي به دوسالانه گرافيک ايران بدل مي‌شود

ديگر ميهمان اين برنامه، رئيس انجمن طراحان گرافيک ايران نيز طي سخناني اعلام کرد: دوسالانه سرو نقره‌اي از سال آينده با بودجه‌اي که به آن اختصاص داده مي‌شود به دوسالانه گرافيک بدل خواهد شد که يکي از پايگاه‌هاي اصلي آن شيراز خواهد بود.

ابراهيم حقيقي با تأکيد بر اينکه بايد به شهرستان‌ها توجه بيشتري کرد، افزود: شهرستان‌ها استعداد‌هاي بسيار فرواني دارند و تمرکززدايي از تهران ضروري است. وي با بيان اينکه وجود گالري‌هاي بسياري که در اين سال‌ها در شيراز راه‌اندازي شده است به اين تمرکززدايي کمک مي‌کند، از توان شيراز براي ميزباني جشنواره‌هاي حوزه تجسمي سخن گفت.

حقيقي همچنين تأکيد کرد: در اين دوره از دوسالانه سرو نقره‌اي در شيراز، در تلاشيم به موضوع برندينگ پرداخته شود، نه فقط در حوزه تبليغات که در مفهوم کلي آن که بسيار رايج‌تر است.

همچنين امرالله فرهادي از استادان به نام گرافيک ايران با بيان اينکه تاکنون فعاليت شايسته‌اي در حوزه برندينگ در شيراز رخ نداده است، عنوان کرد: بايد شيراز را به شهري بدل کرد که جهان طالب ديدن آن باشد و تا امروز در حوزه برندينگ شهري فعاليت چشمگيري صورت نگرفته است که مسئولان بايد تمام همت خود را به کار گيرند تا سال آينده اين مهم انجام شود.

وي خاطرنشان کرد: حاصل کار ديروز و امروز ما در حوزه گرافيک بايد به نتيجه‌اي شايان توجه برسد و آن استفاده از گنجينه‌اي از افراد با استعداد در شيراز است تا سال آينده که دوسالانه ملي گرافيک ايران برگزار مي‌شود براي اين شهر در حوزه برندينگ اتفاقي چشمگير رخ داده باشد.

اين هنرمند بودجه لازم براي اين رخداد را بيش از دو ميليارد برآورد کرد و ابراز اميدواري کرد بتوان با همت هنرمندان حوزه گرافيک اين مهم را در شيراز عملي کرد.

کوشيار ضيائي نيز در حاشيه اين آيين با اشاره به اينکه مجموعه نمايشگاه‌هاي پنجمين دوسالانه سرو نقره‌اي از ? تا ? آذرماه در مجموعه هنر شهر آفتاب و نگارخانه‌هاي سرو ناز به نمايش درمي‌آيد؛ گفت: همه آثار رسيده به دوسالانه سرو نقره‌اي در بخش‌هاي تخصصي طراحي نشانه، طراحي هويت بصري، طراحي جلد، صفحه‌آرايي، پروژه، طراحي پوستر، طراحي گرافيک تبليغاتي، طراحي کمپين تبليغاتي، طراحي بسته‌بندي، طراحي وب‌سايت، طراحي عنوان‌بندي و موشن گرافيک در اين نمايشگاه ارائه شده است.

کارشناس هنرهاي تجسمي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان فارس همچنين  افزود: کارگاه آموزشي با عنوان "خلاقيت در طراحي تبليغات" با هدف افزايش سطح دانش دانشجويان و دست‌اندرکاران گرافيک استان برگزار مي‌شود. در خلال جشنواره سرو نقره‌اي کارگاهي با موضوع "شيراز" و با هدف توسعه توريسم و طراحي برنامه خلاق تبليغاتي به منظور کاهش سن توريست‌هاي خارجي توسط امرالله فرهادي و آرين اوهانيان از اساتيد مطرح کشور در حوزه برندينگ شهري برنامه‌ريزي شده است.

در پايان اين مراسم از احمد ارشاد پيشکسوت و از هنرمندان نسل اول هنر گرافيک فارس توسط مسئولان حاضر با اهداء لوح سپاس تجليل شد.

سرو نقره‌اي با همکاري دفتر هنرهاي تجسمي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، اداره کل فرهنگ و ارشاد فارس و انجمن صنفي طراحان گرافيک ايران و با همراهي مجموعه هنر شهر آفتاب و نگارخانه‌هاي سرو ناز، در شيراز برگزار مي‌شود.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph