6693
تاریخ انتشار : 12:04:07 , 1397/09/12    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

اعلام فراخوان اولین جشنواره هنر ایران
اولین جشنواره هنر ایران که رویدادی سالانه در عرصه هنرهای تجسمی است، در2 بخش نقاشی و عکاسی برگزار می شود.


به گزارش ايوانا، فراخوان اولين جشنواره هنر ايران به صورت مسابقات سراسري کشوري در 2 بخش نقاشي و عکاسي اعلام شد. مهلت ارسال آثار به اين فراخوان از 10 ام آذر تا 7 ام دي ماه خواهد بود.

در فرآيند اين رويداد شرکت کنندگان با سه اثر حاضر مي شوند و نسبت به اعتبار اثر براي نمايش در يک گالري معتبر سنجيده خواهند شد. مولفه داوري توسط گالري هاي داخل و خارج از کشور است که اين رويداد را متمايز کرده است. از نظر داوران اين رويداد، تنها آثاري برگزيده خواهند شد که داوران حاضر به نمايش آنها بر روي ديوار گالريشان باشند. البته در بخش داوري نگاه بيشتر به سمت يک اپيدمي براي نمايش آثار هنري به جامعه ايراني است که شايد بيشتر با سينما و تلويزيون آشنا هستند تا هنرهاي تجسمي. هر اثر با داشتن کد اختصاصي در اين رويداد شرکت خواهد کرد و هر اندازه اين کد امتياز بيشتري از بازديدکنندگان خود دريافت کند در بالاي ليست برگزيدگان قرار خواهد گرفت.

بخشي از هدف مورد نظر اين رويداد معرفي هنرهاي تجسمي و هنرمندان معاصر فعال آن به عموم مردم است به همين روي و با توجه به باوري که بر سليقه جمعي وجود دارد بخش برگزيده مردمي ايجاد شده است، تا بتوان فاصله جامعه را با هنرهاي تجسمي به حداقل رساند و مطمئن شد انس بيشتري با رشته هاي تجسمي مانند نقاشي و عکاسي در جامعه ايجاد مي شود. پيش از اين نيز در زمان آرت اکسپوي تهران که همين تيم مسئوليت برگزاري آن را به عهده داشتند، اين نگاه به گزينش آثار جنبه پر رنگي گرفت و با توجه به تعدد آراي دريافتي و خروجي موثر جشنواره به عنوان يک الگو براي ادامه راه جشنواره هنر ايران نيز استفاده شد.

داوران جشنواره

اين رويداد هر ساله با کمک داوران در دو سطح و پنج امتياز براي هر اثر، البته مستقل از بحث گزينش مردمي، برگزيدگان خود را انتخاب مي کند. امسال نيز با کمک گالري هاي سيحون، سايه، عليها، ايده پارسي، هووم و گالري کانوله اتريش اين رويداد برگزار مي‌شود. هر داور با استفاده از يک پنل اختصاصي راي خود را در سيستم ثبت مي کند و در نهايت ميانگين ماتريسي از آرا نفراتي را که قادر به کسب بيشترين راي از هيات داوران شده اند انتخاب خواهد کرد.

اصالت اثر به عنوان يک امر بديهي و الزامي براي شرکت کنندگان خواهد بود و حتي اگر اثري موفق به کسب امتياز بالا شود با توجه به قوانين فراخوان حذف خواهد گرديد و از ادامه شرکت در رويداد هاي تجسمي باز خواهد ماند.

اهداف کلي جشنواره

* کشف استعدادها و نخبگان هنري
* ايجاد فضايي براي نمايش و ارائه آثار فاخر ايراني در سطح بين المللي
* معرفي نسل جوان و ايجاد راهي براي حضور در بخش هاي فعال هنري
* ايجاد بستري براي ديده شدن هنرمندان در شهرهايي با دسترسي کمتر
* نمايش مستقيم آثار هنرمندان در گالري هاي معتبر به واسطه نفوذ جشنواره در بحث داوري
* امکان حتمي ديده شدن آثار ارسالي توسط کارشناسان گالري هاي برجسته کشور
* معرفي هنرهاي تجسمي به افراد بيشتري در جامعه که فعال هنري نيستند

شرايط شرکت در جشنواره

شرکت در نخستين دوره جشنواره هنر ايران براي تمامي هنرمندن نقاش و عکاس، تصوير ساز و گرافيست ايراني فارق از سبک و موضوع، آزاد است.

اندازه آثار: عرض و طول کل اثر از يک طرف، نبايد از يک متر تجاوز کند و همين طور نبايد کوچک تر از سي سانتيمتر باشد، اين محدوديت به دليل مشکلات پستي و نمايشي ايجاد شده است. براي مثال اثري با ابعاد100 سانت در 130 سانت قابل قبول و اثري با ابعاد110 سانت در 110 سانت غيرقابل قبول است، چرا که در مورد دوم، ابعاد اثر از هر دو طرف بيش از 100 سانتي متر است، اما در مورد اول يک طرف کمتر از100 سانت و طرف ديگر که لوله مي شود 130 سانتي متر است.

هزينه هاي چاپ، قاب و ارسال آثار بر عهده هنرمند است.

هزينه هاي ارسال داخل ايران چه به صورت پستي و چه به صورت ارسال با آژانس و پيک همين طور زمان بندي ارسال، بايد مورد توجه قرار گيرند. همين طور در نظر داشته باشيد براي ارسال آثار به گالري خارجي نياز به هزينه پست، گمرک و کارگوي ايرلاين هست، در صورتي که هنرمند در اين زمينه مانعي داشته باشد جشنواره با توجه به روابط و نامه نگاري با گمرک ايران و کشور مقصد، همين طور دريافت تخفيفات از کارگوي ايران اير، در حوزه فرهنگ و هنر مي تواند به آرتيست برگزيده همراهي لازم را بدهد، بنابراين ارسال به خارج از کشور کار سختي و پرهزينه اي نخواهد بود اما مانند هر فراخوان حرفه اي تحويل اثر به گالري براي نمايش در نهايت به عهده هنرمند است.

آثار ميان رشته اي: منظور از ? رشته نقاشي و عکاسي، کليه سبک‌ها و ميان رشته‌هاي اين ? حوزه اعم از ديجيتال و غير ديجيتال است. در مورد آثار بين رشته‌اي مانند نقاشي خط، تا زماني که عنصر نقاشي زير پوشش خط نرفته و کار به عنوان يک اثر خوشنويسي صرف به شمار نرود، در حوزه نقاشي داوري مي‌شود.

آثاري مانند خوشنويسي صرف، مجسمه، آثاري که بر روي مديوم هايي خاص مانند استيل، آينه، شيشه، دستبافي و امثال آنها کار شده اند، در اين جشنواره به دليل محدوديت هاي پستي به خارج از کشور قابل پذيرش نيستند.

فروش آثار: هيچ اقدامي در رابطه با فروش مربوط به جشنواره نيست و اگر در هر يک از گالري ها خريداري براي اثر يافت شود قيمت توافقي و بنابر نظر کارشناسان گالري خواهد بود.

کپي رايت: اصالت تصاوير آثار ارسالي به دبيرخانه جشنواره بر عهده هنرمند بوده و چنانچه خلاف آن اثبات شود، هنرمند مورد نظر از ادامه شرکت در کليه دوره‌هاي جشنواره هنر ايران محروم خواهد شد. اگر اين اصالت پس از انتخاب به عنوان برگزيده مورد سوال قرار گيرد مانند رويداد هاي مهم بزرگ دنيا که مدال ورزشکار پس از اثبات دوپينگ پس گرفته خواهد شد، همه اعتبارات از هنرمند مذکور سلب مي شود.

اگر فرايند ثبت نام و تصاوير ارسالي همخوان با شرايط فراخوان نباشد، امکان شرکت در داوري وجود نخواد داشت.

ثبت نام: ثبت نام توسط فرم جشنواره با حروف فارسي براي بخش هايي مانند نام، نام خانوادگي و توضيح اثر انجام شود. استفاده از حروف انگليسي ممکن است اما پيشنهاد نمي شود.

بارگذاري تصاوير: ارسال اثر تنها پس از گذراندن کامل مراحل ثبت نام و پرداخت مبلغ70 هزار تومان جهت امور جاري جشنواره و مانند هزينه هاي اجرايي و چاپي امکان پذير است. هم‌چنين با توجه به امکان وجود اختلال در سامانه آنلاين در روزهاي پاياني فراخوان، زودتر براي اين امور اقدام نماييد. هزينه ثبت نام موجب جدي گرفته شدن رويداد براي شرکت کنندگان خواهد شد پس حتما بهترين آثار خود را گلچين و ارسال کنيد.

ارسال آثار براي دبيرخانه: توجه داشته باشيد پس از انتخاب به عنوان برگزيده، اثر نقاشي و عکاسي حتما بايد بر روي کانواس با کيفيت، قابل قبول از نظر استاندارد هاي اروپا پرينت شده و در زمان معين در اختيار جشنواره جهت نمايش در گالري ها قرار گيرد.

جشنواره اکيدا هيچ مسئوليت و اقدامي براي درخواست ويزاي آرتيست نخواهد داشت.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph