6842
تاریخ انتشار : 11:23:32 , 1397/10/25    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

آغاز همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران"
روز نخست همایش "چهل چراغ هنر؛ جستاری در چهل سال هنر انقلاب اسلامی ایران" به همت معاونت علمی و پژوهشی فرهنگستان هنر و پژوهشکده هنر، دوشنبه 24 دی‌ماه برگزار شد.

به گزارش ايوانا،  روز نخست همايش "چهل چراغ هنر" به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، با سخنراني دبيرعلمي اين نشست‌ها، محمدعلي رجبي، عضو پيوسته و عضو گروه هنرهاي سنتي و صنايع‌دستي فرهنگستان هنر برگزار شد. در اين همايش محمد رجبي با عنوان "هنر انقلابي، انقلاب هنري"؛ سيد محمد بهشتي با موضوع "چهل سال هنر پس از پيروزي انقلاب اسلامي، بازگشت به خويش" و هادي ربيعي درباره "تحليلي بر هنر انقلاب اسلامي بر اساس مباني حکمي فارابي" سخنراني کردند.

نخستين نشست اولين روز اين  همايش، با سخنان دبيرعلمي آن درباره قالب و  محتواي هنر، توجه مخاطبان را به مفهومي از اين منظر فراخواند. محمدعلي رجبي، با ذکر اين نکته که قالب از قبل وجود دارد و در آن محتوا و حکمت، ريخته مي‌شود، بيان داشت: " مسلم است که ظرف و مظروف بايد با هم تناسب داشته باشند و تفاوت‌هاي هنرها در طول تاريخ، به تفاوت نگرش‌ها مربوط مي شود؛ به عنوان مثال، نگارگري ايراني، يک سبک نقاشي ايراني است ولي وقتي حکمت در آن ريخته مي‌شود، تکميل مي‌شود."

عضو پيوسته فرهنگستان هنر، در ادامه سخنانش افزود: "هنر انقلاب اسلامي را نمي‌توان بدون تعريف از انقلاب اسلامي، معرفي کرد. در انقلاب اسلامي، مردم به خاطر خدا قيام کردند و هر شعاري که سردادند، خدا محور بحث‌شان بود. مردم با شعار الله‌اکبر، جلوي تانک‌ها مي‌رفتند و هنر انقلاب هم تجلي همان الله‌اکبر شد و آثار مطلوبي هم به دست آورد."

محمدعلي رجبي اوايل انقلاب را دوره‌اي قلمداد کرد که شور و احساسات مردم، اجازه بررسي خودآگاهانه نمي‌داد و  با بيان اين نکته که پس از گذشت سال‌ها بايد در مقام خودآگاهي برآييم، از سخنرانان پنل اول نشست روز دوشنبه، دعوت کرد تا مباحث موردنظر خود را براي حاضران ايراد نمايند.

نشست چهل سال هنر انقلاب اسلامي در فرهنگستان هنر
محمد رجبي، رئيس کتابخانه مجلس شوراي اسلامي، با ذکر اين نکته که بخشي از آنچه در نظر گرفته بود درباره "ظاهر" و "باطن"، در سخنان برادرش وجود داشت، عنوان کرد: " افلاطون، به ظاهر هر چيزي "صورت" مي‌گفت و باطن را "معنا" مي‌ناميد. اما صورت به معناي ارسطويي، ماهيت هر چيزي بود و در هنر، بيشتر شکل افلاطوني مدنظر قرار مي‌گيرد. اگر کسي فکر انقلابي دارد، بايد نگاه به آينده داشته باشد و طرحي براي آن ارائه دهد. "

محمد رجبي، ادامه داد: "هنر، مانند هر مقوله ديگري از مقولات فرهنگ جامعه، اگر ناشي از انقلابي فرهنگي و تمدني باشد، ويژگي‌هاي عام و خاص فرهنگ و تمدن نوين را هم در معنا به معني محتوا و هم در صورت به معني فرم، متجلي مي‌کند. زيرا انقلاب فرهنگي اصيل، بازتاب تمام تراوشات ذهني فرد انقلابي است که به جهان هستي و هست‌هايش به گونه‌اي ديگر نگاه مي‌کند و مي‌انديشد. در اين چشم‌انداز، انسان و آنچه انساني است معناي تازه‌اي مي‌گيرد و صورت ديگري را نيز نمايان مي‌کند."

 پژوهشگر فلسفه هنر و زيبايي شناسي بيان داشت: " هنر، که حاکي از شهود و دريافت قلبي انسان از حقيقت خود و حقيقت اشياء و امور و بيان آن در مجلاي زيبايي است، طبعاً از اين قاعده مستثني نيست و با منظر جديدي که ناشي از انقلاب است، مضمون و زبان تازه‌اي را ارائه مي‌کند. هنرپژوهان، تحول در معناي هنر را  هنر انقلابي مي‌نامند و صورت و سبک تحول يافته هنر را انقلاب هنري، مي‌خوانند. هرقدر تحول در معنا عميق‌تر باشد، توصيف هنر به هنر انقلابي و تحول صورت آن به انقلاب هنري، سزاوارتر خواهد شد."

پس از محمد رجبي، سيدمحمد بهشتي،  با موضوع "چهل سال هنر پس از پيروزي انقلاب اسلامي، بازگشت به خويش" توجه حاظران در جلسه را به محوريت کارنامه چهل ساله مديريت کشور و انقلاب جلب کرد و عنوان داشت: " براي اينکه کارنامه‌اي را بسنجيم، چهل سال، عدد مناسبي است. از طرفي در زمان انقلاب، اصلي‌ترين و کليدي‌ترين شعار ما، استقلال، آزادي، جمهوري اسلامي بود و به نظر من، بيت‌الغزل اين شعار، کلمه "استقلال" است و ما بايد از خود بپرسيم که آيا در حوزه‌هاي مختلف، توانسته‌ايم آن را مدنظر داشته باشيم يا خير؟"

رييس اسبق سازمان ميراث فرهنگي افزود: " تنها صحنه‌اي که بهتر از همه، موضوع اين شعار قرار گرفت، صحنه فرهنگي بود و با اطمينان مي‌توان گفت، آرماني که چهل سال قبل منجر به انقلاب شد در هيچ عرصه‌اي به اندازه هنر، جامه عمل به تن نپوشيد. آن هم در شرايطي که هيچ عرصه‌اي به اندازه هنر شاهد اين همه کشمکش ميان فضاي رسمي و غيررسمي نبوده است."

نشست چهل سال هنر انقلاب اسلامي در فرهنگستان هنر
مهندس بهشتي با ذکر اين نکته که در ظاهر همه اهالي هنر ناراضي و گله‌مند هستند تصريح کرد:  "فضاي رسمي، هيچ‌کدام از دستاوردها را با آرمان‌هاي انقلاب منطبق نمي‌يابد و فضاي غيررسمي نيز تنها از سيطره فشار و رانت و... دم مي‌زند؛ ولي آنقدر که هنر طي اين مدت در عميق‌ترين لايه‌هاي جامعه اشاعه و نفوذ يافت، شايد در کل تاريخ نظير نداشته باشد."

رئيس گروه معماري و شهرسازي فرهنگستان هنر، در پايان سخنانش، عامل موفقيت صحنه هنر را اينگونه نتيجه‌گيري کرد و اظهار داشت: "صحنه هنر، با تداوم محوريت هنرمند و خلق ارزش، موفق شده است، زيرا در اين چهل سال، تنها زمينه‌اي بود که براي دستيابي به استقلال و آزادي، کوشيد و فقط هنرمندان بودند که محصولي واقعي داراي ارزش ذاتي توليد کرده‌اند که استقلال و آزادي در آن وجود دارد و از اسارت فکر ديگران رها شده است."

هادي ربيعي، رئيس پژوهشکده هنر، آخرين سخنران پنل اول عصر دوشنبه بود. او با تکيه بر ديدگاه‌هاي ابونصر فارابي، تحليلي از هنر انقلاب اسلامي ارائه داد و با بيان اين نکته که اين چهل سالگي مفهوم شخصي و گذر از جواني، پس از چهل‌سالگي را بيشتر خاطرنشان مي‌کند، بيان داشت: " وقتي فيلسوفاني مانند فارابي و ابن سينا به بحث هنر، مي‌رسيدند، مقدمه‌اي را اضافه مي‌کردند و آن هم اين بود که ما تابع بي چون و چراي مباحث يونانيان نيستيم."

ربيعي ادامه داد: "از ويژگي‌هاي تفکر فارابي در قياس با ديگر حکماي مسلمان مي‌توان به تأکيد خاص او بر جايگاه اجتماعي انسان، بررسي در خصوص مدينة فاضله‌اي منطبق با اصول وحياني و برشمردن امتيازات آن بر ديگر مُدُن و جايگاه صناعات و هنرها در چنين آرمان‌شهري اشاره کرد."

عضو هيئت علمي دانشگاه هنر، با بيان اينکه فارابي توجه زيادي به جامعه داشته است و همچنين در انديشه اين فيلسوف بدون بهره گرفتن از تخيل، بسياري از موارد امکان انتقال به جامعه را پيدا نمي‌کنند، بيان داشت: "از ديدگاه او در جامعه‌اي که راه به سوي سعادت مي‌برد، اهل هر صناعتي با تلاش و کارِ درست، مهارت‌هاي خود را تقويت مي‌کند و از زيبايي‌هاي آن صناعت لذت مي‌برد. به بيان ديگر، لذت از زيبايي‌هاي حقيقي نيازمند تربيتي است که در جامعه‌اي سالم مي‌تواند به درستي شکل گيرد."

نشست 
ربيعي درباره مفهوم فساد تخيل از منظر فارابي تحليل کرد: " از نگاه فارابي، فساد تخيل،پيامد هنر نادرست است و تخيلي که بيمار شود، حقيقت و زيبايي هنر را درک نخواهد کرد.  همان‌گونه که سلامت حواس، شرط لازم براي درک امور مطبوع حسي است، سلامت تخيل هم شرط لازم براي درک زيبايي‌هاي صناعات است. سلامت تخيل که ناشي از تربيت معنوي و روحاني است، در شکل آرماني خود، از کار و تلاش در جامعه‌اي وحياني قابل دستيابي است و به‌نظر مي‌رسد اين ديدگاه، در بطن تلاش‌هاي هنرمندان و پژوهشگران هنر انقلاب اسلامي تا به امروز وجود داشته است."

رئيس پژوهشکده هنر، مشخصات هنر انقلاب اسلامي را با توجه با رويکردي که فارابي در تعريف هنر دارد، اينگونه نتيجه‌گيري کرد: " هنر انقلاب، پيوند محکمي با جامعه داشته است و به نوعي وظيفه اجتماعي هنرمنداد قلمداد مي‌شود. در هنر انقلاب، هنرمند بايد تخيل را برانگيزد و در عين حال هم باعث ارتقا روحيه هنري و سلامت روحي باشد. محتوا در هنر انقلاب، اهميت دارد و با فرهنگ و رسوم جامعه، تناسب خود را مدنظر داشته است.

اين پنل، با جمع‌بندي دبيرعلمي همايش "چهل چراغ هنر؛ جستاري در چهل سال هنر انقلاب اسلامي ايران" کار خود را به پايان برد.


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph