6831
تاریخ انتشار : 16:13:39 , 1397/10/22    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

رکورد 34 میلیاردی حراج تهران
دهمین حراج تهران شامگاه 21 دی‌ماه در حالی برگزار شد که توانست با فروش 34 میلیاردی، رکورد ادوار گذشته این رویداد را جابجا کند تا باز هم نشان دهد که اقتصاد هنر در ایران روند رو به رشدی را طی می‌کند.

به گزارش ايوانا،دهمين حراج تهران که به آثار هنرمندان مدرن و معاصر ايران اختصاص داشت با فروش 34 ميلياردي به کار خود پايان داد و توانست رکورد تمامي ادوار گذشته اين رويداد را جابجا کند.

اين اتفاق در حالي افتاد که در اقتصاد جهاني هنر نيز بيشترين گردش مالي به آثار هنر کلاسيک و مدرن اختصاص دارد؛ اما در حراج دهم با توجه به اينکه آثار هنرمندان معاصر چکش مي‌خورد اين رويداد توانست رکورد دوره گذشته اين حراج را که به آثار کلاسيک و مدرن هنرمندان ايراني اختصاص داشت بيش از 3 ميليارد افزايش دهد و نسبت به حراج هشتم که با وضعيت مشابهي برگزار شده بود 20 ميليارد فروش بيشتر داشته باشد.

درحالي دهمين حراج تهران توانست به چنين رکوردي دست پيدا کند که چهره‌هاي شاخص مارکت هنر ايران، همچون سهراب سپهري، پرويز تناولي، محمد احصايي، منوچهر يکتايي، آيدين آغداشلو و... اثري در اين دوره از حراج نداشتند.

در اين دوره  که با اجراي حسين پاکدل همراه بود 114 اثر براي حضور در استيج حراج آماده شده بود که در آغاز اين دوره از حراج پاکدل اعلام کرد که اثر فرامرز پيلارام که با کمينه 800 ميليون و بيشينه 1 ميليارد و دويست ميليون توماني عرضه شده بود از حراج بيرون گذاشته شده است. سپس 113 اثر از 105 هنرمند مدرن و معاصر در اين دوره چکش خورد تا در پايان، حراج با فروش تمامي آثار به رکورد 34 ميليارد و 403 ميليون تومان دست يابد.

دهمين حراج تهران
9  اثر ميلياردي دهمين حراج تهران

رکورددار قيمت در اين دوره از حراج تهران، اثري بدون عنوان از منيرفرمانفرماييان بود که 4 ميليارد تومان چکش خورد. در رتبه بعدي اثري از حسين زنده‌رودي با نام "پي+روز+جي" قرار گرفت که به مبلغ 3 ميليارد و 550 ميليون تومان فروخته شد. پس از آن اثر ديگري از منير فرمانفرماييان 2 ميليارد و900 ميليون تومان چکش خورد و مجسمه "پرنده‌ها" اثري از بهمن محصص ? ميليارد و ??? ميليون تومان به فروش رفت.

تابلوي "آشوب" کوروش شيشه‌گران با قيمت پيشنهادي 800 ميليون تا يک ميليارد و200 ميليون تومان، با قيمت يک ميليارد و 190 ميليون تومان چکش خورد.

اثر فارسي سياه روي سفيد فرهاد مشيري که يک ميليارد تا يک ميليارد و ??? ميليون قيمت پيشنهادي آن بود، يک ميليارد و100 ميليون تومان خريداري شد. اثر ديگري از فرهاد مشيري با نام يا ابوالفضل صد ميليون بالاي کمينه قيمت خود يعني يک ميليارد و 600 ميليون تومان به فروش رسيد.

اثر واي. زي. کامي (کامران يوسف‌زاده) با عنوان "خودنگاره از کودکي" که بين 800 تا يک ميليارد و دويست ميليون تومان قيمت‌گذاري شده بود به قيمت ? ميليارد تومان چکش خورد. مجسمه بزرگي از ژازه تباتبايي نيز يک ميليارد تومان فروخته شد.

دهمين حراج تهران
4 اثر بالاي 500 ميليون

در اين دوره از حراج تهران 4 اثر نيز به قيمت بالاي 500 ميليون تومان فروش رفتند. تابلوي "شکار خاموش آبي" اثر رضا درخشاني ??? ميليون بالاتر از قيمت بيشينه خود يعني ??? ميليون تومان چکش خورد. تابلويي سه‌لته از ژازه تباتبايي نيز با فروشي ??? ميليوني بالاي بيشينه قيمت خود، ??? ميليون تومان چکش خورد. اثر حجم "شاهد سرخ" از پويا آريان‌پور که بيشينه آن ??? ميليون تومان بود، ??? ميليون خريداري شد و تابلوي "درخت" از کوروش شيشه‌گران که متعلق به سال ???? است 120 ميليون بالاتر از بيشينه قيمت خود ??? ميليون تومان چکش خورد.

43 اثر بالاي 100 ميليون 

اثري از عذرا عقيقي بخشايشي دو برابر قيمت بيشينه و به قيمت ??? ميليون تومان به فروش رفت. اثر نصرالله افجه‌اي که ??? تا ??? ميليون تومان قيمت گذاري شده بود، در نهايت با قيمت ??? ميليون تومان چکش خورد. تابلويي از علي فرامرزي با نام هجوم، سه برابر قيمت پيش بيني شده، با قيمت ??? ميليون تومان به فروش رفت.

تابلوي نقاشي پروز کلانتري که ??? تا ??? ميليون قيمت پيشنهادي آن بود، ??? ميليون تومان چکش خورد و اثري از جلال شباهنگي به مبلغ ??? ميليون تومان فروخته شد. اثري از منوچهر نيازي با قيمت پيشنهادي ??? تا ??? ميليون تومان، ??? ميليون به فروش رفت.

عکسي از عباس کيارستمي که بين ??? تا ??? ميليون تومان قيمت گذاري اوليه شده بود، به قيمت ??? ميليون تومان چکش خورد.

تابلوي "بازي کردن "? مهرداد محب‌علي ??? ميليون تومان خريداري شد و تابلوي "بارگاه" واحد خاکدان نيز??? ميليون تومان چکش خورد. تابلوي رنگ روغن روي بوم افشين پيرهاشمي هم که ??? تا ??? ميليون تومان قيمت پيشنهادي داشت، ??? ميليون تومان چکش خورد.

اثر رکني حائري‌زاده که ??? ميليون بيشينه قيمت پيشنهادي آن بود، ??? ميليون خريداري شد. تابلوي وجد اثر هادي هزاوه‌اي ??? ميليون و تابلوي سه سوار صادق تبريزي بيش از دوبرابر بيشينه قيمت پيشنهادي يعني ??? ميليون تومان به فروش رفت. تابلويي از ناصر اويسي متعلق به سال ????، به مبلغ کمينه خود يعني  ??? ميليون تومان خريداري شد.

مجسمه آهن و برنز محمد حسين غلامزاده با نام "عشق" ??? ميليون به فروش رفت واثر ? لته "اختناق" احمد مرشدلو هم بيشينه قيمت خود را رد کرد و ??? ميليون چکش خورد. اثر بيژن بصيري هنرمند ايراني ساکن ايتاليا، از مجموعه تبخير (چهره) نيز ??? ميليون تومان خريداري شد.

تابلوي تصوير خيال اثر بهمن جلالي با تکنيک عکس و آيينه ??? ميليون تومان و مجسمه برنزي بهمن دادخواه با نام گروگان به مبلغ ??? ميليون تومان به فروش رفتند.

تابلويي با تکنيک رنگ روغن روي بوم محمدعلي ترقي‌جاه ??? ميليون و مجسمه "شيران علم" اثر رضا لواساني ??? ميليون چکش خورد.

تابلوي پنجره‌ها اثر پري‌يوش گنجي با تکنيک رنگ روغن روي بوم ?? ميليون، تابلو کتايون مقدم از مجموعه درهم‌تنيدگي ?? ميليون و تابلوي دولته ايرج اسکندري با نام خسرو و شيرين ?? ميليون چکش خورد. همچنين تابلويي از احمد محمدپور ?? ميليون و تابلويي از فريدون اميدي به مبلغ ?? ميليون خريداري شدند.

تابلوي منظره رويايي با تکنيک ترکيب مواد روي بوم و چيدمان ويديويي اثر شهرام کريمي ??? ميليون فروخته شدند.

تابلويي متعلق به علي شيرازي که ??? تا ??? ميليون قيمت پيشنهادي آن بود، ??? ميليون تومان فروخته شد.  تابلوي فرامرز پيلارام متعلق به ???? نيز ?? ميليون بيشينه خود را رد کرد و ??? ميليون تومان خريداري شد. تابلويي از نصرت‌الله مسلميان نيز??? ميليون تومان به فروش رسيد.

تنديسي با نام کرگدن اثر اميرمسعود اخوان‌جم ??? ميليون خريداري شد. تابلوي ديگري از ناصر اويسي به مبلغ ??? ميليون تومان به فروش رسيد و تابلويي از جعفر روح‌بخش که سال ???? خلق شده زير کمينه قيمت خود و با قيمت ??? ميليون خريداري شد.

تابلوي دولته‌اي از منصور قندريز با تکنيک چاپ لينولئوم روي کاغذ که ??? تا ??? ميليون قيمت پيشنهادي آن بود، ??? ميليون تومان فروش رفت. تابلويي از سونيا بالاسانيان ??? ميليون و تابلويي از صداقت جباري متعلق به مجموعه راز نهان با کمينه قيمت خود يعني ??? ميليون به فروش رفتند.

تابلوي کوروش اثر محمود زنده‌رودي با بيشينه ?? ميليون، ??? ميليون‌ تومان چکش خورد.  در ادامه اثر حجمي محمود بخشي با نام ديوار بهمن با تکنيک سيگار و آهنگ گانواليزه ??? ميليون تومان به فروش رفت.

اثر چشم خدا از مجموعه معراج متعلق به شهريار احمدي با تکنيک اکريليک و ورق طلا روي بوم بيشينه خود را رد کرد و ??? ميليون تومان فروخته شد. اثري ديگر از پروانه اعتمادي متعلق به سال ???? با تکنيک پاستل روي مقوا ??? ميليون تومان چکش خورد.

تابلوي ديگري از حسين‌زنده‌رودي با کمينه قيمت پيشنهادي خود يعني ??? ميليون چکش خورد. اثر ديگري از پرويز کلانتري که ??? تا ??? ميليون قيمت‌گذاري شده بود ??? ميليون چکش خورد. اثر حجمي دولته محمدحسين عماد با نام جفت بيشينه خود را رد کرد و ??? ميليون تومان خريداري شد.

تابلوي دولته‌اي از هانيبال الخاص متعلق به دهه ?? شمسي، ??? ميليون فروخته شد. پرتره‌اي از عباس کيارستمي که توسط فرشيد مثقالي با تکنيک ترکيب مواد روي بوم امسال خلق شده است، ??? ميليون تومان چکش خورد و اثر حجمي سهند حساميان ??? ميليون خريداري شد.

دهمين حراج تهران
57 اثر زير 100 ميليون

اثر عليرضا اسکندري که با قيمت کمينه و بيشينه ?? تا ?? ميليون تومان قيمت گذاري شده بود، با قيمت ?? ميليون تومان به فروش رسيد. تابلو نقاشي اثر فرشته يميني شريف به قيمت ?? ميليون تومان به فروش رسيد. اثر شبديز از مجموعه خسرو و شيرين مهدي فلاح نيز ?? ميليون تومان خريداري شد. تابلويي از مصطفي دشتي ?? ميليون و اثر مهشيد رحيم‌تبريزي با تکنيک اکريليک روي بوم ?? ميليون تومان چکش خوردند.

اثري دولته از هادي جمالي ?? ميليون و اثري از مجموعه طبيعت مينيمال آرمان يعقوب‌پور ?? ميليون و اثر حامد صحيحي ?? ميليون تومان به فروش رفتند. اثر مقداد لرپور با قيمتي بيش از بيشينه قيمت خود يعني ?? ميليون به فروش رسيد.  

در ادامه اثر اميد حلاج ?? ميليون و تابلوي رنگ روغن روي بوم منوچهر معتبر متعلق به سال ????، به قيمت ?? ميليون تومان خريداري شدند. اثر ? لته رضا بانگيز ?? ميليون تومان چکش خورد.

تابلوي پرسه اثر ايرج کريمخان زند ?? ميليون تومان و تابلوي خودنگاره از کودکي اثر فرشته يميني شريف ?? ميليون تومان به فروش رسيدند. تابلوي ? لته رضوان صادق‌زاده با نام "سال سگ" ?? ميليون تومان و تابلوي "تراريوم" اثر مهناز پسيخاني ?? ميليون تومان چکش خوردند. اثري از مجموعه پرسوناي بابک روشني‌نژاد ?? ميليون به فروش رسيد و تابلوي رنگ روغن روي بوم طليعه کامران ?? ميليون تومان چکش خورد.

تابلوي عکس فتح خرمشهر از سعيد صادقي که ?? ميليون بيشينه قيمت پيشنهادي آن بود، ?? ميليون تومان چکش خورد و عکس نيايش از جمشيد بايرامي ?? ميليون تومان خريداري شد.

تابلويي از مجموعه عصيان حسن روح‌الامين، بيش از سه برابر بيشينه خود با قيمت ?? ميليون تومانچکش خورد. تابلويي از مرتضي اسدي ?? ميليون تومان و تابلوي "رستم‌زاد" نيلوفر قادري‌نژاد ?? ميليون به فروش رفت. مجسمه‌اي از حامد رشتيان ?? ميليون تومان و تابلو عکس چاپ ديجيتال ازعطاالله اميدوار ?? ميليون تومان چکش خوردند.

تابلويي از پروانه اعتمادي با تکنيک کلاژ روي مقوا از مجموعه يکي بود يکي نبود ?? ميليون، تابلويي از طاهره صمدي طاري از مجموعه بي‌ثباتي ?? ميليون و تابلوي داريوش قره‌زاد ?? ميليون به فروش رسيدند.

همچنين تابلويي از ننه مکرمه (مکرمه قنبري) هنرمند خودآموخته‌، که ?? تا ?? ميليون قيمت پيشنهادي آن اعلام شده بود38 ميليون چکش خورد. اثري از مهدي سحابي با تکنيک ترکيب مواد روي چوب متعلق به مجموعه صورتک‌ها بيش از دو برابر کمينه قيمت خود به مبلغ85 ميليون تومان خريداري شد.

اثري از اکبر ميخک32 ميليون و تابلوي باران از محمد سعيد نقاشيان 42 ميليون‌ تومان خريداري شدند. همچنين تابلويي از حميد عجمي با تکنيک اکريليک روي بوم42 ميليون تومان به فروش رسيد.

تابلويي از اسدالله کياني 60 ميليون و تابلوي روياي نيويورک، شماره 2 از بيتا وکيلي 90  ميليون خريده شد. تابلويي از طاهر پورحيدري 42 ميليون و اثري از سياوش مظلومي‌پور 55 ميليون به فروش رفت. اثر حجمي تک نسخه مونا پاد از مجموعه وجود و ناوجود 70 ميليون فروش رفت. اثر حجمي ايمان صفايي از مجموعه کوچه 25 ميليون و اثر فرزانه وزيري‌تبار با تکنيک سنگ و آهن روي چوب 32 ميليون خريداري شدند. تابلويي با تکنيک رنگ روغن روي چوب اثر اصغر محمدي55 ميليون، تابلوي علي نصير با تکنيک اکريليک روي بوم 55 ميليون چکش خوردند.

تابلويي از شيده تامي با تکنيک رنگ روغن روي بوم22 ميليون و تابلويي سه‌لته از سعيد احمدزاده از مجموعه اسپکتروم 48 ميليون خريداري شدند. اثر باغ سوخته کاظم چليپا 42 ميليون تومان به فروش رفت و اثر مرتضي گودرزي با نام انتهاي سکوت 30 ميليون خريداري شد. همچنين تابلوي حبيب‌الله صادقي با تکنيک ترکيب مواد روي بوم 34 ميليون چکش خورد. تابلوي محمد خليلي با تکنيک اکريليک روي بوم 40 ميليون به فروش رفت. اثر سه‌لته يحيي گمار با نام ستايش مجوسان دوبرابر کمينه قيمت خود با مبلغ 50 ميليون تومان خريداري شد.

اثر عليرضا معصومي به قيمت 55 ميليون تومان، اثر هومن بيات به قيمت 30 ميليون تومان، اثر علي مشهدي‌الاصل به قيمت 34 ميليون تومان و اثر محمدعلي بني‌اسدي به قيمت22 ميليون تومان فروخته شدند.

عکس سوم خرداد 61- خرمشهر از محمد فرنود70 ميليون تومان چکش خورد. اثر حجمي عليرضا معصومي با نام رئيس55 ميليون تومان و اثر هومن بيات با نام اورژينال که بيشينه قيمت آن12 ميليون تومان بود،30 ميليون تومان به فروش رفت.

تابلوي حسين چراغچي با تکنيک اکريليک روي بوم که در طول زمان برگزاري حراج به فروش نرسيده بود، کمي بعد از پايان حراج به مبلغ 15 ميليون تومان خريداري شد.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph