6828
تاریخ انتشار : 13:21:49 , 1397/10/21    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

حضور موسسه "کودکان دنیا" در هفته هنر تیر
سحر اعلایی گفت: در خلق آثار هنری نباید به کودکان سمت و سو دهیم و بگوییم چه کاری بکنند.

به گزارش ايوانا،  نمايشگاه آثار هنري کودکان و نوجوانان موسسه "کودکان دنيا" در جريان هفته هنر تير، در نگارخانه نامي خانه هنرمندان ايران برپاست. سحر اعلايي که اين نمايشگاه را ترتيب داده است گفت: موضوع تز دکتري من ارتباط بين روانشناسي و فلسفه بود و با توجه به اينکه هميشه دغدغه کار بين رشته‌اي داشتم، هنر را هم در کنار روانشناسي و فلسفه قرار دادم. در حال حاضر علاوه بر مبحث مطالعات نوجواني در ايران، در زمينه بررسي نقاط عطف فلسفه، روانکاوي و هنر در نسل خود و به خصوص هنرمندان تجسمي کار مي‌کنم.

اعلايي ادامه داد: بعد از انتشار فراخوان هفته هنر تير، به اين موضوع فکر کردم که اگر قرار است هفته‌اي براي هنر تهران شکل بگيرد، بخشي از افراد اين شهر کودکان و نوجوانان هستند. پس پروپوزالي با موضوع "شهر به مثابه تجربه زيسته" به تيرآرت ارائه کردم و در نهايت نمايشگاهي از آثار 2 گروه کودک و نوجوان شکل گرفت.

او درباره بخش نقاشي گفت: ما ابتدا به کودکان و خانواده‌هاي آنها کتاب‌هايي راجع به شهر معرفي کرديم و بعد در حوزه ادبيات و فلسفه، مفهوم شهر را با کودکان بررسي کرديم. کودکان به همراه خانواده‌ها برنامه‌هاي مشخصي در سطح شهر را بازديد کردند و بعد تجربه زيسته خود از شهر را نقاشي کردند. با توجه به اينکه براي بچه‌ها هنر بسيار عيني است، شهر را به شکل‌هاي مختلف مانند شهر گربه‌ها نشان داده‌اند يا مثلا دود ماشين‌ها تبديل به بستني مي‌شود تا شهر آلوده نشود. اما نوجوان‌ها با مفاهيم متفاوت‌تر و راجع به آدم‌هاي شهر نقاشي کردند.

اعلايي ادامه داد: از سوي ديگر من با يک گروه نوجوان کارکردم و به مدت 7 ماه روي نقد نظام سرمايه‌داري کار کرديم. سعي کردم براي نوجوان اين مفاهيم سخت را ساده کنم به صورت بررسي تفاوت‌ها و شباهت‌ها مطرح کنم. به آنها گفتم نظام سرمايه‌داري کاري با ما مي‌کند که لباس‌هاي يکسان و چهره‌هاي يکسان داشته باشيم و زندگي ما پر از کالا شود. حتي به ما فکر مي‌دهند و معناي زندگي ما از تولد تا مرگ را براي‌مان تعريف مي‌کنند. اين موضوع را از منظر روانکاوي، جامعه‌شناسي و... بررسي کرديم و زماني که خواستيم آن را به شهر ربط دهيم، به اين فکر کرديم که تفاوت‌ها و شباهت‌ها را بررسي کنيم.

او با بيان اينکه در اين پروژه 8 نوجوان 14 تا 16 ساله حضور داشتند، افزود: از نوجوانان خواستم مسيري که هر روز از خانه تا مدرسه و برعکس طي مي‌کنند را به وسيله نرم‌افزارهاي مکان‌نما ثبت کنند و ببينند آيا هر روز مسير ثابتي را مي‌روند يا مسيرهاي متفاوتي را طي مي‌کنند. اگر مسير آنها هر روز ثابت است دليل آن چيست؟ پس از آن علي في که در زمينه هنر ديجيتال فعال است،  برنامه‌اي را طراحي کرد و نقشه‌هايي که بچه‌ها از جي پي اس به دست آوردند، به صورت کدهايي به برنامه داده شد. کساني که مسير ثابت داشتند خروجي آنها صدا نداشت ولي کساني که مسيرهاي مختلف را طي مي‌کنند يک موسيقي آمبيانس از نقشه‌هاي آنها به وجود آمد. به اين ترتيب با اين موسيقي آدم‌ها مي‌فهمند که ريتم زندگي آنها چقدر کند يا تند است. تفاوت يا شباهت در مسيرها يا امکان انتخاب‌هاي مختلف را مي‌توان به کل زندگي تعميم داد.

اعلايي ادامه داد: در کل اين نمايشگاه افراد 6 تا 17 ساله حضور دارند و تاکيد ما بر کار گروهي است. حتي بعضي نقاشي‌ها را بچه‌ها چند نفره کار کردند. فکر مي‌کنم اگر آدم‌ها بتوانند تجربه زيسته کودک و نوجوان را هرچه غني‌تر کنند اتفاق‌هاي خيلي بهتري مي‌افتد. بچه‌ها بايد فيلم ببينند، کتاب بخوانند و جاهاي بيشتري را ببينند. اگر اين فضا را به بچه‌ها و نوجوانان بدهيم اتفاقات خيلي خوبي رخ مي‌دهد. اما نبايد به آنها سمت و سو دهيم و بگوييم چه کاري بکنند، در غير اين صورت تابع حرف ما مي‌شوند و مي‌خواهند حرف ما را اجرا کنند.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
درخشش شش ایرانی در فهرست 500 هنرمند برتر 2018
راه یابی 604 اثر از 485 هنرمند به جشنواره تجسمی فجر
اختتامیه جشنواره هنر ایران
یادداشت معاون امور هنری وزارت ارشاد درباره دغدغه‌های این روزهای هنر
فراخوان جشنواره بین‌المللی کارتون مطبوعاتی بلژیک
نمایشگاه "فرسایش" به روایت حمیده گل‌محمدی
معرفی منتخبان3 بخش دیگر جشنواره «هنر مقاومت»
گالری آس میزبان "شوخ‌طبعی، اضطراب، ترکیب‌بندی"
برگزاری نمایشگاه عکس‌های حمید جبلی در گالری آتبین
دومین روز نشست جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی در فرهنگستان هنر
آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
گالری ساربان میزبان «خاطرات رنگ‌یافته»
79 اثر در مرحله نهایی انتخاب بخش خوشنویسی یازدهمین جشنواره فجر
برپایی نمایشگاه "محفظه‌های من" در گالری ویستا
برگزاری آیین افتتاح نمایشگاه و اهدا جوایز ششمین جشنواره بین‌المللی عکس خیام


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph