6918
تاریخ انتشار : 12:48:54 , 1397/11/30    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
هنرمندان حاضر در بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر از حضور خود با آثارشان در این جشنواره گفتند.
به گزارش ايوانا، اين روزها در نگارخانه‌هاي صبا که قدم بزنيد تنوعي از آثار هنري در 10 رشته هنري را شاهد هستيد که هنرمندان خالق آنها از جوان تا پيشکسوت را در بر مي‌گيرد. چيدمان اين آثار در رشته‌هاي متنوع فضايي قابل تامل را پيش روي مخاطب قرار مي‌دهد تا از اين نمايشگاه آنچه بيشتر با ذائقه‌اش سازگار است را انتخاب کند.

صادق ادهم که با دو اثر مجسمه در يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر شرکت کرده است، در مورد اين دو اثر خود گفت: اين مجسمه‌ها با متريال برنز و درباره اسطوره و ادبيات کهن ايران ساخته شده‌اند و يکي از اين مجسمه‌ها سهراب و ديگري رستم را نمايش مي‌دهد. اين آثار به شکلي نمادين و آبستره با شکل‌هاي هندسي خالص به اضافه نمادهايي از خنجر و ادوات جنگي ساخته شده‌اند.

ادهم با اشاره به اينکه پيش از اين سه بار در جشنواره هنرهاي تجسمي فجر شرکت کرده است، بيان کرد: به نظر من جشنواره امسال متفاوت از سال‌هاي گذشته بود و آثار از کيفيت بهتري برخوردار بودند. اما ايراد بزرگي که در بخش مجسمه وجود داشت نورپردازي سالن بود. آثار حجمي با نور تعريف مي‌شوند اما نوري که در سالن‌هاي نمايشگاه وجود داشت تنها مناسب کارهاي دو بعدي روي ديوار بود و به همين دليل آثار مجسمه به آن خوبي که مورد نظرمان بود ديده نمي شود.

ادهم ادامه داد: در بخش هاي نقاشي و مجسمه کارهاي باکيفيت زيادي ديدم و چيدمان آثار هم بسيار خوب بود. به نظر مي‌رسد انتخاب کارها با وسواس زيادي انجام شده و به همين دليل آثاري که در نمايشگاه ديده مي‌شود از کيفيت بهتري برخوردار هستند. به نظر من جداسازي ?? رشته هنرهاي تجسمي تاثير زيادي در داوري کارها داشته است زيرا وقتي داوران بايد تعداد زيادي آثار مجسمه، نقاشي، عکس و... را در کنار هم بررسي کنند ذهن آنها خسته مي‌شود و در نتيجه ممکن است انتخاب آنها کيفيت لازم را نداشته باشد، اما جدا شدن رشته‌هاي هنري باعث تمرکز بيشتر در داوري آثار مي‌شود.

او با اشاره به اينکه در جشنواره يازدهم هنرمندان جوان کارهاي بسيار خوبي ارائه کرده‌اند، گفت: داوران بدون توجه به اسم و سابقه هنرمندان کار آن‌ها را انتخاب کردند و در نهايت آن چيزي که در جشنواره به نمايش درآمده کاملاً بر اساس لياقت و شايستگي بوده است. به نظر من جشنواره هنرهاي تجسمي فجر امکان اين را دارد که جدي‌تر شده و هنرمندان حرفه‌اي‌تر در آن شرکت کنند. از سوي ديگر نمايشگاه چارسوي هنر در باغ موزه قصر نيز اتفاق بسيار خوبي بود و مشارکت گالري‌ها در جشنواره باعث جديت بيشتر آن شد.

حضور در جشنواره هنرهاي تجسمي فجر براي هنرمند اعتبار به وجود مي‌آورد

ساناز البرزي که در اثر نقاشي خط خود را در يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر شرکت داده است و مدرس رشته گرافيک است، گفت: من در اثر خود از خط کوفي استفاده کردم و نگاهم براي ترکيب بندي کار به بناهاي دوره اسلامي بوده و از شعر مولانا در اين اثر استفاده کردم.

او که سال گذشته به عنوان هنرمند مدعو در بخش نقاشيخط شرکت کرده و سه دوره پيش از آن هم در بخش مسابقه حضور داشته درباره سطح کيفي آثار خوشنويسي و نقاشيخط گفت: آثار خوبي در بخش‌هاي مختلف نمايشگاه وجود دارد و از نظر تقسيم بندي و چيدمان آثار اتفاق بسيار خوبي در جشنواره امسال رخ داده است. تصميم‌گيري براي جدا کردن رشته‌هاي هنري باعث شده است نمايشگاه منسجم‌تر و با کيفيت‌تر باشد.

البرزي ادامه داد: در تمام جشنواره‌ها هم آثار ضعيف و هم آثار قوي شرکت مي‌کنند، اما داوران اين دوره از جشنواره جزء پيشکسوتان هنر هستند و قطعاً نظري که درباره آثار مي‌دهند درست است. البته بايد توجه داشت که هنرمندان طراز اول معمولا در مسابقات هنري شرکت نمي‌کنند، بنابراين بيشتر کارهايي که در جشنواره ديده مي‌شود آثار جوانان است.

او که چندين نمايشگاه‌ انفرادي و گروهي در داخل و خارج از کشور برگزار کرده است، ادامه داد: من به عنوان يک جشنواره معتبر به جشنواره هنرهاي تجسمي فجر نگاه مي‌کنم و علاقمند بودم که اثرم در اين نمايشگاه حضور داشته باشد. به نظر من اين جشنواره اتفاق خوبي است که حضور در آن براي هنرمند اعتبار به وجود مي‌آورد.

نبود گالري بزرگ باعث مي‌شود بسياري از آثار خوب از حضور در جشنواره باز مانند

عليرضا اماميان دهکردي که با يک اثر شکسته نستعليق در رشته خوشنويسي يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر حضور دارد با بيان اينکه سابقه ?? سال فعاليت در زمينه خوشنويسي دارد، گفت: پيش از اين دو بار در اوائل دهه 90 درجشنواره هنرهاي تجسمي فجر شرکت کرده‌ام. آن زمان حضور آثار خوشنويسي پررنگ‌تر بود اما در سال‌هاي بعدي تعداد آثار اين رشته بسيار کم شد. امسال بار ديگر توجه به خوشنويسي بيشتر شده است هرچند که به نظر من تعداد آثار خوشنويسي در نمايشگاه همچنان محدود است.

اماميان افزود: جشنواره هنرهاي تجسمي فجر همه رشته‌هاي هنرهاي تجسمي را پوشش مي‌دهد و قطعاً داوري و رسيدگي به همه اين آثار در زمان محدود بسيار سخت است. از سوي ديگر مکان مناسبي براي نمايش تعداد زياد آثار وجود ندارد و بسياري از آثار خوب از حضور در جشنواره باز مي‌مانند. بنابراين فکر مي‌کنم اگر بتوان هر رشته را به يک استان انتقال داد اين جشنواره با کيفيت بهتري برگزار مي‌شود.

حضور داوران مطرح در بالارفتن کيفيت جشنواره فجر موثر است

نيما اليکايي لاشکي که او هم در بخش خوشنويسي يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر با يک اثر نستعليق حضور دارد، سابقه ?? سال فعاليت در رشته خوشنويسي را دارد و پيش از اين دو دوره در جشنواره هنرهاي تجسمي فجر شرکت داشته است. او درباره سطح کيفي آثار جشنواره امسال گفت: در اين دوره داوران براي انتخاب آثار خوشنويسي بسيار سخت‌گيري کرده و آثاري کاملا گلچين شده را در نمايشگاه شرکت دادند. حضور داوران مطرح باعث مي‌شود که هر کسي به نمايشگاه راه پيدا نکند و در عين حال کساني که قصد شرکت و ارسال آثار خود را دارند حساب شده‌تر عمل کنند. داوران اين رشته جزء بهترين‌هاي خوشنويسي ايران هستند و حضور آنها در بالارفتن کيفيت جشنواره فجر بي‌تأثير نيست. از سوي ديگر شرکت‌کنندگان هم درباره انتخاب آثار به نمايش درآمده و انتخاب برگزيدگان نهايي مطمئن‌تر هستند.

اليکايي ادامه داد: آزاد بودن موضوع آثار هنري در اين جشنواره اتفاق بسيار خوبي است اما به نظر من مشکل اين دوره از جشنواره آن است که براي هر شاخه هنري تنها يک جايزه در نظر گرفته شده است. در حالي که رشته خوشنويسي خود داراي چند شاخه مختلف است و آثار مختلفي در زمينه نستعليق، شکسته نستعليق، نقاشي خط و... به نمايش درآمده است. اختصاص دادن تنها يک جايزه به اين رشته باعث مي‌شود که بيشتر هنرمندان در کمال نااميدي در جشنواره شرکت کنند زيرا هر چقدر که کار آنها خوب باشد احتمال برنده شدن آنها کم است. به نظر من اگر مبلغ جايزه کاهش پيدا کرده و تعداد افراد برگزيده بيشتر شود انگيزه شرکت‌کنندگان نيز بالاتر مي‌رود.

‎ يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر با دبيري ابراهيم حقيقي تا پانزدهم اسفند ‌برپاست. در اين ‌‌جشنواره سيد امير سقراطي دبيري هنري و محسن سليماني ‌دبيري ‌اجرايي را ‌عهده دار ‌هستند.‌


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph