6820
تاریخ انتشار : 13:17:38 , 1397/10/18    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

حضور 72 اثر در مرحله نهایی انتخاب آثار رشته نگارگری
‌ آثار رشته نگارگری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر برای حضور در نمایشگاه این رویداد هنری، در 2 مرحله صورت می‌گیرد که مرحله اولیه انتخاب آثار به پایان رسیده است و به گفته دبیر رشته نگارگری از میان شاخه‌های مختلف هنر نگارگری، امسال آثار تذهیب درخشان‌تر بودند.

به گزارش ايوانا و به نقل از ستاد اطلاع رساني يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر، يک مرحله از  انتخاب آثار رشته نگارگري يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر با حضور عبدالله محرمي دبير اين رشته و مهرزمان فخار منفرد، اميرحسين قهرماني و رضا يساولي داوران اين رشته به پايان رسيده است و 23 دي ماه انتخاب نهايي آثار صورت مي گيرد.

عبدالله محرمي، دبير رشته نگارگري يازدهمين جشنواره تجسمي فجر درباره مرحله نخست انتخاب آثار اين رشته گفت: حدود 330 اثر در اين رشته به دبيرخانه رسيد که در مجموع 72 اثر براي نمايش در بخش نمايشگاه در مرحله اول انتخاب شد. براي مرحله نهايي انتخاب آثار منتظر اصل آثار هستيم. ممکن است برخي از آنها به دليل عدم مطابقت با تصوير فرستاده شده، حذف شوند.

وي افزود: اغلب شرکت کنندگان در بخش نگارگري جوانها بودند. شخصا انتظار اين ميزان آثار درخشان را نداشتم. البته برخي از آثار متاسفانه کپي بودند که با نظر همه داوران و به سرعت حذف شدند و شانس حضور در نمايشگاه به آنها داده نشد.

محرمي بيان کرد: برخي از آثار رويکردي معاصر داشتند اما شرط معاصر بودن در آثار نگارگري شرط دشواري است. روي هم رفته هنرمندان معمولا زياد به شعار توجه نمي‌کنند و سعي مي‌کنند اثري را که به نظرشان خوب است به دبيرخانه ارسال کنند.

وي همچنين توضيح داد: تعدادي از کارها به لحاظ اجرا مدرن بودند و توجه داوران را جلب کردند. در واقع اين آثار خميرمايه هنر نگارگري را دارند و به آن پايبند هستند ولي رويکردشان در اجرا معاصر است.

دبير رشته نگارگري جشنواره تجسمي فجر همچنين گفت: مهم ترين ملاک ما در داوري اين بود که اجرا شسته و رفته باشد، تکراري نباشد و در آن شاهد حرکت رو به جلويي در هنرمند باشيم. آثار در بخش تذهيب بيشتر اين خصوصيات را داشتند. درواقع به نظر بنده عيار کارهاي بخش تذهيب بسيار بالاتر از ساير کارها بود.

رضا يساولي، يکي از داوران رشته نگارگري يازدهمين جشنواره تجسمي فجر نيز در اين باره گفت: در اين جشنواره کارهايي با رويکرد معاصر ديديم اما به نظرم هنوز اين موضوع جاي کار دارد. نگارگر جوان ما پرسش هاي زيادي در اين باره دارد. آيا اگر با نگارگري برخورد انتزاعي کنيم تبديل به هنر معاصر مي شود؟ نگاه هاي معاصر در آثار رسيده بيشتر اثر را به سمت کار گرافيکي برده بود. هنر نگارگري تفاوت هاي بنيادين با هنرهاي مدرن دارد. اين هنر در زمان طولاني توليد مي شود. اگر يک نقاش يک روزه کارش را مي کشد، يک نگارگر بايد هفته ها وقت بگذارد. ابزار ساخت و ساز خود را تهيه کند و کار را به سرانجام برساند.

وي درباره ملاک هاي داوري نيز بيان کرد: ساخت و ساز زياد براي ما ملاک نبود. چون اين ها تکنيکي است که هنرمند مي تواند در عرض چند ماه ياد بگيرد. در عوض تاکيد بنده روي سواد بصري هنرمند، تکنيک‌هاي اجرايي، اصول، رنگ‌ها، فرم و ترکيب‌بندي بود.

مهرزمان فخار منفرد، ديگر داور اين رشته نيز درباره آثار گفت: برخي آثار ارتباطي با هنر نگارگري نداشتند و بيشتر گرافيک، تصويرسازي و نقاشي بودند. معاصر بودن نيز براي هنرمندان جوان نگارگر ما خوب تعريف نشده است و اصلي برخي کارها در اين بخش همين بود. ما بهترين کارها را با معيارهاي سخت انتخاب کرديم اما تا وقتي کارها را از نزديک نبينيم نمي‌توانم قضاوت کاملي داشته باشم.

اميرحسين قهرماني نيز که يکي از داوران رشته نگارگري در يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر است، درباره آثار و ملاک هاي داوري بيان کرد: به دنبال کارهاي خلاق بوديم و آنهايي را که نوآوري داشتند براي اين مرحله انتخاب کرديم. زيرا خلاقيت برايمان مهم بود. نگرش هاي تازه اي در هنر نگارگري به وجود آمده است و نگاه جوان ها به سمت معاصر بودن رفته است. از اين نظر کارها به اهداف جشنواره هم نزديک بود. ممکن بود که در برخي آثار نقصي در رعايت اصول ديده شود ولي به دليل خلاقيت نظر ما را جلب کند و به آن اثر اجازه دهيم به مرحله بعد برود.

يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر با دبيري ابراهيم حقيقي از پنجم بهمن تا پانزدهم اسفند ‌برگزار مي شود. در اين ‌‌جشنواره سيد امير سقراطي دبيري هنري و محسن سليماني ‌دبيري ‌اجرايي را ‌عهده دار ‌هستند.‌

 

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
درخشش شش ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2018
راه یابی 604 اثر از 485 هنرمند به جشنواره تجسمی فجر
اختتامیه جشنواره هنر ایران
یادداشت معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره دغدغه‌های این روزهای هنر
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی بلژیک
نمایشگاه "فرسایش" به روایت حمیده گل‌محمدی
معرفی منتخبان3 بخش دیگر جشنواره «هنر مقاومت»
گالری آس میزبان "شوخ‌طبعی، اضطراب، ترکیب‌بندی"
برگزاری نمایشگاه عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین
دومین روز نشست جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی در فرهنگستان هنر
آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
گالری ساربان میزبان «خاطرات رنگ‌یافته»
79 اثر در مرحله نهایی انتخاب بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره فجر
برپایی نمایشگاه "محفظه‌های من" در گالری ویستا
برگزاری آیین افتتاح نمایشگاه و اهدا جوایز ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph