6818
تاریخ انتشار : 16:04:18 , 1397/10/17    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

گالری مس‌نگار میزبان "دست‌سازه‌های فلزی ثریا محمدی"
گالری مس‌نگار که همواره در تلاش برای معرفی گونه‌های مختلف هنرهای صناعی ایران است، این بار نمایشگاهی با عنوان "جانی دوباره" را تدارک دیده است.

به گزارش ايوانا، در اين نمايشگاه چهار روزه که از روز جمعه 21 دي ماه در گالري مس‌نگار افتتاح خواهد شد، آثاري از هنرمند جوان ثريا محمدي به نمايش گذاشته خواهند شد.

ثريا محمدي درباره اين نمايشگاه گفت: در طول تاريخ تزيين همواره جايگاه ويژه اي داشته است چه به صورت زيور براي زن و مرد و يا حتي به شکل لوازم کاربردي روزمره. يکي از نخستين دلايل پيدايش هنر تمايل ذاتي انسان به زيباتر کردن خود و زندگي اطرافش بوده است. در خصوص دوران باستان و پس از آن تحقيقات بسياري صورت گرفته ولي دوران قبل از آن خصوصاً هزاره اول قبل از ميلاد دوره تاريک و مهجور تاريخ کشورمان است. اين مهم دليلي شد تا پس از سالها تحيق نظري در مقطع دکتري، نتايج آن در قالب کتابي مجزا در مورد اقوامي که در اين بازه زماني وارد ايران شده و سکني گزيدند و آثار قلمزني، جواهرسازي و فلزکاري قابل توجهي بر جاي گذاشتند، ارائه شود.

سکاها که آريايي‌نژاد بوده و اقوام لرستان با مفرغ‌هاي بي نظيرشان دو قومي بودند که مورد بررسي دقيق قرار گرفته و نهايتاً مشخص شد که اين اقوام با سبک جانوري و انتزاعي شگفت‌انگيزشان علاوه بر تأثير و تأثر بر يکديگر، پايه‌گذار هنر شکوهمند هخامنشي و ادوار بعدي نيز بوده‌اند. 

وي همچنين افزود: امروزه قلمزني در کشورمان به عنوان يکي از اصلي‌ترين شاخه‌هاي صنايع دستي جايگاه ويژه‌اي دارد و در شهرهاي مختلف با سبک و سياقي اندک متفاوت از هم در حال انجام است. پس از سال ها تلاش براي شناخت اين حوزه، اکنون لزوم نوآوري و ايجاد تحول خصوصاً در مورد طراحي در قلمزني و برجسته کاري جهت تداوم اين هنر اصيل ضروري است وساليان درازيست که  قلمزنان مان همان طرح‌ها و الگوهاي تکراري خود را اجرا مي کنند و در اغلب موارد هنرجويان هر استاد نمونه اي تازه کار از سبک استاد خود مي‌شوند. 

اجراي ايده‌ها و طرح‌هايي متفاوت با آنچه تاکنون به عنوان قلمزني ديده‌ايم؛ که کم کم مي توانند براي نسل هاي جديد ايجاد دلزدگي نمايند، مي تواند نجات بخش هنر فلزکاري مان باشد که با توجه به اين پيشينه غني خيلي دور از تحقق نيست. پس از سال ها تحقيق نظري در رابطه با هنر اين اقوام و سبک طراحي و ساخت آثار پيچيده و حيرت انگيزشان تصميم به تفحص در مورد چگونگي ساخت نفايسي به اين ارزش گرفته و اين امر مدت ها به طول انجاميد و دشواري هاي بسياري داشت و نهايت اين تلاش و کوشش منجر به کشف وشناخت روش ساخت و نيز بازنمايي برخي از آن ها و در ادامه؛ ساخت آثاري با الهام گرفتن از سبک منحصر به فرد اين هنرمندان سبک جانوري شد. تمامي اين آثار بر روي ورق مس و با تکنيک برجسته‌سازي " جُنده کاري " ساخته شده‌اند که براي هر نمونه نياز به چند بار قير گيري از رو و سپس پشت ورق بوده و فرم دهي اشکال با کمک قلم ها و چکش هاي فلزي، چوبي و لاستيکي در ابعاد و اشکال مختلف صورت گرفته است. اميد به اين که اين دوره از تاريخ سرزمينمان که علي رغم جذابيت هاي فراوانش نسبت به دوره هاي تاريخي ديگر کمي ناشناخته و خاموش مانده، مورد توجه پژوهشگران در حوزه‌هاي مختلف قرار گيرد و براي آيندگان تصويري روشن و شفاف بر جاي گذارد. 

به نقل از روابط عمومي گالري مس‌نگار نمايشگاه "جاني دوباره" در روز جمعه هفته جاري، بيست و يکم دي ماه، از ساعت 16 افتتاح شده و به مدت چهار روز در گالري مس‌نگار واقع در مجتمع پارک پرنس، واحدِ تجاريِ شماره 5 و به نشاني تهران ـ خيابان ملاصدرا ـ خيابان شيراز شمالي ـ کوچه حکيم اعظم، برپا خواهد بود.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
درخشش شش ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2018
راه یابی 604 اثر از 485 هنرمند به جشنواره تجسمی فجر
اختتامیه جشنواره هنر ایران
یادداشت معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره دغدغه‌های این روزهای هنر
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی بلژیک
نمایشگاه "فرسایش" به روایت حمیده گل‌محمدی
معرفی منتخبان3 بخش دیگر جشنواره «هنر مقاومت»
گالری آس میزبان "شوخ‌طبعی، اضطراب، ترکیب‌بندی"
برگزاری نمایشگاه عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین
دومین روز نشست جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی در فرهنگستان هنر
آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
گالری ساربان میزبان «خاطرات رنگ‌یافته»
79 اثر در مرحله نهایی انتخاب بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره فجر
برپایی نمایشگاه "محفظه‌های من" در گالری ویستا
برگزاری آیین افتتاح نمایشگاه و اهدا جوایز ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph