6881
تاریخ انتشار : 09:41:22 , 1397/11/10    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور هنری و مدیرکل هنرهای تجسمی به یازدهمی
سید عباس صالحی، سید مجتبی حسینی و هادی مظفری در آستانه برگزاری یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر پیامی را منتشر کردند.


به گزارش ايوانا، سيد عباس صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در آستانه برگزاري يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر پيامي را منتشر کرد.

در متن پيام وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي چنين آمده است:

بسم الله الرحمن الرحيم

فرهنگ غنيِ سرزمين ايران، سرشار از هنرهاي درخشان و گوهرهاي فراواني است که به جاي جاي اين مرز و بومِ پُرگهر، جلوه و جلا بخشيده و به زيورِ طبع و قريح? مردمانِ هنردوست و خداجوي آن آراسته شده است.

تنوّع و تکثّرِ هنرهاي برخاسته از باورها و ارزش‌هاي ايرانيان، در مجموع? هنرهاي تجسمي جلوه‌اي دو چندان دارد و تصويري ناب از ذوقِ ايراني را به ارمغان آورده است.

جشنوار? هنرهاي تجسمي فجر، که با حرکتي وزين و متفکرانه، يک دهه از عمر خود را سپري کرده است، اکنون برگزاري يازدهمين دوره خود را با قوّتِ افزون‌تر و نگاهِ ژرف‌تر به تماشا مي‌نشيند.

تقارنِ رويدادهاي هنري اين دوره با چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي، که تحولي عظيم و تغييري شگرف در جامع? ايراني پديد آورد، به ما يادآوري مي‌کند که ريشه‌هاي هويتي و داشته‌ها و سرمايه‌هاي فرهنگي خود را بيش از پيش قدر بدانيم.

خوشبختانه جشنواره امسال، شاهد مشارکت بيشترِ هنرمندانِ فرهيخت? اين عرصه است و از رهگذر تعامل و همفکري، باعث رونقِ يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر، گشته است.

همچنين نمايش ِچهل اثر برگزيد? تجسمي در چهل شهر کشور که سفيرانِ جشنواره در نقاط مختلف ايران اسلامي هستند، در کنار برگزاري نمايشگاهِ آثار برگزيد? هنرمندان انقلاب اسلامي با عنوان "پلاک 40" بر رونقِ اين رويدادِ هنري و شور و نشاط اين ايام که يادآور روزهاي خاطره انگيز پيروزي ملت بزرگ ايران بر ظلم ستمشاهي است، افزوده است.

با سپاس از تلاش سختکوشانه تمامي دست‌اندرکاران اين جشنوار? وزين، به همه شرکت‌کنندگان و خالقان آثار ارزشمند و در ترازِ عظمتِ ايرانِ اسلامي درود مي‌فرستم و توفيق روزافزون عزيزان را از ايزد منان خواستارم.

پيام معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر

سيد مجتبي حسيني در آستانه برگزاري يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر پيامي را منتشر کرد.

در متن پيام معاون امور هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي چنين آمده است:

هوالجميل

هنر، تجسمِ آرمان‌ها و ترسيمِ باورهايي است که خردمندانه جامعه را جست وجو مي‌کند و مي‌کوشد طرّاحِ الگوهاي بهبود و اعتلاي اجتماع باشد.

اصلاح و ابلاغِ مسئوليت‌هاي فردي و گروهي که توأمان آفرينش‌هاي خلّاقه و زيبايي محور است، اسبابِ تفرّدِ تأثير، خوش فرجامي و مقبوليّتِ عام را رقم زده است؛ رويکردي که کيفيّت آن، ملاک و محکِ توسع? تمدن‌ها در شمار مي‌آيد.

هنر، در ايرانِ سربلندِ ما، باغِ مانايي است که به رنگ رنگِ گونه‌ها و تنوّعِ بي مثالش، نام و نشان دارد، آفرينه‌هاي رنگ و حجم و طرح، به ملازمت و مجاورت يکديگر، زبانِ انسانِ روزگارِ خويش هستند و بي غرض ِ مرزها، جهان‌وطني را تجربه کرده‌اند و در قرابت آفريني نقشِ متمايزي رقم زده‌اند و باور به پاک نهادي هنر و انسان آفريني‌اش، طليع? معنابخشِ فردا و فرداهايي ارجمند است.

هنرهاي تجسمي، به موهبتِ تنوع و تطوّرش، روايت گرِ ذهنِ سليم و جانِ پاکِ مردماني است که افق ِ هنر، مؤذنِ همزباني و مروّجِ اميد نام گرفته‌اند.

يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر، مقارن با چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، پيش از آن که آوردگاهِ رقابتِ خالقانِ هنر و مخلوقات هنري باشد، اَشکالِ فرخنده‌اي از گفت وگوي فرهيختگانِ هنر و مواجهه با مردماني است که جاودانگي و ماناييِ رسان? هنر را براي تحقّق آرا و اراد? جمعيِ خويش برگزيده‌اند. تأکيد بر برخورداري از آيين‌ها و الگوها و اثرپذيري از آداب و فرهنگ ديني و ملّي، در اين دوره از جشنواره، برخاسته از ضرورتِ زماني و ايمان به قابليت‌هاي شناسا و ناشناسي است که در گنجين? تمدني اين سرزمين محفوظ باقي مانده است. ديگر خصيص? ممتاز يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر، اعتلاي اين رويداد با مؤثر دانستن نقشِ نگارخانه‌ها در پوياييِ هنر و افسونگريِ گفتمانِ هنري است که مشارکتِ مسئولان? آن‌ها در تعميم و توسع? ساختاري و تحققِ شعارِ در اولويت دانستن نهادهاي غير دولتي، شايسته قدرشناسي است.

 هويت ويژ? ديگر، بخش "پلاک چهل" است که مؤيّد زمان آگاهي و جامعه محوريِ هنرمنداني است که بيداردل در ثبت رويدادهاي روزگار خود و آفرينش‌هاي اجتماعيِ هنر، نقش داشته‌اند. بدين اميدوارم که مقصد اگرچه دور، مقصودِ هنر اما در اين دوره، به توفيق قرين باشد.

پيام مديرکل هنرهاي تجسمي به يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر

هادي مظفري در آستانه برگزاري يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر پيامي را منتشر کرد. در متن پيام وي چنين آمده است:

هوالمصور

زيريک سقف

خانواده‌ي ما، خانواده‌ي عيالواري است.

تا دلتان بخواهد عمو داريم و عموزاده. هرکدام پي شغلي وکاري. "حرفه " در خانواده‌ي ما بعضاً موروثي است و بعضاً انتخابي. مثلاً فکر کنيد يکي ازعموها، شغلش بزازي بوده باشد و يکي از پسرانش با کمي مشابهت از شغل پدر، رفته باشد پيِ ترمه دوزي و يکي از دخترها رفته باشد پيِ طراحي گل و مرغ روي کاسه بشقاب، اما جالب است بدانيد يکي از پسرها هم رفته است دنبال تجارت فرش.

شايد همه خانواده، پارچه فروش نشده باشند، اما زير يک سقف جمع شده‌اند و اسمش را گذاشته‌اند خانواده.

بگذاريد حرفم را طوري ديگر بيان کنم!

شما بازار وکيل شيراز رفته‌ايد؟ يا بازار سنتي کرمان؟ مطمئن‌ام بازار نقشِ جهانِ اصفهان را حتماً ديده‌ايد که هر راسته، مربوط است به يک پيشه. مثلاً راسته زرگرها. راسته مسگرها.

آنجا هم همينطورست. بعضي، شغلشان موروثي است و از اجدادشان به ارث رسيده و برخي راه افتاده‌اند بين حجره‌ها. ديده‌اند و آموخته‌اند وعاشق شده‌اند و نشسته‌اند در همان راسته به آفرينش و خلق هنر آباء و اجدادي يا انتخابي‌شان.

قصه خانواده "هنرهاي تجسمي" هم همين است.

يک خانواده بزرگ عيالوار با سليقه‌هاي گوناگون. گرايش‌ها و حرفه‌هاي متنوع.

خُلق و خوهاي جورواجور.

از خوشنويسي و نقاشي و مجسمه‌سازي و تصويرگري و عکاسي و گرافيک و کاريکاتور و نگارگري و سراميک بگير تا هنرهاي جديد.

در خانواده‌هاي بزرگ هم همين است. بچه‌ها که بزرگ مي‌شوند، مي‌خواهند تغيير ايجاد کنند. سنت‌ها و روش‌هاي پدران را نقد مي‌کنند و مي‌روند که طرحي نو دراندازند.

اين مي‌شود که هميشه نسل جديد، حرف‌هاي تازه دارد. حرف‌هايي که گاهي قواعد و نظامات قبلي را به هم مي‌ريزد و گاه اميدوارت مي‌کند به آينده‌اي روشن‌تر.

خانواده تجسمي، خانواده کوچکي نيست. ريشه‌دار بوده و هست و نَسب‌اش مي‌رسد به پيدايش ِانسان و خط و نگاره.

 از برخي خانواده‌هاي ديگر ِهنر که عمرشان برمي گردد به کشف‌هاي بشري و تکنولوژي، اصيل‌تر است.

خب! مگر مي‌شود خانواده‌اي اينقدر سابقه داشته باشد و در عين حال مدرن باشد؟ مگر مي‌شود اين همه تکثير شده باشد و باز حرف از وحدت به ميان آوَرد؟ مگر مي‌شود با همه تضادها و اختلاف‌ها، توقع داشت زير يک سقف واحد جمع شوند؟

من فکر مي‌کنم شايد بشود!

"جشنواره هنرهاي تجسمي فجر" جوان است. جوان‌تر از هم نسلانش. عمرش به درازاي ديگر جشنواره‌هاي فجر نيست و در همين عمر نسبتاً کوتاه، فراز و فرود داشته است بسيار.

"جشنواره هنرهاي تجسمي فجر " نمي‌تواند ادعا کند که به قدر ِجواني و ميان سالي و پختگي ديگران، سرد و گرم روزگارچشيده. از گذر حوادث گذشته و فولادش، آب ديده شده است، اما شايد بتواند ادعا کند بعد از يک دهه آزمون وخطا، راهش را يافته است.

"جشنواره هنرهاي تجسمي فجر" اين بار سعي کرد تمام ِخانواده‌اش را جمع کند زير يک سقف. بزرگان برصدر نشستند و جوان‌ترها حرف‌هاي تازه‌شان را به زبان آورند. سبک و سياق و حرفه همگان را به رسميّت شناخت تا بي داوري، قضاوت را بگذارد براي ديگران. همّت کرد تا زير يک سقف همه بر مدار و منزلگاهِ خويش نقش‌شان را بازي کنند. از پژوهش گر و محقق تا فعالان اقتصاد و بازار هنر.

"جشنواره يازدهم هنرهاي تجسمي فجر " همه را دور هم جمع کرد. در روزهايي که جشنِ هنر اين سرزمين است و يادآور "بوي گل و سوسن و ياسمن" و عطربهاران، پيچيده است در شهر.

همه با هم. در کنار هم.

زير يک سقف.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph