6919
تاریخ انتشار : 12:49:57 , 1397/11/30    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
عضو هیئت داوران بخش مجسمه در یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر استقبال هنرمندان جوان از این دوره از جشنواره را قابل توجه خواند.
به گزارش  ايوانا، مرتضي نعمت‌اللهي عضو هيئت داوران بخش مجسمه در يازدهمين دوره جشنواره هنرهاي تجسمي فجر درباره سطح کيفي آثار اين دوره گفت: به طور حتم در اين دوره سطح کمي آثار قابل توجه بود  تا جايي که من نيز اين ميزان از استقبال را پيش‌بيني نمي‌کردم. در اين راستا نيز بايد برگزارکنندگان جشنواره، اين ميزان از استقبال  و رشد کمي آثار را مورد بررسي قرار دهند تا بدانيم چه عواملي در اين روند دخيل بوده است زيرا در سال‌هاي گذشته شاهد چنين رشد گسترده‌اي در ارسال آثار نبوده‌ايم بنابراين کنکاش در اين باره يک نياز است تا بدانيم آيا سياست‌هاي دبير جشنواره در اين راستا مؤثر بوده يا عوامل ديگري دخيل است.

 او ادامه داد: حضور هنرمندان نسل جوان در اين دوره از جشنواره بسيار قابل توجه بود که شايد دليل آن رشد و گستردگي دانشگاه‌هاي هنري و فارغ‌التحصيلان در اين زمينه باشد اما به طور حتم استقبال جوانان از اين رويداد عامل مهمي در رشد کمي يازدهمين دوره جشنواره است.

عضو هيئت داوران يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر بيان کرد: يقيناً  سطح کيفي آثار در اين دوره از جشنواره داراي رشد مثبتي بوده است. اين ميزان آثار در رشته مجسمه نشان مي‌دهد که عرصه مجسمه سازي رو به رشد حرکت کرده و ما در جريان اين دوره از جشنواره روند مثبتي را شاهد هستيم زيرا علاوه بر رشد کمي ما  به طور نسبي کيفيت خوبي را در آثار شاهد بوديم.

 نعمت‌اللهي درباره تفکيک رشته‌هاي هنري در اين دوره از جشنواره بيان کرد: به طور حتم  تفکيک رشته‌هاي هنري بر سطح کمي و کيفي اين دوره از جشنواره تأثيرگذار است زيرا هر هنر به تناسب سبک و سياق خود داراي تفاوت‌هاي خاصي  است بنابراين تفکيک رشته‌اي مانند مجسمه‌سازي امکان  بررسي تخصصي آثار را فراهم مي‌کند لذا افرادي که داراي سطح کيفي لازم نيستند و در تعريف مشخص اين هنر نمي‌گنجند، وارد اين عرصه نخواهند شد.

او  افزود: تفکيک شاخه‌هاي هنري فرصت و انگيزه مناسبي را براي هنرمندان به خصوص افرادي که داراي سبک و سياق خاص‌تري هستند فراهم مي‌کند تا بتوانند آثار و نگاه نوتري را به نمايش بگذارند. در واقع اين ديدگاه به رشد کمي و کيفي در بخش هنر نو کمک مي‌کند.

عضو هيئت داوران بخش مجسمه در يازدهمين جشنواره تجسمي فجر کرد: حضور هنرهاي نو در اين دوره از جشنواره دستاوردي نوين و از جمله جنبه‌هاي مثبت اين جشنواره نسبت به دوره‌هاي گذشته است.

نعمت اللهي تصريح کرد: اينکه گرايش‌هاي مختلف به خود اجازه شرکت در جشنواره را بدهند، امتياز فوق‌العاده و فکر بسيار خوبي است که قطعاً به رشد هنر مجسمه‌سازي مي‌انجامد.

او از تأثير شرايط اجتماعي و اقتصادي بر آثار هنري جوانان خبر داد و گفت: در اين دوره از جشنواره، شاهد بوديم که بسياري از آثار با استفاده از متريال پاپيه ماشه ساخته شده‌اند. البته که پاپيه ماشه متريال بسيار جالبي براي مجسمه سازي است اما رشد گسترده آثاري که با استفاده از اين متريال ارائه شده بود، نشان مي‌دهد که زمينه‌هاي اقتصادي بر هنرمندان تأثيرگذار بوده است زيرا به نظر مي‌رسد که در شرايط کنوني هنرمندان به متريال‌هاي دست يافتني‌تري انديشيده‌اند.

عضو هيئت داوران بخش مجسمه در يازدهمين جشنواره تجسمي فجر تأکيد کرد: به طور حتم هنرمندان از نظر اقتصادي محدوديت‌ها را ديده و احساس کرده‌اند که پاپيه ماشه مي‌تواند متريال مناسبي براي کار آن‌ها باشد بنابراين گستردگي آثار در اين بخش، نشان دهنده عامل مهمي در پشت صحنه است که قطعاً بايد به آن توجه کنيم.

نعمت‌اللهي درباره معيارهاي داوري در اين دوره گفت: به طور حتم معيارهاي اوليه داوري ما،  بر مبناي مباحث آکادميک بود، به اين معنا که سعي کرديم در آثار برداشت‌هاي هنرمند از فرم، فضا، شناخت متريال و سپس طراحي و اجرا و خلاقيت را مد نظر قرار دهيم. در واقع قرار گرفتن مجموعه نکاتي که به آن اشاره کردم، در کنار يکديگر، کار را ساده مي‌کند زيرا نشان مي‌دهد که هنرمند تا چه اندازه با معيارهاي آکادميک آشنايي دارد.

او ادامه داد: همان‌طور که مي‌دانيد، مباحثي که به آن اشاره کردم، اصول و مباني‌اي است که  در تمام مدارس هنري کار مي‌شود بنابراين ما سعي کرديم که در هر اثر هنري، الفباي فرم و حجم را مورد بررسي قرار دهيم زيرا يک کار به صرف ايده خوب نمي‌تواند قابل توجه باشد و بايد نکاتي که به آن اشاره کردم را نيز دارا باشد.

عضو هيئت داوران بخش مجسمه در يازدهمين جشنواره تجسمي فجر درباره تعريف معاصر بودن در آثار بخش مجسمه گفت: معاصر بودن از جمله مباحثي است که هنوز چارچوب‌هاي آن در فرهنگ ما تعريف شده نيست بنابراين ما يک سري تعاريف کلي از اين مقوله داريم. در واقع معاصر بودن اندکي پيچيده‌تر از تعاريف اصلي هنر است که در دنيا معرفي مي‌شود و به صرف استفاده از متريال‌هاي نو و تازه نمي‌توان اثري را معاصر دانست.

نعمت‌الهي افزود: کار مدرن تعريف خود را دارد و به نوعي جا افتاده است اما مسئله معاصر بودن اندکي پيچيده‌تر است و بايد نسبت به آن احتياط  کرد اما تمام داوران  اين دوره از جشنواره به اين مسئله و معاصر بودن اثر توجه داشتند.

او خاطر نشان کرد: ما در هيئت داوران بيشتر بر روي اين مسئله که آثار داراي رويکرد، نگاه، نفس و برخورد تازه باشد، تأکيد داشتيم اما اينکه تعريفي جامعي از معاصر ارائه کنيم، کار را اندکي مشکل مي‌سازد.

عضو هيئت داوران بخش مجسمه در يازدهمين جشنواره تجسمي فجر، حضور گالري‌ها را کار فوق‌العاده‌اي دانست و گفت: به نظر من حضور گالري‌ها در اين دوره از جشنواره کار بسيار فوق‌العاده‌اي است زيرا مي‌تواند به حضور بسياري از هنرمندان برجسته کمک کند.

نعمت الهي ادامه داد: بسياري از هنرمندان علاقه‌اي به حضور در فستيوال‌ها ندارند اما گالري‌ها به دليل نوع کاري که با اين گروه دارند، مي‌توانند هنرمندان را به اين عرصه بياورند و در اين بخش اقتصاد هنر و مباحث جنبي نيز مطرح مي‌شود.

او بر لزوم توجه به رويدادهاي هنري تأکيد کرد و افزود: من همواره معتقد بوده و هستم که ايجاد بستر مناسب براي فعاليت‌هاي فرهنگي يک نياز است که بايد از آن حمايت کرد. در واقع حمايت از اصل جريان فرهنگي و هنري مهم به شمار مي‌رود و اين همواره شعار من بوده است.

عضو هيئت داوران بخش مجسمه در يازدهمين جشنواره تجسمي فجر در پايان گفت:  ما شاهد حضور استعدادهاي جوان با ايده‌هاي تازه‌اي هستيم اما آيا شرايط و بستر مناسبي براي شکوفايي اين استعدادها وجود دارد؟ متأسفانه ما هميشه در اين مرحله با يک سري علامت سؤال‌هاي بزرگ روبه‌رو مي‌شويم. به طور حتم پتانسيل‌هاي زيادي براي رشد در بين هنرمندان جوان وجود دارد که هم گسترده و هم متنوع است اما هميشه بايد اميدوار باشيم که بستر فراهم شود و اينکه چه عواملي به بهبود اين بستر و مناسب شدن آن کمک مي‌کند.

‎ ‎يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر با دبيري ابراهيم حقيقي تا پانزدهم اسفند ‌برپاست. در اين ‌‌جشنواره سيد امير سقراطي دبيري هنري و محسن سليماني ‌دبيري ‌اجرايي را ‌عهده‌دار ‌هستند.‌


 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph