6926
تاریخ انتشار : 15:01:23 , 1397/12/04    ارسال به دوستان |    نسخه چاپی  

روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
این هنرمند مجسمه ساز عقیده دارد بسیاری از آثار انقلابی محدود به زمان خود نیستند و می‌توانند همچنان مورد استفاده قرار گیرند.

به گزارش ايوانا، طاهر شيخ‌الحکمايي از هنرمندان شرکت کننده در بخش "پلاک40" يازدهمين جشنواره هنرهاي تجسمي فجر با بيان اينکه مجسمه برنزي او يادماني براي شهدا و آزادگان است، درباره اين نمايشگاه گفت: آثاري که در بخش پلاک 40 به نمايش درآمد، آثاري است که در طول چند دهه و مطابق با شرايط اجتماعي خلق شده است. بعضي از آنها نيز مربوط به سال‌هاي اخير است و ممکن است ارتباط آنها با موضوع انقلاب و مقاومت کمتر باشد.

شيخ‌الحکمايي با بيان اينکه آثار انقلابي محدود به زمان خود نيستند، افزود: اعتقاد دارم آثاري مانند آهنگ‌ها، نقاشي‌ها و حتي شعارهايي که در زمان انقلاب داده مي‌شد، سرعت زمان بر آنها حاکميت داشته است، بنابراين الان مي‌توان بسياري از آنها را دوباره بررسي کرد. خيلي از اين آثار مي‌تواند بازسازي شود، به ويژه آنکه بسياري از اين هنرمندان در قيد حيات هستند و حتي مي‌توانند نگاه مجددي بر اثر خود داشته باشند. حتي کارهايي که آن دوره انجام شده و الان موجود نيست يا فقط در يک مجموعه بسته حضور دارد، مي‌تواند دوباره بازسازي و اجرا شود.

اين هنرمند مجسمه‌ساز ادامه داد: به نظر من دوره اين کارها تمام نشده است و به جز کارهاي روايي که يک حادثه را بازسازي کرده‌اند، آثار ديگري وجود دارد که بسيار عميق و مفهومي هستند و گذر زمان در آنها تاثير ندارد. اين آثار که به مفاهيم انساني و اعتقادي پرداخته است مي‌تواند در همه عرصه‌ها جمع‌آوري شده و دوباره ارائه يا بازسازي شود.

شيخ‌الحکمايي ادامه داد: به نظر من برگزاري اين نمايشگاه اتفاق بسيار خوبي است. اميدوارم در همه هنرها شرايط براي هنرمندان موجود باشد که بتوانند کار کنند و آثار خود را هرچه بهتر ارائه دهند. واقعيت اين است که هرچه آثار بيشتري توسط هنرمندان ساخته شود به فرهنگ، اقتصاد، شرايط اجتماعي و... براي آيندگان کمک مي‌کند. ما از بسياري از هنرمندان درخشان سال‌هاي گذشته که جزء سرمايه‌هاي فرهنگي ما هستند آثار بسيار محدود داريم. اگر در زمان توانايي آن هنرمندان شرايطي فراهم مي‌شد تا آثار بيشتري خلق کنند امروزه گنجينه گرانبهايي داشتيم. همين موضوع درباره هنرمندان امروز هم صدق مي‌کند و بايد توانايي هنرمندان کاربلد ديده شود و به جامعه و جهان معرفي شوند.

اين هنرمند افزود: اگر شرايط براي هنرمندان فراهم شود آينده درخشاني در اين زمينه خواهيم داشت. واقعيت اين است که ما ملتي با فرهنگ غني و با برکت هستيم و بايد در آثار هنري مختلف نگاه مجدد به آنها داشته باشيم تا ارتباط خود را با آن پيشينه حفظ کنيم و آنچه داريم را به نسل جديد معرفي کنيم.

 
نظر کاربران

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی  

پست الکترونیکی    

نظر شما  
 

 
اخبار پربیننده  
گزارش تصویری  
نظرسنجی  
در جریان نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی به کدام گزینه رای می‌دهید؟

   
آخرین اخبار  
روایت طاهر شیخ الحکمایی ازیازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
برپایی نمایشگاه "این کیست این" در گالری شیرین
فروش 11 میلیارد و769 میلیون تومانی حراج باران
24 افتتاحیه و 61 فرصت گالری گردی.در ادینه 3 اسفند
نمایشگاه "مداد رنگی" در فرهنگسرای نیاوران به روایت اعظم امیری
نمایشگاه آثار معماری "اتو واگنر؛ شهر بی‌انتها" در آبادان
مرتضی نعمت‌اللهی: این میزان استقبال از جشنواره تجسمی فجر را پیش‌بینی نمی‌کردم
روایت هنرمندان از بخش طوبای زرین یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر
1424 نقاش متقاضی شرکت در دوسالانه دامون‌فر
"نمایه چهل؛ دستاورد انتشارات هنرهای تجسمی" در موزه امام علی (ع)
برپایی نمایشگاه "فقدان" در گالری ماه
نمایشگاه "عشق عنکبوتی" در گالری دلگشا به روایت هایده ایازی
59 افتتاحیه و 73 فرصت گالری گردی در آدینه 26 بهمن ماه
برپایی نمایشگاه "این زمستان را پایانی نیست" در گالری اعتماد
نمایش آثار علی رضوی در گالری ژاله


 

   صفحه اصلی | اخبار | جشنواره ها  | گالری ها | بین الملل  | اقتصاد هنر  | گزارش تصویری | مشاوره خرید و فروش آثار هنری | تماس با ما | درباره ما | پیوندها | آرشیو
تمامی حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری ایوانا است.
Powerd by MediaGraph