6924
تاریخ انتشار : 14:44:05 , 1397/12/04    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
علیرضا آسانلو گفت: رسانه‌هایی که امروزه انسان را به سراسر دنیا وصل می‌کند، می‌توانست بهره فراوانی برای او داشته باشد اما می‌بینیم که نتیجه متفاوتی به دست آمده است.

به گزارش ايوانا، نمايشگاه نقاشي و مجسمه عليرضا آسانلو با نام "اين کيست اين" در گالري شيرين برپاست. در اين نمايشگاه 15 تابلوي نقاشي اکريليک و ترکيب مواد به همراه سه مجسمه برنزي به نمايش درآمده است. آسانلو  درباره شکل‌گيري اين مجموعه گفت: در طول يک سال گذشته موضوعي را دنبال مي‌کردم که منجر به خلق تعداد زيادي اثر شد و بخشي از آنها را در اين نمايشگاه ارائه کرده‌ام.

آسانلو افزود: عنوان نمايشگاه برگرفته از اشعار مولانا است که به تصوري که من از انسان معاصر دارم نزديک است. انسان امروز با ابهام روبهرو است و هر روز آنچه را در ارتباط با خود مي‌شناخته و داشته‌هايي که در طول قرن‌ها کسب کرده است را از دست مي‌دهد. رسانه‌هايي که امروزه انسان را به سراسر دنيا وصل مي‌کند، مي‌توانست بهره فراواني براي او داشته باشد اما مي‌بينيم که نتيجه متفاوتي به دست آمده است.

اين هنرمند ادامه داد: انساني که دوران مخوف قرون وسطي را پشت سر گذاشته است در سال‌هاي اخير بار ديگر وحشيانه‌ترين اعمال را انجام داده که تصاوير آنها هر روز در رسانه‌ها منتشر مي‌شود. اين مسائل نشان مي‌دهد که بار ديگر بايد رنسانسي به وجود آيد و همه چيز از نو زاده شود.

او درباره تکنيک کار خود گفت: هر روز در مقابل بوم سفيد مي‌نشستم و به صورت بداهه احساس خود را در قالب فيگور، پرتره يا فرم‌هاي انتزاعي بيان مي‌کردم. برايم جالب است که از دانسته‌هاي خود دست بردارم و در فضايي که اسم آن را "فضاي امکان" گذاشته‌ام، وارد شوم. اين فضا سرشار از نادانسته‌ها است و فضاي بزرگي است که مي‌توانم در آن کارهاي زيادي انجام دهم.

آسانلو افزود: در پرتره‌هاي اين مجموعه چشم وجود ندارد اما به نظر مي‌رسد که سوژه‌ها به ما نگاه مي‌کنند. در قالب يک فرم مبهم و مهندسي نشده با رنگ‌هاي درهم تنيده، يک احساس را تجلي دادم و اين نتيجه سال‌ها ممارست و تمرين است. مباني فکري اين کار نيز با مطالعه و تجربه آنچه که در دنياي اطراف مي‌گذرد، شکل گرفته است.

اين هنرمند ادامه داد: آثار من مثل زنجير به يکديگر متصل هستند و رگه‌هايي از کارهاي قبلي در آثار اين مجموعه نيز ديده مي‌شود، اما کارشناساني که درک درستي از کار من دارند، متوجه مي‌شوند که اين مجموعه کاملا متفاوت از کارهاي قبلي است و ويژگي‌هاي منحصر به فردي دارد که پيش از اين در آثارم کمتر وجود داشت.

او درباره مجسمه‌هاي اين مجموعه گفت: تکنيک در نقاشي و مجسمه براي من يکسان است و احساسم مرا به اين سمت برد که تاش قلم‌ها در مجسمه‌ها نيز حجيم و محسوس باشند. قصد من اين بود که بيننده بتواند ساعت‌ها در اين آثار تعمق کرده و با آنها همراه شود.

آسانلو ادامه داد: زماني که در نقاشي کردن به نقطه‌اي مي‌رسم که احساسم نمي‌تواند در قالب سطح دو بُعدي مطرح شود، به سمت مجسمه مي‌روم تا دريچه ديگري به روي تفکرات خود باز کنم. اين که پس از سال‌ها نقاشي کردن به سمت مجسمه‌سازي رفتم، فقط به خاطر رسيدن به يک شکل متفاوت نيست، بلکه ضرورتي بود که باعث شد اين کار را آغاز کنم.

او با اشاره به اينکه داشتن نگاه صرفا تکنيکي، هدف او نيست، افزود: چيزي که در آثارم دنبال مي‌کنم مفاهيم هستند. هنرمندي که تفکر داشته باشد، بين مردم زندگي کند و جامعه و دنيا را بشناسد، مي‌تواند در نهايت آنچه ديده است را در آثارش به ثمر بنشاند. اين آثار ماحصل سال‌ها تجربه من است و شکل، رنگ، نقطه، سطح و تمام جزييات آنها بر اساس يک هندسه پنهان شکل گرفته است.

 نمايشگاه آثار عليرضا آسانلو تا 8 اسفندماه در گالري شيرين واقع در خيابان کريم‌خان زند، خيابان سنايي، کوچه 13 شماره 5 ميزبان هنردوستان است.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph