6765
تاریخ انتشار : 10:24:42 , 1397/10/05    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

معرفی منتخبین ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری
ششمین دوسالانه مجسمه‌های شهری تهران با انتخاب 13 اثر برگزیده پایان یافت.

به گزارش ايوانا،  مراسم اختتاميه ششمين دوسالانه مجسمه‌هاي شهري تهران سه شنبه 4 دي ماه در فرهنگستان هنر برگزار شد. در اين مراسم پيروز حناچي شهردار تهران، احمد مسجد جامعي و محمد سالاري اعضاي شوراي شهر تهران، برزين ضرغامي مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران، مجتبي موسوي دبير ششمين دوسالانه مجسمه‌‌هاي شهري، مجيد رجبي معمار مدير خانه هنرمندان، ايرج‌راد، عباس مشهدي‌زاده، سعيد شهلاپور و جمعي از هنرمندان حضور داشتند.

در ابتداي اين برنامه برزين ضرغامي با اشاره به شرکت بيش از 700 هنرمند در دوسالانه ششم گفت: تعدادي از هنرمندان با تجربه و با دانش به داوري آثار پرداختند و سرانجام 60 اثر به نمايشگاه دوسالانه راه پيدا کرد. اين نمايشگاه بيش از يک ماه برقرار بود و مورد استقبال مخاطبان مختلف به ويژه دانشجويان هنر قرار گرفت. امسال در نمايشگاه انتخاب يک اثر برگزيده به عهده مخاطبان گذاشته شد و به دليل حضور جمع‌هاي تخصصي بازديدکنندگان، اثري که توسط مخاطبان انتخاب شد بسيار نزديک به آثار انتخابي داوران است.

پس از آن احمد مسجدجامعي با اشاره به حضور خود در مراحل شکل‌گيري دوسالانه مجسمه‌هاي شهري در سال‌هاي گذشته، گفت: زماني که سند دوسالانه مجسمه‌هاي شهري تهيه شد عرض کردم براي اينکه اين رويداد جايگاه واقعي خود را پيدا کند بايد سطح برنامه را بالا ببريم. اولين تصميمي که گرفتيم اين بود که مسابقه در سطح رياست سازمان زيباسازي انجام شود و علت اين بود که وجاهت هنريِ هنرمندان کشور اقتضا مي‌کرد در بالاترين سطح با اين مسئله برخورد کنيم.

مسجد جامعي افزود: يکي از ملزومات ايجاد کيفيت، آرامش و لذت بردن از زندگي در شهر، وجود آثار هنري است که بايد به آن بپردازيم. ما در زمينه هنرهاي شهري کار چنداني انجام نداديم اما آثاري که از چند هزار سال پيش پيدا کرده‌ايم نمونه‌هاي بسيار خوبي از هنر شهري هستند که مي‌توانيم از آنها براي هنر شهري الهام بگيريم. علاوه بر اين بايد نسبت به آثاري که در سال‌هاي گذشته در شهر نصب شده نيز بازبيني داشته باشيم و آثاري را در شهر استفاده کنيم که فرهنگ و تاريخ تهران در آنها در نظر گرفته شده باشد.

پس از آن مراسم تقدير از ليليت تريان نخستين بانوي مجسمه‌ساز ايران که متولد سال ???? است انجام شد و در ادامه اين مراسم پيروز حناچي ضمن تبريک ميلاد مسيح و تسليت رحلت آيت الله شاهرودي گفت: آثاري که از هنرمندان در گوشه گوشه شهر ديده مي‌شود، نقشي است که از اين عزيزان باقي مي‌ماند و نام و ياد آنها را هميشه زنده نگه مي‌دارد. در آموزه‌هاي ديني ما آمده است که خداوند زيباست و زيبايي را دوست دارد، پس هر چه که زيباست جلوه‌اي از مظاهر الهي است. وظيفه ما در شهرداري تهران اين است که به ترويج زيبايي در اين شهر بپردازيم و حال خسته شهر خود را با ديدن زيبايي قدري التيام ببخشيم.

حناچي افزود: در شهري که مردم از ترافيک و آلودگي رنج مي‌برند قطعا راهي وجود دارد که بتوانيم از اين بار کم کنيم. مقدمه اين کار توجه به زيبايي‌شناسي است و اگر به اين مقدمه توجه نکنيم ممکن است حتي با نيت آفرينش زيبايي، آثاري را در شهر به جا بگذاريم که قابل پذيرش درک عمومي نباشند. در شهرهاي ما مدعي زياد است اما زيبايي کم است، به همين دليل تعداد آثار شاخصي که در طي ساليان دراز مورد افتخار ما باشند و تغيير نکنند بسيار اندک است.

شهردار تهران ادامه داد: به نظر من يکي از راه‌هاي بهبود اين شرايط بالا بردن سطح سليقه مردم است و براي اين کار بايد زيبايي‌شناسي را در ميان مردم ترويج دهيم.  به همين دليل است که در کشورهاي ديگر هزينه زيادي براي تاسيس مکان‌هاي هنري و فعاليت‌هاي هنري اختصاص داده مي‌شود. به اين ترتيب سطح سليقه مردم بالا مي‌رود و ديگر به کم راضي نمي‌شوند.

حناچي افزود: مديريت نظام شهري چنين وظيفه‌اي دارد و ما بايد اين شرايط را فراهم کنيم. با هنر و اصول زيبايي‌شناسي مي‌توان شهر را متحول کرد، اما جاي خالي هنر در شهرهاي ما به شدت حس مي‌شود. ما بايد شهر را به هنرمندان بسپاريم و شاهد آفرينش‌هاي هنري آنها باشيم. ممکن است که منابع ما کم باشد و شرايط مناسبي براي اين کار نداشته باشيم اما حتي اگر همان هزينه اندک را هم در اين راه صرف کنيم نتيجه خوبي به دست مي‌آوريم. هنر و استفاده از هنر در شهر مي‌تواند بخشي از آلام شهر را التيام بخشد و ما در دوره جديد حتما اين موضوع را جدي‌تر پيگيري خواهيم کرد. در نهايت اميدواريم آثاري که از اين رقابت‌ها به جا مي‌ماند شهر ما را مزين کند.

پس از آن مجتبي موسوي دبير دوسالانه گفت: خدا را شاکرم که پس از گذشت10 سال از نخستين دوسالانه مجسمه‌هاي شهري، اين رويداد هر سال ارتقا پيدا کرده و توانستيم فرهنگ وجود مجسمه شهري را در عرصه مديريت شهري جا بياندازيم. در حال حاضر نکته مهم اين است که بتوانيم کيفيت اين رويداد را هر سال بالاتر ببريم و در همين راستا در کنار نمايشگاه و بخش‌هاي مختلف آن، نشست‌هاي تخصصي متعدد انجام شد و به نقد و تحليل مجسمه‌سازي ما پرداخته شد. با وجود اين آرزويي داريم که هنوز محقق نشده است و از شهردار تهران مي‌خواهم به احداث باغ موزه مجسمه در تهران اقدام کنند. اين مکان مي‌تواند هم جاذبه گردشگري شهر باشد و هم به توسعه هنر شهري کمک کند.

در ادامه برنامه تقدير از هنرمندان برگزيده انجام شد. از ميان 15 هنرمند انتخاب شده توسط هيئت داوران، سه نفر از آنها شايسته تقدير شدند و 12 نفر به عنوان منتخب نهايي معرفي شدند تا آثار آنها در مدت يک سال ساخته شده و در شهر نصب شوند و پس از داوري مجدد، جايزه برگزيدگان به سه هنرمند اهدا شود.

محمد مهدي شاهزاده حمزه، سارا تهراني‌نيا و فاطمه مجيدي سه هنرمند شايسته تقدير بودند. همراه تاتاري، سارا تقوي، بهمن چگيني، محبوبه حسيني موسي، علي حياتي، معصومه روستا، حسين شناور، حميد شيري، عنايت صحرايي، داوود غلامي، آرش غنچه‌پور و مصطفي محسني12 منتخب نهايي نمايشگاه هستند. همچنين اثر الميرا سلامت نيگي‌کند به عنوان اثر منتخب مخاطبان معرفي شد.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph