6818
تاریخ انتشار : 16:04:18 , 1397/10/17    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

گالری مس‌نگار میزبان "دست‌سازه‌های فلزی ثریا محمدی"
گالری مس‌نگار که همواره در تلاش برای معرفی گونه‌های مختلف هنرهای صناعی ایران است، این بار نمایشگاهی با عنوان "جانی دوباره" را تدارک دیده است.

به گزارش ايوانا، در اين نمايشگاه چهار روزه که از روز جمعه 21 دي ماه در گالري مس‌نگار افتتاح خواهد شد، آثاري از هنرمند جوان ثريا محمدي به نمايش گذاشته خواهند شد.

ثريا محمدي درباره اين نمايشگاه گفت: در طول تاريخ تزيين همواره جايگاه ويژه اي داشته است چه به صورت زيور براي زن و مرد و يا حتي به شکل لوازم کاربردي روزمره. يکي از نخستين دلايل پيدايش هنر تمايل ذاتي انسان به زيباتر کردن خود و زندگي اطرافش بوده است. در خصوص دوران باستان و پس از آن تحقيقات بسياري صورت گرفته ولي دوران قبل از آن خصوصاً هزاره اول قبل از ميلاد دوره تاريک و مهجور تاريخ کشورمان است. اين مهم دليلي شد تا پس از سالها تحيق نظري در مقطع دکتري، نتايج آن در قالب کتابي مجزا در مورد اقوامي که در اين بازه زماني وارد ايران شده و سکني گزيدند و آثار قلمزني، جواهرسازي و فلزکاري قابل توجهي بر جاي گذاشتند، ارائه شود.

سکاها که آريايي‌نژاد بوده و اقوام لرستان با مفرغ‌هاي بي نظيرشان دو قومي بودند که مورد بررسي دقيق قرار گرفته و نهايتاً مشخص شد که اين اقوام با سبک جانوري و انتزاعي شگفت‌انگيزشان علاوه بر تأثير و تأثر بر يکديگر، پايه‌گذار هنر شکوهمند هخامنشي و ادوار بعدي نيز بوده‌اند. 

وي همچنين افزود: امروزه قلمزني در کشورمان به عنوان يکي از اصلي‌ترين شاخه‌هاي صنايع دستي جايگاه ويژه‌اي دارد و در شهرهاي مختلف با سبک و سياقي اندک متفاوت از هم در حال انجام است. پس از سال ها تلاش براي شناخت اين حوزه، اکنون لزوم نوآوري و ايجاد تحول خصوصاً در مورد طراحي در قلمزني و برجسته کاري جهت تداوم اين هنر اصيل ضروري است وساليان درازيست که  قلمزنان مان همان طرح‌ها و الگوهاي تکراري خود را اجرا مي کنند و در اغلب موارد هنرجويان هر استاد نمونه اي تازه کار از سبک استاد خود مي‌شوند. 

اجراي ايده‌ها و طرح‌هايي متفاوت با آنچه تاکنون به عنوان قلمزني ديده‌ايم؛ که کم کم مي توانند براي نسل هاي جديد ايجاد دلزدگي نمايند، مي تواند نجات بخش هنر فلزکاري مان باشد که با توجه به اين پيشينه غني خيلي دور از تحقق نيست. پس از سال ها تحقيق نظري در رابطه با هنر اين اقوام و سبک طراحي و ساخت آثار پيچيده و حيرت انگيزشان تصميم به تفحص در مورد چگونگي ساخت نفايسي به اين ارزش گرفته و اين امر مدت ها به طول انجاميد و دشواري هاي بسياري داشت و نهايت اين تلاش و کوشش منجر به کشف وشناخت روش ساخت و نيز بازنمايي برخي از آن ها و در ادامه؛ ساخت آثاري با الهام گرفتن از سبک منحصر به فرد اين هنرمندان سبک جانوري شد. تمامي اين آثار بر روي ورق مس و با تکنيک برجسته‌سازي " جُنده کاري " ساخته شده‌اند که براي هر نمونه نياز به چند بار قير گيري از رو و سپس پشت ورق بوده و فرم دهي اشکال با کمک قلم ها و چکش هاي فلزي، چوبي و لاستيکي در ابعاد و اشکال مختلف صورت گرفته است. اميد به اين که اين دوره از تاريخ سرزمينمان که علي رغم جذابيت هاي فراوانش نسبت به دوره هاي تاريخي ديگر کمي ناشناخته و خاموش مانده، مورد توجه پژوهشگران در حوزه‌هاي مختلف قرار گيرد و براي آيندگان تصويري روشن و شفاف بر جاي گذارد. 

به نقل از روابط عمومي گالري مس‌نگار نمايشگاه "جاني دوباره" در روز جمعه هفته جاري، بيست و يکم دي ماه، از ساعت 16 افتتاح شده و به مدت چهار روز در گالري مس‌نگار واقع در مجتمع پارک پرنس، واحدِ تجاريِ شماره 5 و به نشاني تهران ـ خيابان ملاصدرا ـ خيابان شيراز شمالي ـ کوچه حکيم اعظم، برپا خواهد بود.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph