6902
تاریخ انتشار : 11:54:23 , 1397/11/21    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

گالری سایه میزبان " بی نشان"
ستاره جباری گفت: چندان به نقاشی کلاسیک معتقد نیستم و فکر می‌کنم مدیاهای مختلف باید در کنار هم باشند تا بتوانند ارتباط معاصر برقرار کنند.
به گزارش ايوانا، نمايشگاه چيدمان ستاره جباري مستحسن با نام "مدام/ بي‌نشان" در گالري سايه برپاست. جباري درباره آثاري که در اين مجموعه به نمايش درآمده است گفت: اين مجموعه شامل يک چيدمان از مدياي مجسمه، ويدئو، نقاشي و طراحي است که هر کدام از اين اجزا حضور مستقل داشته و با هم بي‌ارتباط هستند، اما همگي به موضوع اصلي "مدام/ بي نشان" مي‌پردازند.

جباري ادامه داد: هميشه ويدئوهاي مستند مي‌ساختم که فرم‌هاي بصري آنها بر پايه اتفاقات مستند بودند، اما براي اولين بار ويدئويي ساختم که سوژه آن مجسمه‌هاي همين مجموعه هستند. در نمايشگاه قصد من نشان دادن اجتماعي از کله‌دوکي‌ها بود و بعد در ويدئو شاهد دگرديسي اين مجسمه‌ها هستيم. چند بي‌نهايت براي اين مجسمه‌ها ساختم که آنها را غيرقابل شمارش مي‌کند. يک شيوه براي اين کار چيدمان مجسمه‌ها در آينه و تکثير آنهاست و ديگري يک لوپ بي‌انتها در ويدئو است. اما در نهايت آنچه ديده مي‌شود تنهايي کله دوکي‌هاست و با وجود شباهت زياد، احساس تنهايي در مجسمه‌ها وجود دارد.

او درباره طراحي‌ها و نقاشي‌هاي اين مجموعه گفت: رشته تحصيلي من نقاشي بود و به همين دليل نقاشي هميشه در کنار کارم وجود دارد. اما چندان به نقاشي کلاسيک معتقد نيستم و فکر مي‌کنم مدياهاي مختلف بايد در کنار هم باشند تا بتوانند ارتباط معاصر برقرار کنند. در نقاشي‌هاي اين مجموعه سوژه اصلي دريا و دريچه‌هاي باز هستند و سعي کردم فضاي بي‌نهايتي براي فيگورها ايجاد کنم.

جباري افزود: مجموعه طراحي‌هاي من در واقع مشق‌هاي شبانه هستند که به صورت بداهه و زماني که ارتباطي با اجتماع ندارم شکل مي‌گيرند. در هيچ کدام از مدياهاي اين مجموعه شباهت و قياس يک به يک وجود ندارد اما تعدادي از طراحي‌ها که مي‌توانست نشان دهد چگونه به ايده دوک‌ها رسيدم را در نمايشگاه ارائه کردم تا به مخاطب بگويم ذهنيتي که در طراحي‌ها بوده بعدا به شکل مجسمه و ويدئو ساخته شده است.

او درباره دليل استفاده از دوک گفت: مخاطباني که اين آثار را مي‌بينند معاني مختلف براي دوک‌ها پيدا مي‌کنند و به عنوان مثال پيچيده شدن فيگور در پيله را تجسم مي‌کنند. اما در واقع به دليل اينکه طراحي لباس زمستاني انجام مي‌دادم، دوک‌هاي باقي مانده از آن کار را بازيافت کردم و حس کردم آنها مي‌توانند تبديل به فيگور شوند. با اين دوک‌ها بستري ساختم تا مخاطبان بتوانند برداشت شخصي از آنها داشته باشند.

جباري ادامه داد: دوک‌هاي بازيافتي با کله‌هاي پلي‌استر ترکيب شدند و مجسمه‌هايي ناهمگون به وجود آوردند. اگرچه بيشتر سرها توسط قالب‌گيري تکثير شده‌اند اما زماني که بر روي دوک‌ها قرار گرفتند متفاوت به نظر مي‌رسند. دوک‌ها کنار هم چيده شدند اما هيچ ارتباطي با هم ندارند و حتي جهت سر آنها به گونه‌اي است که نمي‌توانند به يکديگر نگاه کنند. با اين چيدمان قصد داشتم تنهايي انسان در اجتماع را نشان دهم.

نمايشگاه چيدمان ستاره جباري مستحسن تا 24 بهمن در گالري سايه برپاست. اين گالري در خيابان کريم‌خان، خيابان سنايي، خيابان سيزدهم، شماره21 قرار دارد.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph