6692
تاریخ انتشار : 15:06:26 , 1397/09/11    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

دیدار معاون رئیس‌جمهور از نمایشگاه نقاشی مریم حیدرزاده
نمایشگاه "پس از آن همه حسرت" شامل 30 اثر اکریلیک با موضوع طبیعت است که در آنها غلبه با فصل پاییز است.

به گزارش ايوانا، اين روزها نمايشگاه آثار نقاشي مريم حيدرزاده در حالي در گالري مژده برپاست که چهره‌هاي شناخته شده متعددي از اساتيد شناخته شده هنر تا محمدباقر نوبخت، معاون رئيس جمهور و حميدرضا گرشاسبي مديرعامل پرسپوليس از آن ديدار کرده‌اند.

حيدرزاده در اين‌باره مي‌گويد: پاييز پادشاه فصل‌هاست، مي‌توانم در يک سال 365 نقاشي از پاييز بکشم که همه با هم متفاوت باشند و يک نقاش متوجه شود در هر يک، پاييز را در چه حال و هوايي نقاشي کردم.

گرچه آثار نمايشگاه از هر لحاظ متنوع هستند ولي در پس زمينه همه آثار نوعي نگاه ساده و بي‌آلايش به طبيعت موج مي‌زند‌؛ اين کارها از نگاه زني شاعرپيشه پرده برمي‌دارد که خاطرات گنگي از مناظر دارد. زيرا او در سه و نيم سالگي بينايي خود را از دست داده است. در آثار اين مجموعه چهره ديده نمي‌شود و حضور انسان و نيز حيوان به کلي گنگ و مبهم است. طبيعت از نگاه اين هنرمند، مناظر اغلب نه چندان نزديکي از گياهان است. منظره‌اي که گويا از پشت يک شيشه مه گرفته تماشا مي‌شوند از اين رو آگاهانه کنتراست تصاوير بالا نيست.

در برخي از آثار مي‌توان به راحتي رد پاي استاد نقاشي هنرمند را به خوبي حس کرد. انگار تصور هنرمند از طبيعت با شهود او و همچنين مختصاتي که استاد يا همراه هنرمند به او داده‌است همراه شده است. نقاشي‌هاي "پس از آن همه حسرت" با اکريليک کار شده‌اند اما هنوز رنگ و بوي آبرنگ دارند. تکنيکي که مريم حيدرزاده کار نقاشي را با آن آغاز کرده است.

موتيف‌هاي تکرارشونده آثار، تنه درختان است که در برخي لحظات ممکن است مخاطب را به ياد مجموعه معروف سهراب سپهري، تنه درختان بيندازد؛ هنرمندي که مريم حيدرزاده به دليل شاعر- نقاش بودن، از او بسيار ياد مي‌کند. از آنجايي که هيچ امکان قبلي وجود ندارد که حيدرزاده تنه درختان مشهور سپهري را ديده باشد، موضوع بسيار جالبي براي تحليل هنري خواهد بود که اين شباهت از کجا ناشي مي‌شود.

خود هنرمند در اين باره مي‌گويد: تنه درخت سمبل استواري و تعلق به ريشه است. من نتوانستم خارج از ايران زندگي کنم و آن تعلق به ريشه مي‌تواند در تفکر، نقاشي و يا ايدئولوژي انسان جاري باشد. زندگي خودم نمونه اين تعلق است.

وي افزود: صادق هدايت يکي از نويسندگاني است که هميشه علاقه خود را به نقاشي در کنار نوشتن اعلام کرده بود. سهراب سپهري يکي ديگر از آنهاست و در دنيا نمونه‌هاي زيادي از اين همجواري وجود دارد.

نکته مهم ديگر در آثار مريم حيدرزاده خط واضح افق است که در برخي تابلوها در مرکز بوم قرار گرفته است و قانون‌هاي سنتي را نقض مي‌کند. اين خط همچنين به وضوح نقاشي را به دو قسمت تقسيم کرده و مي‌توان گفت با چيزي فراتر از يک خط افق مواجه هستيم. چون گاهي بالا و گاهي پايين خط، يک نوار باريک از هيچ وجود دارد.

نگاه حيدرزاده به خط افق اما معناگراست: اين يک نگاه فراتر از خط و واژه است و کاملا ايدئولوژيک و جهاني است. به نظر من، تمام دنيا توسط خطي به دو قسمت زميني و آسماني تقسيم مي‌شود. تمام اشيا،‌ گياهان، انسان‌ها و... مي‌توانند در بخش آسماني و يا زميني باشند. خودکاري که جمله خوبي مي‌نويسد در بخش آسماني است و به محض نوشتن يک جمله نفرت انگيز به زمين سقوط مي‌کند. انساني که پاسخ گل را با گلوله مي‌دهد جايش در قسمت آسماني نقاشي من و جامعه نيست. در ديد من هر روز که ازخواب بلند مي‌شويم به نوعي از آسماني‌ها کم مي‌شود و آنها به زمين مي‌افتند. دقيقا مثل برگ‌هاي زرد پاييز.

او درباره نظراتي که درباره آثار اين نمايشگاه شنيده گفت: روز افتتاحيه به خصوص روز به يادماندني بود و استادان با نظرات واقعي خود مرا خوشحال کردند. نکته مهم براي من اين است که وقتي استادان نقاش سال آينده مي‌آيند به من بگويند که بهتر شده‌ام. نقاشي را عاشقانه دوست دارم و بخش مهمي از زندگي من است. بنابراين نقاشي‌هايم که خوب باشد حالم بهتر است.

او درباره تاثير دنياي شاعرانه‌اش بر نقاشي‌هايش نيز گفت: منکر تلفيق تنگاتگ شعر و نقاشي نمي‌توان بود. در کنار نقاشي‌هايم يک کتاب غزل در دست انتشار دارم. مثلا يکي از تابلوهايم که امروز به فروش رفت، برگرفته از غزلي بود به اين شرح که "من دختر پاييز و آبانم/ ديوانه‌ات هستم و مي‌مانم/ طوفان‌ترين طوفان اگر باشد/ من قايقم را خوب مي‌رانم"  خيلي وقت‌ها بعد از نقاشي، شعر اتفاق مي‌افتد و خيلي وقت‌ها بعد از يک غزل، نقاشي. يعني بعضي شعرها متعلق به بعضي نقاشي‌ها هستند و برعکس.

نمايشگاه آثار مريم حيدرزاده، تا شانزدهم آذرماه در گالري مژده به نشاني سعادت آباد، خيابان علامه شمالي، خيابان هجدهم شرقي، پلاک 27 برپاست.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph