6688
تاریخ انتشار : 23:41:38 , 1397/09/10    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

برگزاری نشست 10 روز با عکاسان
سیف‌الله صمدیان در نشست خبری هفتمین همایش10 روز با عکاسان گفت که با وجود اینکه می‌شد این رویداد را مانند نمایشگاه مطبوعات برگزار نکنیم، اما ما سعی می‌کنیم این چراغ خاموش نشود.

به گزارش ايوانا، انجمن عکاسان ايران با مشارکت انجمن‌هاي تخصصي عکاسي، هفتمين همايش «10 روز با عکاسان» را 14 تا 23 آذر ماه در خانه هنرمندان ايران برگزار مي‌کند. اين دوره در بخش‌هاي نمايشگاه، نشست تخصصي، کارگاه آموزشي، به سوي نگاه شخصي و بخش ويژه برگزار مي‌شود.

نشست خبري اين رويداد شنبه (10 آذر ماه) در ساختمان شماره 2 خانه هنرمندان ايران برگزار شد؛ در ابتدا سيف‌الله صمديان ـ رييس هيات انجمن عکاسان ايران ـ در سخناني اظهار کرد: شاخص‌ترين چيزي که امسال مي‌توانيم بگويم و تغييري که پس از 40 سال انتظار، اتفاق افتاده اين است که دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي سر جاي درست خودش قرار گرفت. قرار شد همان چيزي که بايد انجام مي‌دادند را انجام بدهند و از دولت سلب مسووليت شود. به هيچ وجه در وظايف وزارت ارشاد اين نيست که مجري رويدادهاي هنري باشد. 

او ادامه داد: حمايت و نظارت چيز ديگري است و اجرا موردي بود که سال‌هاست انجمن‌هاي تخصصي هنري به دنبال آن بودند. آن‌ها مي‌خواستند به اين هدف برسند که اگر دولت مي‌خواهد نظارتي داشته باشد در همان حد بماند و اجرا را به دست کساني بدهند که همه اهل و محرم فرهنگ و هنر اين کشور هستند. حتي شروع جدي اين 10 روز خيلي دير به لحاظ نداشتن اسپانسرهاي مناسب آغاز شد. ما به نوعي از حمايت رسيديم که حمايت اصلي را از اداره کل هنرهاي تجسمي شاهد بوديم. اميدوارم انجمن‌هاي ديگر سال آينده بي‌ينال خود را در زمان خودش داشته باشد.

صمديان با اشاره به انجمن‌هاي تخصصي عکاسي اظهار کرد: دلخوشي ديگرم وجود يک چتر خانوادگي بالاي سر عکاسان ايران است که شامل هفت انجمن مي‌شود. اين هم خوشي است و هم بسيار حساس است که در کنار هم با همه تفاوت‌ها، جمع شويم. به نظر من عکاسي در جهان امروز ابرقدرت‌ترين هنر تصويري جهان است. ما ميليون‌ها عضو غيررسمي داريم که مجبوريم از تمام فريم به فريم آن‌ها حمايت کنيم. عکاسي هنر بطني شده در دل جامعه است. ما مجبوريم جداي از شيطنت‌هاي اينترنتي به مسائل هنري و کيفي عکس‌هاي موبايلي توجه کنيم.رييس هيات‌مديره انجمن هنرمندان عکاس از برخي موارد گله کرد و گفت: آن‌هايي که بايد به خاطر بودجه‌هاي بالايشان به ما کمکي مي‌کردند در کار ما کارشکني مي‌کردند. کل بودجه همه انجمن‌ها براي بي‌ينال‌ها به اندازه يک فيلم سينمايي امروز ايران نيست که ? تا ? ميليارد خرج آن است. همه ما انتظار داريم بي‌ينال‌ها به موقع برگزار شود. در اين دوره ظاهرا و اميدوارم باطنا، درصدي بودجه بالا رفته و قرار شده به انجمن‌ها حمايت اوليه مالي که وظيفه دولت است، تزريق شود. ما نبايد براي گذران طبيعي امور اجرايي خودمان از جيب خودمان سرمايه‌گذاري کنيم.

صمديان در ادامه صحبت‌هاي خود بيان کرد: سال گذشته از سازمان فرهنگي هنري شهرداري لطمه مالي بدي خورديم. ما از رياست سازمان رضايت و تاييد اوليه را گرفتيم؛ متاسفانه تا امروز نامه‌اي که رد و بدل شد انجام نشد و رياست جديد هم گفت چون قرارداد امضا نشده ما نمي‌توانيم کاري انجام بدهيم. يعني رقم ?? تا ??? ميليون به دست ما نرسيد و از نظر اقتصادي در شرايط نامناسبي کار را پيش برديم. 

او تاکيد کرد: با وجود اينکه مي‌شد اين رويداد را مانند جشنواره مطبوعات برگزار نکنيم اما ما سعي مي‌کنيم اين چراغ خاموش نشود. 

صمديان هدف از تشکيل 10 روز با عکاسان را اينگونه توضيح داد: ما هفت انجمن مطبوعاتي، انقلاب، ميراث، تبليغاتي، تئاتر، سينما و انجمن عکاسان ايران هستيم. 10روز با عکاسان چکيده سالانه هر انجمني را مشخص مي‌کند.

مجيد ناگهي ـ دبير اين رويداد ـ نيز گفت: همايش «?? روز با عکاسان» با شعار کلي عکاسي، فرهنگ و جامعه در ادوار گذشته و اين دوره برنامه‌هاي خودش را جهت‌دهي مي‌کند.
با اين حال امسال رويکرد ما در بخش نگاهي به خود رويکرد «چهره ايران» را انتخاب کرد. در اين مسير با اين عنوان کلي برنامه‌اي طراحي و براي انجمن‌ها دعوتنامه‌اي ارسال شد و ما تحت عنوان اين پروتکل از انجمن‌ها خواستيم نشست‌ها و برنامه‌هايي طراحي کنند.

او ادامه داد: ما در بخش ويژه چند برنامه داريم. ما عنوان «بخش نگاه شخصي» را به «به سوي نگاه شخصي» تغيير داديم و در اين زمينه چهار سخنراني داريم که به تبيين فضا و شرايط داشتن نگاه شخصي مي‌پردازند. جلسات گالري‌ها توسط انجمن‌ها طراحي شده است. همچنين بخش دانشگاهي خواهيم داشت که مغفول مانده بود اما امسال يک گالري مجزا به آن اختصاص داده شده است و پايان‌نامه‌هاي عکاسي بررسي مي‌شود. ما مي‌خواستيم حلقه وصلي بين دانشگاه و اين‌ همايش را داشته باشيم.ناگهي اظهار کرد: برنامه «در جستجوي راهي نو» نيز شامل سخنراني‌هاي 15  تا 20 دقيقه‌اي است و افرادي که تجربه عکاسي دارند و مي‌توانند نکاتي را در اين زمينه بگويند. اين افراد لزوما عکاس نيستند. ما مي‌خواستيم در برگزاري همايش ?? روز با عکاسان از شکل سنتي خارج شويم. 

دبير اين رويداد همچنين توضيح داد: امسال فراخواني اعلام شد تا از توانايي نهفته در دانشجويان استفاده کنيم. ما در بخش ارائه محتوا و نمايش، عنوان جديد حضور پادکست‌ها و راديو اينترنتي را به همايش اضافه کرديم. شماره صفر آن چندي پيش منتشر شد و امشب شماره يک آن منتشر خواهد شد که براي ارتباط گسترده‌تر بتوانيم از آن استفاده کنيم.

در بخش ديگر اين نشست صمديان بيان کرد: بزرگترين لطمه‌اي که اواخر خورديم آوردن جشنواره تجسمي به جاي بي‌ينال‌ها بود که ضرر داشت. اين کار نتيجه ايده‌آلي براي ما نداشته است. اين مورد اصلاح شد که اميدوارم اين اصلاح ادامه داشته باشد.

او در پاسخ به پرسش ايسنا درباره مبلغي که از سوي وزارت ارشاد به انجمن‌هاي هنري پرداخت شده، اظهار کرد: تنها موردي که به حساب ما رسيده 50 ميليون پول ستادي پرداخته شده است. 150 ميليون قرار است به ما براي 10 روز با عکاسان داده شود. ناگهي نيز گفت که ما با سخت‌گيري‌هايي براي عکاسان مستند اجتماعي روبرو هستيم و به همين علت عکاسي‌هاي زيرزميني‌به وجود آمده است. اميد ما به اين است روي نقاط ضعف دست گذاشته و به مسوولان بيشتر يادآوري شود.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
نهمین روز همایش 10روز با عکاسان
گالری فرشته میزبان "جهان فراموش شده"
طبیعت بی جان های حجت امانی در فرانسیسکو
ششمین دوسالانه مجسمه شهری
46 افتتاحیه و 71 فرصت گالری گردی در آدینه 23 آذرماه
نمايشگاه آثار 13 هنرمند معاصر و پيشكسوت در با عنوان «در جست و جوي خود» در گالري
فراخوان بستر معماری آینده - CALL FOR IDEAS 2019
"تائو" روی دیوار گالری فردا
گالری پردیس ملت میزبان «هنر فراتر از محدودیت ها»
برگزاری نمایشگاه ساخت ایران در نیاوران
فراخوان جایزه‌ی محصول سبز 2019
فراخوان رقابت هنری ویرانشهر
تسلیت رییس موزه هنرهای معاصر تهران در پی درگذشت احمدرضا دالوند
"جان های سبز"؛ نمایش عکس های آرمان جدیدیان
نمايشگاه نقاشي هاجر رهگذر با عنوان «ماضي مطلق» در گالري آ افتتاح شد


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph