6681
تاریخ انتشار : 13:25:35 , 1397/09/10    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

افتتاح ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری
موسسه فرهنگی و هنری صبا جمعه 9 آذرماه، میزبان آیین افتتاحیه ششمین دوسالانه مجسمه های شهری تهران بود.

به گزارش ايوانا، به نقل از روابط عمومي سازمان زيباسازي شهر تهران، آيين افتتاحيه ششمين دوسالانه مجسمه‌هاي شهري جمعه 9 ‌آذرماه ساعت 16 در موسسه فرهنگي و هنري صبا برگزار شد. در اين مراسم دکتر محمدجواد حق شناس رئيس کميسيون ‌فرهنگي شوراي اسلامي تهران و جمعي از مديران شهري ميهمان مراسم بودند در حالي‌که هادي مظفري مديرکل مرکز هنرهاي تجسمي نيز بازديدي از اين دوسالانه داشت.

در اين دوسالانه علاوه بر نمايش ماکت و عکس از جانمايي 61 اثري که به بخش مسابقه راه پيدا کردند، سه گالري به آثار هنرمندان مجسمه‌ساز شاخص درگذشته در يکسال گذشته يعني کارل اشلامينگر يکي از هنرمندان معاصر مسلمان آلماني است که سال‌ها در ايران زندگي کرد، رضا امير ياراحمدي و محسن وزيري مقدم اختصاص داشت.

برزين ضرغامي مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران و رئيس دوسالانه ششم مجسمه‌هاي شهري در ابتداي اين مراسم افتتاحيه ضمن خير‌مقدم به حاضرين گفت: برگزاري دوسالانه مجسمه‌هاي شهري، محصول کار هنرمنداني است که امروز هر کدام‌شان با قدوم خود گرمي بخش اين محفل هستند. ما با سابقه و پيشينه دوسالانه آشنا هستيم. سازمان زيباسازي شهر تهران با همکاري هنرمندان مجسمه‌ساز در اين سال‌ها فعاليتي را در سطح شهر تهران طراحي و اجرا کرده است تا بتوانيم شاهد بالا بردن جذابيت‌هاي بصري و سواد بصري در شهر باشيم.

وي ادامه داد: در حال حاضر در گوشه و کنار تهران شاهد اين آثار هستيم و اينکه چقدر توانسته‌اند آثار رضايت شهروندان را به همراه داشته باشند موضوع ديگري است که بايد مورد تحقيق قرار بگيرد.

رئيس دوسالانه مجسمه‌هاي شهري در ادامه بيان کرد: اميد ما اين است که بعد از دوره طولاني برگزاري در اين دوسالانه توانسته باشيم يک توجه فضايي در شهر ايجاد کنيم و فرصتي فراهم کنيم تا همه هنرمندان مجسمه‌ساز به خصوص جوانان بتوانند تراوشات ذهني خود را به اثر هنري تبديل کنند و بعد شاهد اجراي آنها در شهر تهران باشيم.

ضرغامي ادامه داد: در دوره‌هاي بعدي اميدواريم، هم بتوانيم فرصت بيشتري براي هنرمندان فراهم کنيم و هم با همکاري بيشتري از جانب هنرمندان مجسمه‌ساز رو‌به‌رو شويم در عين حال بتوانيم به بحث‌هاي کيفي در حوزه مجسمه‌هاي شهري هم توجه کنيم؛ به خصوص در امر ارتباط با مخاطبان بتوانيم به توجه بيشتري برسيم. ما در گوشه گوشه شهر نيازمند توجه ويژه به ارائه آثار هنري هستيم و نيازمند اين هستيم که نيازهاي شهر در قالب گفتمان هنري از جمله مجسمه ارائه شود.

حق‌شناس رئيس کميسيون ‌فرهنگي شوراي اسلامي تهران نيز در اين مراسم بيان کرد: بايد از هنرمنداني که ما را در مسير چنين فعاليت‌هاي مستمر و اثرگذاري قرار مي‌دهند، تشکر کنم. اين هنر شماست که مي‌تواند کمک حال ما باشد و حال شهروندان را کمي بهتر کند. در وضعيت امروزي که در شهر داريم، بايد اعتراف کنيم که حال شهرمان و شهروندان‌مان خيلي خوب نيست و گرفتاري‌هاي شهر متاسفانه آن‌قدر انبوه و مستمر و فراگير است که شهروند را از زندگي عادي باز مي‌دارد.

وي ادامه داد: در شهري که ميليون‌ها آدم ساعت‌ها در ترافيک مي‌مانند و روزهاي بسياري به خاطر وضعيت نابسامان هوايي تعطيل مي‌شود، مديريت شهري بايد تمام تلاشش را به کار بگيرد تا رضايت شهروندان را فراهم کند.

رئيس کميسيون ‌فرهنگي شوراي اسلامي تهران در ادامه بيان کرد: وظيفه آراستگي در شهر و ايجاد فضاي مناسب شهري و خلق فضاهايي که تبديل به خاطره براي شهروندان شود، در مديريت شهري به عهده سازمان زيباسازي است که با شکل دادن به المان‌ها و خلق آنها، همچنين با مناسب‌سازي محيط شهري و ايجاد ديوارنگاري‌ها و خلق مجسمه‌هاي شهري، فرصتي براي شهروندان ايجاد کند که آنها به شهر فکر کنند.

وي با طرح اين پرسش که چرا اتفاقي نادري چون مجسمه ميدان فردوسي در شهر رخ داده است بيان کرد: ما چهره‌هاي ماندگار بسياري از دير باز تا امروز در کشورمان داريم که بسياري از آنها جهاني هستند. چرا هيچ تصويري از اين نام‌آوران در شهر تهران ديده نمي‌شود؟ ما در اين حوزه کم کاري کرده‌ايم و اين ستم بزرگي به فرزندان اين آب و خاک است. بايد به جاي آنکه تور ليدرها درباره اشخاص تاثيرگذار فرهنگي، هنري، سياسي و... حرف بزنند در شهر مابه‌ازاهاي تصويري از آنها داشته باشيم.

حق‌شناس در ادامه آثار راه يافته به اين دوسالانه را کيفي ارزيابي کرد و گفت: من با برخي از اين آثار ارتباط بسيار خوبي گرفتم و معتقد هستم اين دوسالانه بايد حمايت بيشتري شود و موقعيت مناسبي است که سالانه برگزار شود.

وي در انتها بيان کرد: ما 1400 شهر در کشور داريم که نيازمند کمک گرفتن از هنرمندان و مجسمه‌‌سازان در شهرهاي‌شان هستند. من از شهرداران و همچنين اعضاي کميسيون فرهنگي شوراي شهرها دعوت مي‌کنم بيايند و آثار اين دوسالانه را از نزديک ببينند.

در ادامه مراسم هنرمندان حاضر در دوسالانه و بازديدکنندگان آثار، فضاي گالري‌هاي موسسه صبا را پر کردند و کنار هر اثر به بحث و گفتگو پرداختند.

در دوسالانه ششم ‌‎902‌‌ هنرمند در فراخوان شرکت کردند که از ميان آنها 280 هنرمند براي بررسي به مرحله دوم انتخاب راه يافتند و در ‌نهايت آثار 61 مجسمه‌ساز به نمايشگاه ششمين دوسالانه مجسمه‌هاي شهري راه يافتند.

لازم به يادآوري است، در پايان نمايشگاه 15 اثر با انتخاب داوران و يک اثر با راي مخاطبان ‌انتخاب مي‌شوند تا در طول يک سال آينده ساخته شده و در شهر نصب شوند. پس از آن داوري نهايي از ميان آثار نصب شده در ‌شهر صورت گرفته و 3 اثر برگزيده معرفي مي‌شوند.‌

نمايشگاه آثار ششمين دوسالانه مجسمه‌هاي شهري تهران تا 5 دي‌ماه در موسسه صبا واقع در خيابان وليعصر(عج)، خيابان طالقاني، خيابان شهيد برادران مظفر، پلاک 125 ميزبان هنردوستان است.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله
گالری فرشته میزبان "جهان اشیاء"
نمایش آثار چند نسل هنرمندان معاصر ایران در نگارخانه لاله
نمایش آثار هنری ایران در مرکز فرهنگی بغداد
نقاشی‌های هیتلر خریداری نداشت
تائید اصالت تابلوی ون گوگ در موزه آمریکا
جشنواره بین ‌المللی هنرمحیطی در چابهار برگزار می شود
نمایشگاه "از یوحنای آبزیان. به روایت فائزه بهارلو
گالری سایه میزبان " بی نشان"


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph